Kilka trików na szybszą spłatę kredytu

 • 
Przeczytasz w ciągu 7 minut
natalia
Marzeniem każdego pożyczkobiorcy jest terminowa spłata zobowiązania, pozwalająca uniknąć dodatkowych kosztów kredytu. Czasem, z powodu niespodziewanego przypływu gotówki, przychodzi to bez trudu, innym razem trzeba się mocno nagimnastykować, by dotrzymać ustaleń zawartych w umowie. Choć ani banki, ani firmy pożyczkowe nie darzą sympatią kombinatorów, warto poznać kilka sposobów, dzięki którym szybciej spłacimy zaciągnięty kredyt. Zyskają na tym obie strony: my, bo pozbędziemy się problemu i wyjdziemy na rzetelnego, uczciwego klienta i pożyczkodawca, ponieważ nie będzie musiał rozpoczynać procedur windykacyjnych i upominać się o zwrot pieniędzy. Jak szybciej spłacić kredyt? Poznaj kilka trików na szybszą spłatę kredytu!
kilka trików na szybszą spłatę kredytu

Spis treści:

300 - 20 000 zł
Kwota
3 - 48 miesięcy
Okres spłaty
98%
1 000 - 160 000 zł
Kwota
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
98%
100 - 200 000 zł
Kwota
2 - 120 miesięcy
Okres spłaty
97%
400 - 15 000 zł
Kwota
65 dni
Okres spłaty
74%
2 000 - 15 000 zł
Kwota
6 - 36 miesięcy
Okres spłaty
91%
500 - 15 000 zł
Kwota
30 dni
Okres spłaty
88%
500 - 20 000 zł
Kwota
2 - 48 miesięcy
Okres spłaty
84%
3 000 - 60 000 zł
Kwota
6 - 96 miesięcy
Okres spłaty
92%
1 000 - 12 500 zł
Kwota
4 - 50 miesięcy
Okres spłaty
89%
200 - 20 000 zł
Kwota
3 - 48 miesięcy
Okres spłaty
89%
1 000 - 15 000 zł
Kwota
4 - 50 miesięcy
Okres spłaty
83%
1 000 - 10 000 zł
Kwota
6 - 40 miesięcy
Okres spłaty
92%
7000 zł
Kwota
12 - 36 miesięcy
Okres spłaty
96%
1 000 - 15 000 zł
Kwota
36 miesięcy
Okres spłaty
76%
500 - 8 000 zł
Kwota
2 - 6 miesięcy
Okres spłaty
91%
1 000 - 100 000 zł
Kwota
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
89%
600 - 50 000 zł
Kwota
2 - 36 miesięcy
Okres spłaty
88%

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to produkt finansowy, o którym większość z nas pomyśli w pierwszej kolejności, gdy pojawi się potrzeba zasilenia domowego budżetu. To nie żadna niespodzianka, że najbardziej ufamy najprostszym i najlepiej znanym rozwiązaniom. Opcje są dwie. Idziemy albo do banku, albo do firmy pożyczkowej. Obie instytucje sprawdzą naszą zdolność kredytową, jednak w przypadku instytucji pozabankowych możemy się spodziewać mniej wymagających kryteriów. Dodatkowo możemy wziąć kredyt, nie wychodząc z domu. Większość instytucji finansowych umożliwia już korzystanie ze swoich ofert za pośrednictwem internetu. Niezależnie od tego, kogo wybierzemy na naszego pożyczkodawcę, dobrze przemyślmy okres kredytowania, aby potem nie mieć problemu ze spłatą zadłużenia.

Rozsądnie rozplanowane wydatki pomogą szybciej pozbyć się zadłużenia (albo po prostu – w terminie), dzięki czemu unikniemy dodatkowych kosztów, związanych z ponagleniami, windykacją, o komorniku sądowym nie wspominając. Będą one wyższe, jeśli zdecydujemy się na współpracę z firmą pożyczkową, która znacznie szybciej uruchomi procedurę ściągania od nas zaległego zadłużenia, chociażby ze względu na krótszy okres kredytowania.

Pozabankowa pożyczka na raty a kredyt w banku

Dla porównania: w banku otrzymamy kredyt gotówkowy nawet na 10 lat, tymczasem firmy pożyczkowe upomną się o pieniądze nawet po 30. lub 45 dniach w przypadku chwilówek. Z kolei oferta pożyczki na raty gwarantuje nam okres kredytowania do 24, 36, 48 lub 72 miesięcy. Niedotrzymanie terminów płatności w gruncie rzeczy nie opłaca się żadnej ze stron – ani pożyczkodawcy, który traci czas na wyegzekwowanie należności, ani pożyczkobiorcy, który obciążany jest dodatkowymi kosztami. By tego uniknąć, warto dobrze zaplanować wydatki, szczególnie na czas obowiązywania umowy pożyczkowej.

Kredyty online – jak je szybciej spłacić?

Wielokrotnie pisaliśmy już o sposobach na kontrolowanie domowego budżetu, nie będzie więc żadną niespodzianką, kiedy powiemy, że kluczem do szybszej spłaty kredytu jest umiejętne oszczędzanie. Przykładowo dzięki oszczędzaniu wody możemy odłożyć miesięcznie nawet kilkaset złotych. Dodajmy do tego jazdę komunikacją miejską zamiast samochodem oraz ograniczenie rozrywkowych wyjść i co najmniej 1000 zł na miesiąc zostanie nam w kieszeni. W zależności od wysokości naszego zobowiązania, opłacimy z tej puli nawet kilka rat kredytu. Oczywiście wymaga to odpowiedniego planu i trzymania się ustalonych limitów.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule BUDŻET DOMOWY – JAK PLANOWAĆ COMIESIĘCZNE WYDATKI?

Kilka trików na szybszą spłatę kredytu

Kilka trików na szybszą spłatę kredytu na pewno może się przydać każdemu. Weźmy pod uwagę, na przykład automatyczne oszczędzanie, przy pomocy narzędzi dostępnych dla każdego posiadacza konta osobistego. Pożyczka w firmie typu Vivus czy Wonga lub kredyt w banku wcale nie wykluczają aktywacji usługi inteligentnego oszczędzania na swoim rachunku. Popularnością pod tym względem cieszy się Smart Saver polecany przez ING Bank Śląski. W tym przypadku mamy do wyboru dwie opcje: wartość procentową wydanych kwot, która będzie odkładała się na subkoncie albo wyrównywanie do 5 lub 10 zł. Nawet jeśli pójdziemy po najmniejszej linii oporu (bo nie ukrywajmy, oszczędzanie to nie sport dla osób z problemami finansowymi), miesięcznie odłożymy ok. 200-300 zł. Nadpłacanie kredytu gotówkowego takimi sumami sprawi, że szybciej uporamy się z jego uregulowaniem.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz również w artykule METODY NA SKUTECZNE OSZCZĘDZANIE: AUTOMATYCZNE OSZCZĘDZANIE.

Przy okazji nie zaszkodzi też wnikliwa analiza wszystkich naszych domowych rachunków, nie tylko tych za wodę. Aby pozyskać dodatkowe pieniądze, bardzo ważne mogą się okazać wskazania prądu, a także płatności za media. Zastanówmy się, czy na pewno w ekonomiczny sposób korzystamy z energii elektrycznej i czy są nam potrzebne najdroższe pakiety i najszybszy internet. Dobrym pomysłem będzie też zorganizowanie domowej wyprzedaży niepotrzebnych rzeczy. Każdy z nas ma w sobie coś z chomika, możemy więc wystawić zbędne przedmioty na Allegro lub OLX. Rekordziści mogą liczyć na zysk w wysokości nawet kilku tysięcy złotych, co w obliczu kredytu do spłacenia radykalnie poprawi ich położenie. Jednak czy kilka trików na szybszą spłatę kredytu rozwiąże nasze problemy? Zobaczmy, co jeszcze będzie potrzebne.

Czy można nadpłacić kredyt?

Wystarczy przejrzeć kilka ofert różnych kredytów, by przekonać się, że ten gotówkowy jest znacznie droższy niż na przykład hipoteczny czy samochodowy. Widać to przede wszystkim po wysokim oprocentowaniu, które w skali roku może się wahać od około 10 do 20% oraz po wszelkich opłatach dodatkowych. W momencie, kiedy chcemy szybciej spłacić zadłużenie, szczególnie istotna będzie wysokość prowizji za korzystanie z pożyczki – tym wyższa, im dłuższy okres kredytowania wybraliśmy. Jeżeli więc płacimy wysoką prowizję oraz mamy równie duże oprocentowanie, warto spłacać kolejne raty kredytu z nadpłatą, ponieważ dzięki temu zyskujemy podwójnie. W końcu rata pożyczki składa się zarówno z części odsetkowej, jak i kapitałowej. Oznacza to, że nadpłacając kredyt, zmniejszamy pożyczony kapitał, co z kolei przekłada się na zmniejszenie części odsetkowej.

Jak sprawdzić, czy nadpłata kredytu jest możliwa?

Teraz uwaga – zanim zaczniemy robić przelewy na wyższe kwoty, niż zakłada rata pożyczki, upewnijmy się, czy nasz pożyczkodawca reguluje w jakiś sposób warunki nadpłaty. Większość banków nie żąda dodatkowych opłat za taką możliwość, warto jednak sprawdzić, czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego rzeczywiście będzie dla nas korzystna. Wszystko zależy od zasad, na jakich zostały nam przyznane pieniądze. Niewykluczone, że nadpłata wcale nie spowoduje obniżenia wysokości miesięcznej raty lub że zostanie skrócony okres kredytowania. Pamiętajmy, że niektóre instytucje finansowe wolą przyciągnąć swoich klientów na dłużej, ponieważ wcześniejsze opłacenie zadłużenia w żaden sposób nie gwarantuje im, że wrócą do nich po kolejny produkt. Jak to mówią: lepszy wróbel w garści niż kanarek na dachu…

Więcej informacji na ten temat kilka trików na szybszą spłatę kredytu znajdziesz w artykule WCZEŚNIEJSZE ROZWIĄZANIE UMOWY POŻYCZKI

O czym należy pamiętać w przypadku nadpłaty kredytu?

W sytuacji, gdy żadne znaki na niebie i ziemi nie wskazują na to, by z tytułu nadpłaty miały nas spotkać jakieś finansowe konsekwencje, pozostaje nam udać się do oddziału banku, w którym wzięliśmy kredyt i upewnić się, czy nie wymaga się od nas dodatkowych oświadczeń. Następnie wypełniamy dyspozycję o nadpłacie kredytu, uzyskując tym samym potwierdzenie możliwych konsekwencji na piśmie. Zostaniemy poinformowani o tym, czy spowoduje to obniżenie raty, a może okresu kredytowania. Mamy nadzieję, że tych kilka trików na szybszą spłatę kredytu przyda się naszym czytelnikom. Życzymy pomyślnych spłat wszelkich zobowiązań!

Ostatnia aktualizacja artykułu: 4 lutego 2022

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły