Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – co jest, ile wynosi, jak go dostać?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to kolejny rządowy program mający na celu wspieranie rodzin z dziećmi. Zobacz jakie są jego warunki, ile wsparcia można dostać i co trzeba zrobić, żeby je otrzymać?

Odstąpienie od umowy kredytowej

Kto może dostać pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego?

Na wsparcie mogą liczyć rodzice drugich i kolejnych dzieci w wieku od 12 miesiąca, do końca 35 miesiąca życia dziecka. Program nie ma żadnego kryterium dochodowego – pieniądze dostaną zarówno rodzice pozbawieni dochodów jak i osoby dobrze zarabiające. Wszelkie przepisy związane z tym zagadnieniem reguluje ustawa z dnia 17 listopada 2021 r. o rodzinnym kapitale opiekuńczym.

Pieniądze dostaje matka, ojciec lub osoba, która przyjęła dziecko na wychowanie i wystąpiła do sądu z wnioskiem o przysposobienie. Dziecko musi mieszkać razem z osobą otrzymującą wsparcie i być przez nią utrzymywane. Zasady są więc podobne do tych znanych z programu 500+

Wsparcie dostaną jedynie drugie i kolejne dzieci, istotne jest więc uściślenie jakie dziecko może być wskazane jako pierwsze w rodzinie. Pierwszym dzieckiem w rodzinie jest oczywiście najstarsze dziecko, ale nie musi być to własne dziecko. Wystarczy, że jest to :

  • dziecko małżonka,
  • rodzica, z którym wspólnie wychowujemy dziecko (np. byłego partnera),
  • dziecko przyjęte na wychowanie, o ile do sądu złożony został wniosek o przysposobienie.

Kiedy nie można dostać pieniędzy?

Pieniądze z programu nie zostaną wypłacone, jeżeli:

  • dziecko znajduje się w pieczy zastępczej,
  • beneficjent został pozbawiony praw rodzicielskich,
  • za granicą rodzinie przysługuje inne, podobne świadczenie, ale nie dotyczy to krajów z obszaru UE, EFTA i Wielkiej Brytanii.

Ile wynosi kwota wsparcia z RKO?

Rodzice małych dzieci mogą liczyć na 500 zł wypłacane co miesiąc przez dwa lata lub 1000 zł wypłacanych co miesiąc przez rok. Łącznie kwota wsparcia wynosi niezmiennie 12 000 zł. W przypadku rodziców z opieką naprzemienną oboje otrzymują połowę kapitału czyli 250 lub 500 zł miesięcznie. 

Jeżeli wniosek został złożony po ukończeniu przez dziecko 13 miesiąca życia, to kwota świadczenia zostanie proporcjonalnie obniżona za każdy taki miesiąc. Jeżeli więc na przykład dziecko w styczniu 2022 roku ma 30 miesięcy, to łącznie otrzyma wsparcie w wysokości jedynie 3 000 zł. 

Pieniądze są wypłacane wyłącznie bezgotówkowo na wskazany we wniosku rachunek bankowy.

Kiedy i w jaki sposób złożyć wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?

Wniosek po raz pierwszy można skutecznie złożyć od pierwszego dnia, w którym dziecko kończy 9 miesiąc życia. Z kolei wniosek złożony po miesiącu w którym dziecko ukończy 13 miesiąc życia obniży otrzymany kapitał o każdy miesiąc zwłoki. 

Wniosek o RKO składa się na druku RKO-R lub, jeżeli beneficjent wystąpił do sądu z wnioskiem o przysposobienie, na druku RKO-O. 

Wniosek można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną. Dostępne drogi to:

  • PUE ZUS
  • rządowy portal Emp@tia
  • bankowość elektroniczna – pozwalają na to właściwie wszystkie większe banki komercyjne

Co jeżeli nie dostanę RKO?

W przypadku gdy we wniosku będą błędy to wnioskujący otrzyma 14 dni na jego poprawienie. Dodatkowe dokumenty (np.zaświadczenie o prowadzeniu postępowania o przysposobienie) można z kolei dostarczyć w czasie do 14 lub do 30 dni od czasu, w którym ZUS poinformuje wnioskującego o takiej konieczności. 

Pozytywna decyzja o przyznaniu RKO pojawia się na profilu PUE ZUS oraz jest przesyłana na maila podanego podczas składania wniosku. Z kolei o negatywnej decyzji ZUS informuje mailowo lub telefonicznie. 

W razie wszelkich wątpliwości z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych można kontaktować się przez infolinię dedykowaną Rodzinnemu Kapitałowi Opiekuńczemu i świadczeniu 500+: 22 290 55 00. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły