Polski Ład – kalkulator. Co zmieni się dla Polaków?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut

Polski Ład to szereg ustaw, które dotyczą głównie systemu podatkowego, sposobu rozliczania przedsiębiorców, ale nie tylko. Kredytobiorcy mogą w tym przypadku liczyć na liczne dodatki oraz ulgi pozwalające im na łatwiejsze pozyskiwanie kredytów hipotecznych. Jedna z ustaw przewiduje gwarantowany wkład własny w kredyt hipoteczny, co jest nie lada gratką dla osób myślących o zakupie własnego mieszkania. Czym jednak jest Polski Ład? Założenia są różne, a skutki będą widoczne dopiero w najbliższym czasie. Sprawdź jednak, czego możesz się spodziewać w nadchodzącym roku.

Polski Ład – kalkulator. Co zmieni się dla Polaków

Nowy Polski Ład – zmiany, które wejdą w życie

W ramach wprowadzenia Polskiego Ładu w życie wejdzie wiele nowych ustaw, które dotyczą np. kwoty wolnej od podatku oraz zwolnienia PIT dla emerytur nawet do 2500 złotych. Dzięki temu więcej pieniędzy trafi do państwowej służby zdrowia. Nie lada ciekawostką jest fakt, że Polski Ład pozwoli na budowę domów bez jakichkolwiek pozwoleń aż do 70m2. Państwo w ramach wprowadzanych ustaw ma również zagwarantować kredytobiorcom wkład własny w kredyt hipoteczny, co będzie dużym ułatwieniem, biorąc pod uwagę fakt, iż wymagany wkład jest często podnoszony przez banki nawet do 20-30%.

Do głównych założeń Polskiego Ładu, zaliczamy:

  • Zwiększenie nakładów finansowych na opiekę zdrowotną aż do 7% PKB. Według założeń projektu ustawy już do 2023 roku nakłady finansowe budżetu państwa na opiekę zdrowotną osiągną pułap 6%, tworząc Fundusz Modernizacji Szpitali oraz uruchomienie Centrum Obsługi Pacjenta przez Internet.
  • Wyższą kwotę wolną od podatku – w ramach ustaw, jakie wejdą w życie, kwota wolna od podatku będzie wynosić aż 30 000 złotych. W wyniki tego obniżony będzie PIT, a zarobki niemalże połowy mieszkańców kraju aktywnych zawodowo znacznie wzrosną. 
  • Likwidację umów śmieciowych – w praktyce oznacza to, że umowy o dzieło i zlecenia mają zostać przekształcone w zupełnie inne formy pozwalające na korzystanie z pełnoprawnego urlopu i innych świadczeń socjalnych.
  • Stworzenie nowych miejsc pracy – z założeń Polskiego Ładu wynika, że zostanie utworzony fundusz warty nawet kilkadziesiąt miliardów złotych, dzięki którym stworzone zostaną nowe miejsca pracy, co znacznie zmniejszy stopę bezrobocia.

Co zostało już wprowadzone?

W ramach Polskiego Ładu rząd wprowadził obecnie już wiele zmian, które przede wszystkim dotyczą podatków. Co się zmieniło? Do najistotniejszych czynników, które mają wpływ na codzienne życie Polaków, zaliczamy:

  • Zmiany podatkowe – sposób odliczania składki zdrowotnej został całkowicie zmieniony. Pomimo że początkowo postanowiono zlikwidować możliwość odliczeń tego typu, to jednak aktualnie system podatkowy liniowy pozwala płacić tę składkę w wysokości 4,9% dochodów, ale nie mniej niż 270 złotych. 

To dość ważna zmiana, gdyż dla osób rozliczających się według karty podatkowej ta kwota będzie taka sama. Jeśli jednak osoby na podatku zryczałtowanym osiągają przychody roczne do 60 000 złotych, to podatek będzie wynosić 9%, a dla firm powyżej tej kwoty składka liczona jest już od 100% przeciętnego wynagrodzenia w kraju. Dla kwot sięgających ponad 300 000 złotych składka zdrowotna będzie wynosić aż 180% podstawowego średniego wynagrodzenia.

  • Zwolnienie z PIT dla minimum czwórki dzieci – co to oznacza w praktyce? Rodziny zarabiające do 85 528 złotych rocznie i posiadające minimum czwórkę dzieci mogą rozliczać się w skali podatkowej PIT oraz korzystać z kwoty wolnej od podatku podwyższonej do 30 000 złotych. Oznacza to, że małżonkowie rozliczający się wspólnie kwotę wolną od PIT będą mieć na poziomie 231 056 złotych, co znacznie przełoży się na poprawę ich sytuacji finansowej.
  • Gwarantowane kredyty mieszkaniowe, czyli program mieszkanie bez wkładu własnego – dla osób, które decydują się na kredyt na budowę domu lub inną formą zobowiązania hipotecznego pojawiła się dobra informacja. Już 1 października 2021 roku została uchwalona ustawa o gwarantowanych kredytach mieszkaniowych oraz dopłatach do wkładu własnego. Ustawa przewiduje, że przy pomocy BGK każdy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie otrzymać do 20% kwoty kredytu jako gwarantowanego wkładu własnego, ale nie więcej niż 100 000 złotych. Dodatkowo dla rodzin z dziećmi Bank Gospodarstwa Krajowego zagwarantuje spłatę części kapitału wynoszącej do 20 000 złotych na jedno dziecko oraz do 60 000 złotych kiedy gospodarstwo domowe się powiększy.

Polski Ład dla zwykłego Polaka – czy zmiany będą dobre?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy wprowadzone dotychczas zmiany oraz te, które dopiero wejdą w życie, będą nieść ze sobą pozytywne skutki. Wszystko okaże się dopiero po czasie. Nie ulega jednak wątpliwości fakt, że rząd w ramach Polskiego Ładu chce poprawić sytuację finansową polskich gospodarstw domowych. Wiesz już, jakie zmiany zostały wprowadzone oraz co czeka Polaków w 2022 roku. Przygotuj się na nadchodzące zmiany i sprawdź, co możesz zyskać w ramach wprowadzenia Polskiego Ładu w kraju.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły