Przeniesienie konta bankowego – jak to zrobić? Czy można zachować numer konta?

Szymon Machniewski avatar Szymon Machniewski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Konta osobiste są podstawowym produktem depozytowym oferowanym przez banki klientom prywatnym. Dostępne są również rachunki firmowe przeznaczone dla przedsiębiorców do obsługi rozliczeń związanych z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą. Zdarza się, że oferta konta bankowego, z jakiej dotychczas korzystałeś, przestaje być dla Ciebie odpowiednia. Nie musisz godzić się na wszelkie zmiany w regulaminie wprowadzane przez bank. Możesz zdecydować się na przeniesienie konta bankowego do innej instytucji. Jak to zrobić i czy możesz zachować numer konta?

Przeniesienie konta bankowego – jak to zrobić Czy można zachować numer konta

Podstawa prawna przeniesienia rachunku osobistego

Wszelkie zasady dotyczące tego, jak przenieść konto do innego banku zostały wskazane w ustawie Prawo bankowe. Warto przy tym zaznaczyć, że w grudniu 2008 roku Komitet Europejski Sektora Bankowego (EBIC) przyjął wspólne dla wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej zasady przenoszenia rachunków z banku do banku. W Polsce wskazaniem odpowiednich wytycznych w tym zakresie zajął się Związek Banków Polskich. Od stycznia 2010 roku możesz już skorzystać z usługi przenoszenia rachunku, co jest darmowe. 

Jak zmienić bank?

Proces przeniesienia konta do innego banku zwykle polega na tym, że zrywasz umowę z dotychczasową instytucją, by podpisać z inną. Proces ten to nie tylko zamknięcie starego rachunku i otwarcie nowego. Wraz z kontem powinieneś oczekiwać przeniesienia środków finansowych, jakie były zgromadzone na dotychczasowym rachunku oraz poleceń zapłaty czy zleceń stałych. 

Wymagać to będzie podjęcia współpracy pomiędzy dwoma bankami – nowym i starym. Pierwszym krokiem będzie złożenie odpowiedniego wniosku w nowym banku, do którego chcesz przenieść konto. Zmiana rachunku bankowego nie będzie wymagać od Ciebie wielu formalności. Wszystkim zajmie się nowa instytucja finansowa. W Twoim imieniu powiadomi dotychczasowy bank o potrzebie zamknięcia dotychczasowego rachunku. 

Najważniejszą kwestią dla Ciebie będzie wybór oferty rachunku oszczędnościoworozliczeniowego. W tym celu warto porównać różne konta i wybrać takie, które spełnia Twoje oczekiwania. Następnie składasz wniosek w banku i wydajesz pełnomocnictwo do dopełnienia wszystkich formalności w Twoim imieniu. W zależności od instytucji, przeniesienie konta bankowego odbywa się na nieco innych zasadach. Coraz częściej zrobisz to nie tylko bezpośrednio w oddziale nowego banku, ale i za pomocą serwisu internetowego. 

Bank może zamknąć dotychczasowe konto i dokonać jego przeniesienia, ale również skontaktować się z Twoim pracodawcą, z ZUSem czy z urzędem skarbowym w celu poinformowania o zmianie numeru rachunku, chyba że nie wyrazisz na to zgody.  

Czy możliwe jest przeniesienie konta bankowego z tym samym numerem?

Być może miałeś już okazję przenoszenia się z jednej sieci telefonii komórkowej do innej i wiesz, że możesz zachować swój dotychczasowy numer telefonu. Czy takie samo rozwiązanie obowiązuje przy przenoszeniu konta z jednego banku do innego? Niestety nie, choć z pewnością byłoby to pożądane przez klientów. Każdy bank stosuje inną numerację kont, dlatego przeniesienie rachunku z tym samym numerem nie jest możliwe.

Czy zawsze można przenieść konto bankowe?

Nie w każdym przypadku bank zgodzi się na przeniesienie rachunku. Najczęściej z odmową spotkasz się, jeśli wobec Twojego konta zastosowano blokadę środków lub ogłosiłeś upadłość. Rachunek może zostać zablokowany, jeśli są na nim nierozliczone transakcje lub służy do spłaty kredytów lub kart kredytowych. Jeśli masz zobowiązania, to możesz też zdecydować się na refinansowanie, czyli przeniesienie kredytu do innego banku.

Co z Profilem Zaufanym?

Zmiana banku na inny stwarza problemy dotyczące Profilu Zaufanego. Czym jest ten profil? To metoda weryfikowania Twojej tożsamości online, która jest przypisana do danego konta użytkownika. Chcesz wiedzieć, jak przenieść Profil Zaufany do innego banku? Jest to jak najbardziej możliwe. 

Możesz dokonać zmiany metody autoryzacji przez sam Profil Zaufany, wybierając opcję „Zmień dostawcę tożsamości”. W polu metoda autoryzacji wybierz bank, który będzie nowym dostawcą Profilu Zaufanego. Po jego wytypowaniu musisz kliknąć „Zmień dostawcę tożsamości” i zatwierdzić zmianę. Wówczas zostaniesz przekierowany do systemu bankowego. Zaloguj się do bankowości elektronicznej, potwierdź uwolnienie tożsamości oraz autoryzuj modyfikację w wybrany sposób.

Ponad 36,5 mln kont osobistych w Polsce

Na koniec IV kwartału 2022 roku, według danych Raportu PRNews, banki uniwersalne działające w Polsce prowadziły 36,5 mln kont osobistych typu ROR, co oznacza wzrost rok do roku o 2,3 mln rachunków. Konta osobiste są jednym z najpopularniejszych produktów bankowych.

Najwięcej prowadzi ich na polskim rynku bank PKO BP. Szacuje się, że jest ich 7,5 mln. Drugie miejsce zajmuje Bank Pekao SA z wynikiem 4,1 mln, zaś na trzecim uplasował się Santander Bank Polska, prowadzący około 3,7 mln RORów. 

Konto jest jednym z podstawowych produktów bankowych, pozwalających na gromadzenie pieniędzy i wygodne zarządzanie nimi dzięki serwisowi transakcyjnemu, aplikacji mobilnej banku czy kartom płatniczym. Instytucje przyciągają do siebie klientów w różny sposób, by ci powierzyli im swoje pieniądze na nowo otwartym rachunku. Może być to brak opłat za prowadzenie, za wypłaty z różnych bankomatów czy za przelewy i zlecenia stałe. Jeśli znajdziesz atrakcyjniejszą ofertę konta osobistego niż ta, z której dotychczas korzystałeś, możesz zdecydować się na jego przeniesienie do innego banku. Sprawdź, jak możesz to zrobić krok po kroku?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły