Na czym polega otwarta bankowość, czyli open banking?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut

Bankowość internetowa ułatwia codzienne funkcjonowanie. Nie musimy załatwiać wszystkiego jak dawniej „przy okienku”, teraz coraz więcej funkcji dostępnych jest po zalogowaniu się do serwisu transakcyjnego lub aplikacji. Jednak prawdziwą rewolucją w świecie bankowości internetowej stała się otwarta bankowość czyli open banking. Czym jest i jak wpływa na zarządzanie domowym budżetem? Wyjaśniamy!

bankomat

Open banking co to takiego?

Dzięki unijnej dyrektywie PSD2, która weszła w życie 14 września 2019 roku każdy posiadacz kilku kont w różnych bankach zyskał możliwość zarządzania nimi z poziomu jednego banku. Co to właściwie oznacza? Użytkownik, który prowadzi rachunki w kilku bankach może zajrzeć, a co więcej zarządzać kontami logując się do jednego banku. Możemy więc logując się do banku A zlecić przelew z konta prowadzonego w banku B.

Otwarta bankowość – jak to działa?

Otwarta bankowość na podstawie wspomnianej wcześniej dyrektywy unijnej zobowiązuje banki oraz inne instytucje finansowe do udostępniania innym podmiotom finansowym dostępu do rachunków bankowych swoich klientów. 

Odbywa się to za pomocą specjalnych API, czyli dedykowanych interfejsów programistycznych, które umożliwiają komunikowanie się aplikacji. Tak więc otwarta bankowość daje możliwości tworzenia bezpiecznych i nowoczesnych rozwiązań nie tylko bankom ale i firmom z branży Fintech łączących finanse i nowe technologie.

Open banking – możliwości

Jakie możliwości otwiera przed użytkownikiem open banking? Otóż przede wszystkim pozwala na zarządzanie kontem osobistym ROR czyli rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Jednak to nie wszystko. Otwarta bankowość pozwala zarządzać poprzez logowanie do jednego banku również innymi produktami takimi jak karty kredytowe, konta walutowe oraz konta firmowe.

Open banking otwiera przed użytkownikiem zupełnie nowe możliwości. Jest to dostosowanie bankowości do nowych nawyków, a co za tym idzie potrzeb konsumentów. Świat się zmienia, a my razem z nim. Obecnie z usług bankowych korzystamy zupełnie inaczej niż jeszcze 10 lat temu. Rozwój w kierunku udogodnienia korzystania z produktów finansowych oferowanych przez różne instytucje i to już nie nasza przyszłość a rzeczywistość.

Zalety otwartej bankowości

Największą zaletą otwartej bankowości jest umożliwienie klientom zarządzania swoimi środkami ulokowanymi w różnych instytucji z poziomu jednego banku. Dzięki temu klient nie musi pamiętać wszystkich haseł i loginów. Ułatwia to więc dysponowaniem środków. Dodatkowo niektóre instytucje finansowe udostępniają swoim klientom do dyspozycji specjalnie zaprojektowane narzędzia ułatwiające analizę wydatków dotyczących wszystkich kont, a także narzędzia wspierające planowanie budżetu domowego. 

Co więcej system otwartej bankowości może przyczynić się do skrócenia ścieżki ubiegania się o kredyt gotówkowy czy pożyczkę. Banki bowiem mogą na podstawie analizy historii rachunku podjąć decyzję o przyznaniu dodatkowych środków.

Czy otwarta bankowość jest bezpieczna?

Odpowiedź na to pytanie z pewnością uspokoi niejednego klienta banku. Tak, otwarta bankowość jest bezpieczna. To niezwykle istotny element o który wszystkie instytucje finansowe dbają szczególnie. Wszelkie informacje na temat klientów i ich historii bankowej, zgromadzonych środków oraz zobowiązań chronione są poprzez najnowocześniejsze systemy zabezpieczeń. Regulacje zawarte w unijnej dyrektywie jasno wymagają od banków i instytucji finansowych dwustopniowego uwierzytelnienia. 

W praktyce oznacza to, że logując się do systemu bankowości elektronicznej bank może wymagać potwierdzenia logowania w dodatkowy sposób np. wysyłając specjalnego SMS lub potwierdzenia logowania w aplikacji bankowej. Warto zaznaczyć także, że aby instytucja finansowa mogła uzyskać dostęp do danych klienta musi spełnić określone wytyczne i posiadać specjalne pozwolenia i licencje.  Dodatkowo to klient banku musi wyrazić zgodę na przekazanie danych innej instytucji i  w każdym momencie może taką zgodę odwołać.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły