Karta Dużej Rodziny – kto może skorzystać ze zniżek?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

W Polsce rodziny wielodzietne mogą liczyć na wiele form pomocy, aby poprawić swoją sytuację finansową. Jednym z ciekawych rozwiązań jest Karta Dużej Rodziny, która wydawana jest dla gospodarstw domowych posiadających określoną ustawowo ilość dzieci. Na jakie zniżki możesz liczyć po wyrobieniu KDR? Jak złożyć wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny? Sprawdź najważniejsze informacje i rozwiąż swoje problemy!

Karta Dużej Rodziny – kto może skorzystać ze zniżek?

Czym jest Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny to rządowy projekt, który obejmuje wielodzietne rodziny w całej Polsce. W ramach tego typu karty wiele osób może zyskać liczne przywileje niezależnie od dochodów całego gospodarstwa domowego. Podstawową informacją na temat KDR jest fakt, iż ta wydawana jest dla dzieci poniżej 18. roku życia lub 25. roku życia jeśli dzieci jeszcze się uczą i są na utrzymaniu rodziców.

Ważne! Ograniczenia dotyczące wieku nie obowiązują w kwestii dzieci ze stwierdzoną niepełnosprawnością niezależnie od jej stopnia.

Istotne jest także to, że na wydajnie KDR nie ma wpływu ustrój prawny, w jakim pozostają partnerzy życiowi. Zarówno małżeństwa, jak i osoby żyjące w konkubinacie mogą liczyć na uzyskanie takowej karty. Ważne jest jednak to, że w przypadku małżeństw do gospodarstwa domowego wliczają się nawet dzieci, które „należą” tylko do jednej ze stron np. z poprzedniego małżeństwa.

Będę mieć trzecie dziecko – co powinienem wiedzieć o KDR? Jak ją założyć?

Czekasz z niecierpliwością na trzecie dziecko i chcesz złożyć wniosek o Kartę Dużej Rodziny? Nie wiesz jednak jak zrobić to w praktyce? Sprawdź najważniejsze informacje na temat tego programu rządowego i przekonaj się, że KDR to wiele udogodnień dla wielodzietnych rodzin.

Spersonalizowana karta wydawana jest dla każdego członka rodziny na specjalny wniosek. Pamiętaj też, że już od 1 stycznia 2018 roku w Polsce funkcjonuje elektroniczna Karta Dużej Rodziny, którą w razie potrzeby można wyświetlać na ekranie telefonu. Obecnie obowiązuje jeden ujednolicony wzór karty tradycyjnej na terenie całej Polski dla osób, które preferują fizyczny sposób okazywania karty.

Jak wygląda KDR?

Karta Dużej Rodziny występuje w bardzo prostej formie. Znajdują się na niej dokładne dane posiadacza takie, jak: imię, nazwisko oraz PESEL. Warto też zaznaczyć, iż karta ta posiada liczne zabezpieczenia uniemożliwiające jej podrobienie, datę ważności oraz skrót KDR, który zapisany jest w alfabecie Braille’a.

Jak założyć Kartę Dużej Rodziny?

KDR możesz założyć, składając odpowiednio wniosek w gminie odpowiadającej Twojemu miejscu zamieszkania. Co ciekawe, wniosek ten złożysz też wygodnie bez wychodzenia z domu poprzez serwis Internetowy Platformy Informacyjno-Usługowej. Kto jednak może założyć KDR? Każdy pełnoletni członek rodziny, w której występuje minimum trójka dzieci.

Ważne! Jeśli którykolwiek z członków rodziny mieszka w innej gminie należy złożyć dodatkowy wniosek także w gminie jego zamieszkania, uwzględniając wszystkich członków danej rodziny, ale z zaznaczeniem, iż nie wnosi on o przyznanie Karty Dużej Rodziny.

Jakich dokumentów potrzebujesz?

Kiedy chcesz złożyć wniosek o KRD, potrzebujesz kompletu niezbędnych dokumentów, które będą weryfikowane przez uprawniony urząd. Przede wszystkim potrzebny będzie Ci wniosek, który możesz pobrać i wysłać drogą elektroniczną. Musisz jednak w tym celu posiadać podpis elektroniczny lub profil zaufany, który założysz na stronie rządu całkowicie bezpłatnie.

W tym temacie zapoznaj się nieco bliżej z artykułem: Jak założyć profil zaufany? W ten sposób przyswoisz wszystkie niezbędne informacje potrzebne Ci do szybkiego założenia profilu zaufanego. Dzięki temu szybciej przebrniesz przez proces wnioskowania o KDR online, ale także załatwisz wszelkie sprawy urzędowe np. z ZUS lub US przez Internet.

Składając wniosek o Kartę Dużej Rodziny, musisz posiadać przede wszystkim:

  • Oświadczenie o braku pozbawienia władz rodzicielskich któregokolwiek z rodziców;
  • Oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w przypadku dzieci powyżej 18 roku życia;
  • W przypadku dzieci znajdujących się w rodzinach zastępczych odpis postanowienia o ich umieszczeniu w takim miejscu.

Przez jaki okres obowiązuje Karta Dużej Rodziny?

Aktualnie czas obowiązywania KRD zależny jest od tego, komu taka karta przysługuje. Obowiązujące przepisy mówią o tym, że:

  • Dla rodziców KRD jest ważna całe życie od czasu jej udzielenia;
  • Dla dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 25. roku życia jeśli kontynuują naukę i pozostają na utrzymaniu rodziców;
  • Dla dzieci niepełnosprawnych – dożywotnio.

Warto też zaznaczyć, iż Karta Dużej Rodziny przyznawana jest także dla dzieci umieszczonych w rodzinnych domach opieki, ale również nie dłużej niż do ukończenia 18. roku życia.

Na jakie zniżki mogę liczyć, posiadając Kartę Dużej Rodziny?

Do zniżek, które obowiązują w ramach KDR, zaliczamy:

  • 15% rabatu na usługi prywatnej opieki medycznej LUX MED;
  • Zniżki na przejazdy kolejowe POLREGIO;
  • Zniżki do kin Cinema City;
  • Darmowy wstęp do parków narodowych;
  • Niższe opłaty za załatwianie spraw urzędowych np. paszporty;
  • Rabaty na prąd w sieci Enea;
  • Tańsze loty liniami lotniczymi LOT.

Oczywiście lista wszystkich aktualnie obowiązujących promocji oraz partnerów dostępna jest na stronie rządu. Wystarczy wejść w odpowiednią zakładkę i sprawdzić, na jakie upusty cenowe i atrakcyjne promocje możesz liczyć zakładając dla swojej wielodzietnej rodziny KDR.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły