Przeniesienie konta bankowego – jak przenieść konto do innego banku?

Kuba  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut
Przeniesienie konta bankowego to udogodnienie, z którego możesz skorzystać w każdej chwili. Klienci banków decydują się na taki krok zazwyczaj, kiedy warunki obowiązujące w danej instytucji przestają im odpowiadać. Jak przenieść konto do innego banku?
przeniesienie konta bankowego

Spis treści:

Na czym polega przeniesienie konta bankowego?

pożyczkowy portalPrzeniesienie konta bankowego to możliwość, z której może skorzystać każdy właściciel rachunku. Wbrew pozorom ten proces nie należy do skomplikowanych. Najistotniejszą kwestią jest po prostu wybranie nowego banku i założenie w nim konta. Następnie przeniesienie rachunku bankowego odbywa się na zasadzie przekazania środków i najważniejszych informacji znajdujących się na poprzednim koncie oraz jego zamknięcie. Warto zwrócić uwagę, że zazwyczaj wiąże się to z koniecznością zmiany numeru konta bankowego. 

Jako właściciel konta bankowego możesz wydać odpowiednią dyspozycję samodzielnie. Jeżeli obawiasz się, że nie poradzisz sobie z tym zadaniem, możesz skorzystać z pomocy pracownika banku. Dzięki temu oszczędzisz sobie zmartwień i obaw. Warto jednak zwrócić uwagę, że przeniesienie konta bankowego realizuje Twój nowy bank. Kompleksową obsługę oferuje między innymi: PKO BP, ING Bank Śląski, Nest Bank. Spójrzmy, co może zrobić dla Ciebie bank.

ING Bank Śląski – przeniesienie rachunku bankowego

Przeniesienie konta do innego banku to proces, w którym z chęcią pomoże Ci doradca klienta w nowej, wybranej przez Ciebie instytucji. Przykładem może być ING Bank Śląski. W ramach podstawowej usługi pomoże Ci otworzyć konto bankowego, nada nowy numer. Jeżeli klient posiada już konto w ING, bank automatycznie przeniesie transakcje. W zależności od Twoich potrzeb może również zająć się zleceniem przelewu ze starego konta, a także przeniesieniem stałych zleceń lub poleceń zapłaty. 

Co więcej, ING może Ci pomóc zamknąć stare konto i poinformować pracodawcę o zaistniałej sytuacji. Dzięki temu nie musisz robić tak naprawdę nic. Wszystko zrobi za Ciebie bank. Sprawdź też jak założyć konto bankowe przez internet, by nie musieć wychodzić w tym celu z domu. 

Przeniesienie konta wspólnego

Wiele osób decyduje się na założenie wspólnego konta bankowego. Jest to popularna praktyka w przypadku małżeństw. Należy jednak podkreślić, że rachunek można założyć również z osobą niespokrewnioną. Jak w takiej sytuacji przenieść konto bankowe? Na początku należy zaznaczyć, że jest to jak najbardziej możliwe.

pożyczkowy portalNiestety, wymaga nieco więcej poświęcenia ze strony zainteresowanych. W takim przypadku większość banków wymaga odwiedzenia placówki. Nie możesz zrobić tego przez internet. Musicie wspólnie zgłosić się do banku, złożyć odpowiedni wniosek o przeniesienie konta oraz upoważnić bank do wykonania niezbędnych kroków

Kiedy może pojawić się problem z przeniesieniem konta do innego banku?

Problem może pojawić się, kiedy Twoje konto bankowe jest powiązane z innym produktem, na przykład kredytem hipotecznym. Jeżeli tak się dzieje, a rata zobowiązania jest pobierana automatycznie, wówczas proces przeniesienia może trwać nieco dłużej. Tak samo dzieje się w przypadku aktywnych kredytów odnawialnych, kart debetowych i wielu innych. W takiej sytuacji należy przeanalizować warunki umowy. Może się zdarzyć, że obowiązuje okres karencji, podczas którego nie możesz zrezygnować i zamknąć konta bankowego. Dodatkowo cały proces będzie dłuższy i może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy. W takiej sytuacji opłaty za prowadzenie konta nadal będą pobierane, a ty możesz z niego bez problemu korzystać.

Jak przenieść konto do innego banku?

pożyczkowy portalPrzeniesienie konta do innego banku jest możliwe przez internet i możesz zrobić to samodzielnie lub po prostu udać się do oddziału banku. Jak przenieść konto bankowe? Spójrz na poniższą instrukcję.

1. Pierwszy krok polega na otworzeniu konta bankowego w wybranym banku. Możesz w tym celu udać się do oddziału lub wypełnić wniosek przez internet. Wszystko zależy od Twoich preferencji.

2. Następnie należy zaznaczyć odpowiednią dyspozycję w bankowości elektronicznej nowego banku. W tym momencie decydujesz również o ewentualnym przeniesieniu stałych zleceń, usług płatniczych itd.

3. Musisz wskazać jeszcze miejsca, które bank ma powiadomić o Twojej decyzji o przeniesieniu konta bankowego i zmianie numeru.

Pamiętaj również o zmianie konta bankowego na wszystkich serwisach, z których korzystasz!

Czy przeniesienie konta bankowego z tym samym numerem jest możliwe?

Przeniesienie konta bankowego z tym samym numerem – czy to możliwe? To jedno z pytań, które zadaje sobie wiele osób.  Biorąc pod uwagę możliwość pozostawienia starego numeru telefonu po przeniesieniu, mogłoby się wydawać, że tutaj będzie tak samo. Jest to błędne myślenie. Każdy numer konta bankowego możemy podzielić na trzy części:

  • Pierwsze dwie cyfry to numer kontrolny nadawany na podstawie pozostałych cyfr z ciągu,
  • Osiem kolejnych to specjalny ciąg cyfr, który pomaga zidentyfikować instytucję, w której znajduje się rachunek; to indywidualny numer nadawany przez NBP,
  • Pozostałe cyfry to numer konta bankowego nadawany losowo podczas otwierania konta.

Dlatego też niemożliwe jest przeniesienie konta bankowego z tym samym numerem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły