Kredyt ekologiczny – czym jest i kiedy warto go wziąć?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Troska o środowisko naturalne i stosowanie energooszczędnych, przyjaznych dla Ziemi surowców energetycznych to obecnie priorytet dla większości państw świata. Z tego powodu w wielu bankach można wziąć kredyt ekologiczny, a więc otrzymać finansowanie na działalność lub plany proekologiczne. Bardzo często takie pożyczki są udzielane na bardziej atrakcyjnych warunkach niż standardowe kredyty. Czym dokładnie są i kiedy warto je wziąć, a także jakie banki je proponują?

drzewo na dłoni

Czym jest kredyt ekologiczny?

Kredyt ekologiczny skierowany jest głównie do klientów indywidualnych, którzy chcą zrealizować ekologiczną inwestycję. Taką eko pożyczkę można przeznaczyć na przykład na zakup wentylacji mechanicznej z odzyskiem, kolektorów słonecznych, pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznej, przydomowych wiatraków, ale także pokrycia dachowego naturalnego pochodzenia, czy nawet na utworzenie domowej stacji uzdatniania wody z własnego ujęcia.

Takie kredyty gotówkowe udzielane są również na inne inwestycje ekologiczne. Zazwyczaj są one szczegółowo wymienione przez kredytodawcę w regulaminie lub ofercie. Wiele instytucji oferuje również kredyt na fotowoltaikę, pompę ciepła, a także inne energooszczędne urządzenia. Dodatkowo obecnie funkcjonuje wiele programów rządowych i lokalnych, które również wspomagają inwestorów w zakupie tego typu sprzętów.

Eko kredyt hipoteczny

Obecnie coraz więcej banków oferuje również eko kredyt hipoteczny. Wówczas inwestorzy mogą liczyć na otrzymanie znacznie wyższych sum niż w przypadku eko pożyczki, ponieważ sięgających nawet kilkuset tysięcy złotych. Ten rodzaj finansowania udzielany jest osobom, które chcą na przykład zbudować pasywny dom lub energooszczędny budynek. 

Warto jednak wiedzieć, że pojęcie kredytu ekologicznego w ofercie poszczególnych instytucji może się mocno różnić, ponieważ poszczególne banki mają zupełnie inne kryteria dotyczące warunków, jakie musi spełniać nieruchomość, aby mogła być ona sfinansowana przez eko kredyt. Zazwyczaj, aby otrzymać ten rodzaj finansowania, wymagane jest udokumentowane roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną  w przeliczeniu na metr kwadratowy dla danego obiektu. Wartość taka nie może przekraczać ustalonego przez bank progu. Czasami dowodem może być świadectwo charakterystyki energetycznej lub certyfikat ekologiczny.

W niektórych bankach jednak stosowane są alternatywne rozwiązania polegające na tym, że konieczne jest wydanie określonej sumy na energooszczędne urządzenia czy konstrukcje, które wpływają korzystnie na środowisko.

Eko kredyt hipoteczny – oferty banków

Eko kredyt hipoteczny to produkt, który oferowany jest jedynie przez niektóre banki. Jakie instytucje udzielają tego typu finansowania?

Bank Polskiej Spółdzielczości – Kredyt Mój Dom w Promocji Intensywnie Zielonej.

Finansowana nieruchomość musi spełniać warunek polegający na tym, że jej zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji nie może być wyższe niż 40 kWh/m kw./rok.

Bank Ochrony Środowiska – ekologiczny kredyt hipoteczny.

Tutaj kredytobiorcy mają trzy opcje.  

  1. Przeznaczą określoną kwotę (minimum 40 tysięcy w przypadku kredytu na kwotę powyżej 300 tysięcy) na uwzględnione w liście urządzenia proekologiczne,
  2. Wartość wskaźnika rocznego obliczeniowego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej EPH+W (kWh/m kw./rok), określona w projektowanej charakterystyce energetycznej/świadectwie charakterystyki energetycznej dla budynku, jest/będzie niższa o co najmniej 5 kWh/m kw./rok od wartości 70 kWh/m kw./rok dla mieszkania w budynku jednorodzinnym;od wartości 65 kWh/m kw./rok dla mieszkania budynku wielorodzinnym.
  3. Przedstawią certyfikację budynku poświadczającą zgodność realizowanej inwestycji z przyjętymi standardami ekologicznego budownictwa typu Zielony Dom, LEED, BREEAM, HQE, DGNB, ITB EKO, itp. lub realizacja budynku przez dewelopera została sfinansowana proekologicznym kredytem w BOŚ S.A.

Bank Pekao – EKO Kredyt Mieszkaniowy.

Warunkiem otrzymania takiego finansowania jest zakup nieruchomości wyposażonej w kolektory słoneczne, panele/ ogniwa fotowoltaiczne lub pompy ciepła.

BNP Paribas Bank Zielona Hipoteka.

Warunkiem otrzymania jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego wydanie certyfikatu ekologicznego BREEAM albo Zielony Dom. Można przedstawić też świadectwo charakterystyki energetycznej, wskazujące na zapotrzebowanie na energię pierwotną EP nie wyższą niż 50 kWh/m kw./rok.

Credit Agricole Kredyt hipoteczny Zielony DOM.

Żeby otrzymać taki kredyt, zapotrzebowanie na energię użytkową w budynku nie może być wyższe niż 40 kWh/m kw./rok.

ING Bank Śląski Ekokredyt hipoteczny.

Żeby otrzymać taki kredyt, zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji budynku nie może przekraczać 40 kWh/m kw./rok.

mBank EKO kredyt hipoteczny.

Warunek otrzymania takiego finansowania brzmi: wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną określony w Świadectwie Charakterystyki Energetycznej lub Projektowanej Charakterystyce Energetycznej nie może wyższy niż (dla budynków oddanych do użytkowania po dniu 31.12.2021 r. oraz nieoddanych do użytkowania, dla których wniosek o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy złożono po dniu 30.12.2020 r.):

  • dla budynków jednorodzinnych oraz lokali mieszkalnych w budynku jednorodzinnym – 63 kWh/m kw./rok,
  • dla lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych – 58 kWh/m kw./rok.

PKO BP Zielona Hipoteka (kredyt Własny Kąt, Pakiet Własny Kąt).

Kredytobiorca jest zobowiązany dostarczyć po zawarciu umowy o kredyt świadectwa charakterystyki energetycznej dla nieruchomości mającej stanowić zabezpieczenie kredytu, spełniającego warunki:

1. okres ważności świadectwa jest nie krótszy niż 60 miesięcy liczonych od dnia dostarczenia dokumentu do Banku,

2. wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną (EP) jest na poziomie nie wyższym niż:

a. 65 kWh/m kw./rok – dotyczy przypadku, gdy świadectwo charakterystyki energetycznej jest wydane dla lokalu mieszkalnego lub

b. 70 kWh/m kw./rok – dotyczy przypadku, gdy świadectwo charakterystyki energetycznej wydane jest dla domu jednorodzinnego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły