Umowa na czas określony a kredyt – na co zwrócić uwagę?

Kuba  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut

nioskowanie o kredyt gotówkowy lub hipoteczny wiąże się z koniecznością spełnienia, chociażby podstawowych warunków, jakie stawiają banki wobec wnioskodawców. Co to oznacza? Kiedy składamy wniosek o kredyt hipoteczny, instytucje finansowe najlepiej zapatrują się na osoby pracujące na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Tak samo jest w przypadku pożyczek gotówkowych. Co w chwili kiedy jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas określony? Czy istnieje jakakolwiek szansa, aby dostać kredyt na umowę o prace w takiej sytuacji? Sprawdźmy!

Umowa na czas określony a kredyt - na co zwrócić uwagę

Umowa na czas określony – na czym polega?

Wiele osób pracuje na umowach o pracę na czas określony głównie ze względu na obawy pracodawców co do dłuższego zatrudnienia nowego pracownika. Umowy tego typu mogą trwać od 1 miesiąca do nawet 24 miesięcy. Warto wiedzieć, że czwarta umowa zawierana u tego samego pracodawcy na czas określony przekształcana jest automatycznie w taką zawieraną na bliżej nieokreślony czas.

Co ciekawe, długość ciągłego zatrudnienia na umowach ograniczonych czasowo nie może łącznie przekraczać 33 miesięcy. W przeciwnym wypadku taka współpraca przekształca się automatycznie w umowę na czas nieokreślony. Jaki jest więc związek pomiędzy terminem kredyt a umowa na czas określony? Przede wszystkim taki, że banki najczęściej wymagają konkretnej formy zatrudnienia będącej wystarczającym zabezpieczeniem interesów instytucji udzielającej kredytu.

Czy umowa na czas określony daje możliwość uzyskania kredytu hipotecznego?

Nie każdy wie, że umowa na czas określony a kredyt hipoteczny nie zawsze idą ze sobą w parze. Nie oznacza to jednak, że każdy bank udzielający tego typu zobowiązania finansowe przyjmuje jedynie wnioski na kredyt na umowe o prace na czas nieokreślony. Wszystko zależne jest od indywidualnych preferencji banku oraz wymogów, jakie są stawiane wnioskodawcom. Oczywiście kredyt na umowe o prace z długim stażem oraz bez określonego limitu czasowego stawia daną osobę w znacznie lepszej sytuacji. Do głównych warunków, jakie stawiane są wnioskodawcom pracującym na umowach na czas określony, zaliczamy:

  • Konieczność posiadania nieprzerwanego zatrudnienia od minimum 3 miesięcy, a najlepiej 6;
  • Umowa musi trwać minim pół roku do przodu w stosunku do czasu, w jakim złożony został wniosek;
  • Wynagrodzenie musi być przelewane bezpośrednio na rachunek bankowy wnioskodawcy.

To podstawowe aspekty, o jakie trzeba zadbać, chcąc wnioskować o kredyt hipoteczny z umową na czas określony. Warto zadbać o to, aby zatrudnienie było na przynajmniej 6 miesięcy do przodu od czasu złożenia wniosku o udzielenie finansowania zakupu lub budowy nieruchomości. Jest to jeden z głównych wymogów, który pozwala zaciągnąć takie zobowiązanie ze statusem pracownika na czas określony. Oprócz samej umowy ważna jest też wysokość wynagrodzenia, dzięki której oblicza się maksymalne możliwości finansowe danej osoby.

Kredyt hipoteczny na umowę o pracę na okres próbny – czy to możliwe?

Warto wiedzieć, że wiele osób pragnie starać się o kredyt na umowe o prace na okres probny. W praktyce jest to jednak niemożliwe, gdyż okres próbny nie trwa zazwyczaj dłużej niż 3 miesiące, a pracodawca wcale nie daje gwarancji późniejszego zatrudnienia w firmie. W takiej sytuacji banki zazwyczaj odrzucają wnioski kredytowe, a więc próby zaciągnięcia długoterminowego zobowiązania, jakim jest kredyt na umowe o prace z okresem próbnym jest bardzo złym pomysłem i zawsze skończy się decyzją odmowną ze strony banku.

Kredyt gotówkowy a umowa na czas określony – podstawowe warunki

Kredyt na umowe o prace na czas określony w formie gotówkowej jest nieco łatwiej dostępny aniżeli ten, który udzielany jest długoterminowo w formie kredytu hipotecznego. Trzeba pamiętać o tym, że kredytodawca w pierwszej kolejności zwraca uwagę na długość i ciągłość zatrudnienia.

To ważne! Niektóre banki wymagają zaledwie przepracowania 1 miesiąca, aby móc starać się o kredyt gotówkowy. 

Duże znaczenie ma także to, czy konkretna umowa jest podpisywana u jednego pracodawcy z ciągłością zatrudnienia. Co ciekawe, kredyt gotówkowy może zostać udzielony tylko na taki okres, na jaki przypada ważność umowy. Istnieje jednak pewna ewentualność, aby nieco wydłużyć czas finansowania. Wystarczy udać się do swojego pracodawcy, aby uzyskać promesę. Taka zależność pomiędzy usługą, jaką jest kredyt gotówkowy a umową o pracę to pewna szansa na pozyskanie dodatkowych środków nawet wtedy, kiedy kończy się nam okres zatrudnienia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły