Jak działa i ile kosztuje skrytka bankowa?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Skrytki bankowe oraz skrytki depozytowe są rozwiązaniem, z którego decyduje się korzystać coraz więcej klientów. Choć do niedawna były widywane głównie w filmach lub były kojarzone z możliwością przechowywania w nich kosztowności, to obecnie sposób ich postrzegania zmienił się. Są one uznawane za jeden z bezpieczniejszych sposobów przechowywania pieniędzy i innych wartościowych przedmiotów.

kłódka

W banku i nie tylko

Skrytka bankowa to rozwiązanie, które jest dostępne zwykle dla najlepszych i najbardziej zamożnych klientów. Są one trudno dostępne, dlatego nie każdy może z nich skorzystać. Każda skrytka jest zamykana na klucz, który posiada klient oraz na klucz, który posiada pracownik banku. Oznacza to, że do otworzenia skrytki, niezbędna jest też obecność pracownika banku. Po otworzeniu drzwiczek wyciąga się zakrytą szufladę. Choć klient przy zawieraniu stosownej umowy deklaruje, że nie będzie przechowywał w skrytce materiałów niebezpiecznych czy nielegalnych, to w pomieszczeniu ma prawo być sam, a więc nikt nie widzi, co do niej wkłada.

Należy również podkreślić, że skrytka bankowa może być udostępniona odpowiednim służbom (po okazaniu nakazu) lub pracownikom banku, jeśli nie uiści się opłaty za korzystanie z niej. Bank również ma do niej dostęp, gdy zawartość jest przenoszona w inne miejsce. Bardziej dostępną alternatywą są skrytki depozytowe. Znajdują się one nie tylko w bankach, ale również w urzędach czy w biurach. Choć wyróżniają się wysokim poziomem zabezpieczeń, to procedura korzystania z nich jest nieco łatwiejsza.

Działają na dwa klucze, a same skrytki wykonane są z najwyższej klasy materiałów, dzięki czemu nie ulegają tak łatwo zniszczeniu. W bankach często pojawia się możliwość skorzystania ze skrytki sejfowej. Są one mniejsze, niż skrytki depozytowe czy tradycyjna skrytka bankowa. Jest to rozwiązanie łatwiej dostępne, dlatego chcąc przechować kosztowności warto pomyśleć również o takim rozwiązaniu.

Ile kosztuje skrytka w banku i inne rozwiązania?

Często padającym pytaniem jest – ile kosztuje skrytka w banku. Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy podkreślić, że nie każdy bank w swojej ofercie posiada skrytki depozytowe czy sejfowe. Bankami, które oferują swoim klientom taką możliwość, są obecnie: PKO BP, BGŻ BNP Paribas, Santander, Getin Bank i Pekao S.A. Skrytek nie udostępniają m.in.: Bank Pocztowy, mBank czy Alior Bank, dlatego przed wyborem banku warto sprawdzić, czy takie rozwiązanie jest dostępne w jego ofercie. Informacje tego rodzaju znajdziesz w naszym rankingu kont osobistych.

Zwykle cena usługi waha się od 20 do 60 zł miesięcznie. Często stawka naliczana jest też od dnia. W banku PKO BP skrytka lub kasetka może być opłacana co miesiąc, co rok lub rozliczana stawką dzienną. Skrytka dziennie kosztuje 1,5 zł (natomiast miesięcznie 30zł, rocznie jest to koszt 240 zł). Kasetka to dziennie 1 zł, 20 zł na miesiąc albo 200 zł rocznie).

W banku Pekao S.A. dzienny koszt to 2 zł, miesięcznie 25 zł, natomiast rocznie to 250 zł. Z kolei bank BZ WBK wprowadza opłatę miesięczną w wysokości 50 zł lub roczną do 400 zł, dlatego przed podjęciem decyzji dotyczącej tego, czy skrytka bankowa czy też skrytki depozytowe będą lepszym rozwiązaniem, należy upewnić się, jak przedstawiają się koszty wynajęcia skrytki. Zwykle opłaca się uregulować należność za cały rok z góry lub za kilka lat (jeśli jest taka możliwość). Wówczas ograniczy się ryzyko, że o opłacie się zapomni i do depozytu będą miały dostęp osoby postronne.

Do czego potrzebna jest skrytka bankowa czy skrytki depozytowe?

Choć zwykle rozwiązanie tego rodzaju kojarzy się z wysokimi sumami pieniędzy, kosztownościami i ważnymi dokumentami, to nie zawsze skrytka bankowa musi służyć najbogatszym. Z rozwiązania mogą korzystać wszystkie te osoby, które chcą uchronić swój majątek przed zniszczeniem, kradzieżą lub chcą się zabezpieczyć na wypadek wystąpienia klęski żywiołowej.

Dzięki temu, że ważne dokumenty, kosztowności czy większe kwoty pieniędzy są przechowywane w depozycie lub w skrytce, są one zabezpieczone przed zniszczeniem, a właściciel ma pewność, że będzie mógł się do nich dostać niezależnie od sytuacji, w jakiej się znalazł. Najważniejsze jest, by posiadać przy sobie kluczyk umożliwiający dostęp do skrytki. W ten sposób zabezpiecza się swoją przyszłość i zyskuje się pewność, że niezależnie od sytuacji kosztowności są odpowiednio zabezpieczone i dostępne wyłącznie dla ich właściciela.

Wybierając możliwość przechowywania cennych rzeczy w banku należy przede wszystkim ocenić, czy wartość przechowywanych kosztowności będzie wyższa, niż koszt utrzymania. Warto również ocenić, czy lepsza będzie skrytka bankowa, tradycyjne skrytki depozytowe, czy sejf banku. Cena jest uzależniona od metody przechowywania, dlatego warto przed podjęciem decyzji dokładnie sprawdzić możliwe rozwiązania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły