Kredyt hipoteczny na dom na działce rolnej

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Dla wielu osób działka rolna wydaje się idealnym miejscem do tego, aby postawić na niej swój dom. Tu jest kilka przyczyn tego stanu rzeczy. Wśród nich wymienić można m.in. korzystniejsze warunki podatkowe, a także możliwość przeznaczenia na ten cel większej połaci terenu. Niemniej jednak i tu obowiązują pewne ograniczenia. Kredyt hipoteczny na dom na działce rolnej może zostać przyznany, jeśli zostaną spełnione konkretne warunki. Co więc należy wiedzieć, jeśli interesuje Cię kredyt na dom dla rolnika?

Kredyt hipoteczny na dom na działce rolnej

Jak wygląda obecnie finansowanie budowy domu na działce rolnej?

Zgodnie ze zmianą przepisów, która miała miejsce pod koniec kwietnia 2016 roku, zmieniły się zasady związane z tym, kiedy jest dostępny kredyt hipoteczny na budowę domu dla rolnika. Co do zasady taka opcja jest dostępna, jeśli działka rolna nie przekracza 1 ha, choć tu również można znaleźć pewne wyjątki. Przede wszystkim jednak należy mieć świadomość tego, że część banków przyzna kredyt na dom na działce rolnej, jeśli jej powierzchnia nie będzie przekraczała 0,30 ha. Jeśli jednak masz większą działkę, z powodzeniem znajdziesz również banki, które preferują kredyty dla rolników na budowę domu na większych parcelach.

Jakie przepisy sprawdza bank?

Niezależnie od tego, o jak dużej działce jest mowa, bank każdorazowo sprawdza określone zapisy związane z zabudową. Na ich bazie określi, czy na danej działce może przyznać kredyt dla rolnika na budowę domu. Zapisy te to:

  • Decyzja o warunkach zabudowy określająca możliwość zabudowy mieszkaniowej działki bądź,
  • Uchwała w postaci Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, w której musi być potwierdzone przeznaczenie działki na, choć częściową zabudowę mieszkaniową, bądź
  • Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, jeśli nie ma odpowiednich zapisów ani w MPZP, ani w warunkach zabudowy.

A co z wyjątkiem?

Jak zostało wcześniej zaznaczone, są wyjątki, w których możesz otrzymać pozwolenie na budowę na działce rolnej przewyższającej 1 ha. Wyjątek ten był związany z czasem, a dokładniej datą graniczną 30.04.2016 roku. W związku z tym, że właśnie wtedy w życie weszły nowe przepisy, zarówno MPZP, jak i warunki zabudowy obowiązujące do tej daty zezwalają na to, aby można było przyznać kredyt dla rolników na budowę domu na działce przekraczającej powierzchnię 1 ha. W związku z tym, że od tego czasu minęło już ponad 5 lat, przed złożeniem wniosku do banku lepiej upewnić się, jaka sytuacja jest związana właśnie z Twoją działką.

Co z zakupem domu?

Podobna sytuacja obowiązuje Cię, jeśli planujesz wziąć kredyt hipoteczny celem zakupienia istniejącego już domu. W takim przypadku kredyt dla rolników na zakup domu podlega podobnym ograniczeniom i działka nie może przekraczać 1 ha. Co więcej, jeśli posiadasz jakąś działkę rolną i  planujesz zakup domu w innym miejscu, działka ta może stanowić zabezpieczenie spłaty kredytu. Co za tym idzie, może ona, choć w części zastępować wkład własny. Trudnością jest jednak to, że również i w tym przypadku nie może ona przekraczać 1 ha (oczywiście, poza wspomnianym wyjątkiem).

Kredyt hipoteczny na budowę domu dla rolnika – warunki

Jeśli starasz się o kredyt dla rolników na budowę domu, powinieneś zwrócić uwagę na to, jakie wymogi są przedstawiane przez konkretny bank. Jeśli decydujesz się na kredyt hipoteczny, musisz spełnić następujące wymogi:

  • Stałe źródło dochodów – powinno być odpowiednio udokumentowane, co w przypadku rolników wygląda nieco inaczej niż w przypadku osób zatrudnionych na umowie o pracę,
  • Zdolność kredytowa – bank potrzebuje udokumentowanego zapewnienia, że kredytobiorca będzie w stanie spłacać raty kredytu. W tym celu są potrzebne m.in. informacje o rodzinie, stałych wydatkach itp.
  • Pozytywna historia spłaty zobowiązań – kredyt dla rolnika na budowę domu zostanie przyznany, jeśli weryfikacja w BIK wykaże, iż jest to klient sprawdzony, spłacający swoje zobowiązania w terminie.
  • Wkład własny – kredytobiorca musi zwykle pokryć 20% kosztów budowy z własnych środków. Jeśli daje w zastaw nieruchomość, kwota ta jest zwykle obniżana.

Jeśli interesuje Cię kredyt na remont domu dla rolnika, z powodzeniem możesz zdecydować się na hipotekę. Powinieneś jednak pamiętać, że jeśli remont nie będzie wiązał się z poważnymi wydatkami, bank może preferować udzielenie np. kredytu gotówkowego.

Kredyt hipoteczny na budowę domu dla rolnika – jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę?

Jak w ogóle najlepiej znaleźć korzystny kredyt dla rolników na remont domu lub jego budowę? Jedną z opcji jest przeglądanie ofert poszczególnych instytucji bankowych, aby znaleźć tę, która odpowiada Twoim potrzebom. Jest to jednak dość żmudne zajęcie, które wymaga uważnego sprawdzania, czym różnią się poszczególne oferty. Alternatywą jest skorzystanie z możliwości, jakie daje portal pożyczkowy. Dzięki temu można szybko i wydajnie sprawdzić nie tylko oferty kredytowe banków, ale i przyjrzeć się propozycjom pożyczkowym instytucji pozabankowych. Jest to potrzebne, jeśli np. nie mamy zdolności kredytowej i bank odmawia nam kredytu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły