Przelew SEPA. Co to jest i ile kosztuje?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Posiadając konto bankowe, można realizować różnego rodzaju transakcje, a w tym przelewy krajowe i międzynarodowe. Aby wykonać płatność w obrębie Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro, można skorzystać z transakcji SEPA. Czym w praktyce jest ten rodzaj przelewu? Ile kosztuje jego realizacja? Jak wykonać przelew SEPA poprzez serwis transakcyjny w banku? Podpowiadamy!

wypłata z bankomatu

Transakcje SEPA – co to takiego?

SEPA to rodzaj przelewu międzynarodowego wykonywanego w euro, który pozwala na szybkie, łatwe i przede wszystkim tanie przesłanie środków do państw Unii Europejskiej oraz wielu innych państw takich, jak:

  • Islandia;
  • Liechtenstein;
  • Norwegia;
  • Szwajcaria;
  • Andora;
  • Monako;
  • San Marino.

Dodatkowo, aby zrealizować przelew SEPA, należy spełnić kilka podstawowych warunków, a mianowicie:

  1. Kraj odbiorcy to jeden z należących do Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro.
  2. Rachunek odbiorcy musi zostać podany w formacie IBAN.
  3. Transakcja może być wykonywana tylko w trybie standardowym.
  4. Przelew może być zrealizowany tylko w jednej walucie (Euro).

Spełniając powyższe warunki w większości instytucji finansowych, można zrealizować przelew SEPA. Co to oznacza? Dla klientów indywidualnych i biznesowych tylko tyle, że środki przelewane w ramach takiej transakcji zostaną przesłane bezpośrednio na konto odbiorcy znajdującego się w jednym z krajów Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro.

Co możesz zrobić kiedy podasz zły numer rachunku odbiorcy i zrealizujesz przelew? Wbrew pozorom takie sytuacje zdarzają się bardzo często, dlatego sprawdź wpis blogowy: Błędny przelew bankowy – co robić? Znajdziesz tu podstawowe informacje na temat tego, jakie działania podjąć, by odzyskać błędnie przelane pieniądze.

Przelewy SEPA – jakie to koszty?

Praktycznie w każdym banku koszty związane z wykonaniem transakcji SEPA są inne. Poniższa tabela przedstawia cenniki tego typu przelewów dla najpopularniejszych banków w Polsce.

Nazwa bankuKoszt operacji SEPA
PKO BP50 złotych w oddziałach, 25 złotych przez bankowość elektroniczną
ING0 złotych za przelew standardowy, 0 złotych za przychodzący przelew SEPA
mBank0 złotych dla pierwszych 10. przelewów w miesiącu, 4 złote w BOK oraz 10 złotych w placówkach
Santander0 złotych za pierwszą transakcję w miesiącu, 10 złotych za każdy kolejny przelew SEPA
BNP Paribas50 złotych w oddziale, 2,5 złotych przez bankowość elektroniczną
Credit Agricole3 złote w bankowości elektronicznej, 100 złotych w trybie ekspresowym

Oprócz tego do wyboru dostępne są trzy opcje podziału kosztów w ramach tego typu operacji płatniczych. Są to: OUR, SHA oraz BEN. Warto wiedzieć dokładnie, na czym polega konkretny podział, aby wybrać odpowiednią formę jeszcze przed zaakceptowaniem przelewu.

  1. OUR – wybierając tę opcję to nadawca ponosi wszelkie koszty związane z nadaniem przelewu oraz jego przyjęciem przez odbiorcę.
  2. SHA – to podział kosztów pomiędzy obydwie ze stron transakcji. Nadawca ponosi koszty prowizji swojego banku, natomiast odbiorca tam, gdzie posiada rachunek bankowy.
  3. BEN – w tym przypadku wszelkie koszty realizacji transakcji SEPA ponosi odbiorca.

Warto wiedzieć też, że banki mogą naliczać różne prowizje za odbieranie przelewów międzynarodowych. Dodatkowo wysyłając środki w ten sposób w konta w polskiej walucie narażasz się na dodatkowe koszty związane z przewalutowaniem środków po aktualnym kursie. Oprócz powyższych warto też poznać koszty przelewów SEPA w Revolut i Binance.

Nazwa instytucjiKoszty przelewu SEPA
Revolut0 złotych niezależnie od rodzaju posiadanego konta
Binance0 złotych za przelew środków, 0,80 EUR za odbieranie przelewu SEPA

Osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały z możliwości Revolut lub Binance koniecznie powinny zainteresować się ofertą tych instytucji ze względu na prostotę obsługi i praktycznie zerowe koszty realizacji przelewów SEPA i innych.

Ile trwa realizacja transakcji SEPA?

W praktyce realny czas na dostarczenie środków na rachunek odbiorcy wynosi około 1 dzień roboczy. Oczywiście to tylko teoretyczny czas przyjmowany przez banki, gdyż w większości przypadków trwa to znacznie krócej kiedy zlecony zostanie przelew SEPA. Czas realizacji w rzeczywistości może trwać od godziny do 24 godzin, mieszcząc się zawsze w tym przedziale. Istotne jest także to, aby wykonać przelew jak najwcześniej (najlepiej przed godziną 13:00), dzięki temu możesz mieć pewność, że środki dotrą do odbiorcy na następny dzień roboczy.

Ważna informacja! Przelewy SEPA nie są realizowane w weekendy, a jedynie w dni robocze. 

Jak zrealizować przelew SEPA? Krok po kroku

Wykonanie transakcji polegającej na transferze środków w euro jest stosunkowo proste praktycznie w każdym banku. Aby zrobić przelew SEPA, należy:

  1. Podać numer rachunku odbiorcy (koniecznie w formacie IBAN). Jest to po prostu numer konta poprzedzony kodem danego kraju np. DE, PL, GB.
  2. Wpisać kod BIC, który pozwala na identyfikację banku odbiorcy.
  3. Zapewnić środki na koncie pozwalające na realizację transakcji.

Uwaga! Realizując przelew SEPA, warto dokładnie sprawdzić wpisane dane, aby te były poprawne. W przeciwnym razie bank może odrzucić dyspozycję realizacji przelewu lub potraktować do jako zwykły przelew SWIFT, który jest znacznie droższy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły