Jak złożyć wniosek o 500+ w 2023 roku? Kiedy pierwsza wypłata?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut
Od 1 lipca 2019 roku o świadczenie 500+ mogą starać się nie tylko rodziny wielodzietne, ale również osoby wychowujące jedno dziecko. Bez wątpienia takie wsparcie finansowe stanowi znaczącą pomoc w finansowaniu potrzeb rodzin. Pozwala na to, by osoby rozsądnie gospodarujące tymi środkami mogły realizować inwestycje na rzecz dzieci. Dlatego też warto pomyśleć o złożeniu wniosku o 500 plus. Jak to zrobić? Radzimy krok po kroku, jak dopełnić wszelkich formalności przez internet. Sprawdź to!
500 +

500+ – dla kogo jest to świadczenie?

Do roku 2019 świadczenie 500+ przysługiwało rodzicom na drugie i kolejno dziecko. Wyjątkiem były rodziny, których dochód na osobę nie przekraczał 800 zł lub 1200 zł w przypadku opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Jednak od 1 lipca 2019 roku można składać nowy wniosek, który uwzględnia również możliwość otrzymania pieniędzy na pierwsze dziecko! Nie trzeba dostarczać dodatkowych dokumentów, jak zaświadczenie o dochodach czy orzeczenie o alimentach. Wypłata 500 plus na pierwsze dziecko odbywa się na takich samych zasadach, jak w przypadku drugiego czy kolejnego dziecka.

Jak złożyć wniosek o 500+?

Wniosek o 500 plus można złożyć na 3 sposoby:

  1. w gminie, w której mieszka wnioskodawca,
  2. za pośrednictwem poczty polskiej,
  3. przez Internet, na jednej z kilku platform.

Złożenie wniosku o 500 plus przez Internet to duże ułatwienie. Dlatego warto wiedzieć, jak z niego skorzystać. Aby bez problemu przejść przez proces wnioskowania online, wnioskodawca musi posiadać nowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną lub założyć tzw. profil zaufany. Jeżeli nie spełniasz tego warunku, łatwo założysz profil zaufany, korzystając z bankowości elektronicznej. Taką możliwość udostępniają: T-Mobile Usługi Bankowe, PKO BP, Inteligo, Santander, Pekao Bank Polski, mBank, ING Bank Śląski, Envelo, Millennium Bank oraz Alior Bank.

Wniosek 500+ przez platformę Emp@tia

  1. Jeżeli posiadamy profil zaufany, należy przejść na stronę ministerialnego Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia.
  2. Następnie kliknąć przycisk z napisem „Login.gov.pl”. Wybieramy sposób logowania przez profil zaufany lub e-dowód i uzupełniamy wymagane dane.
  3. W tym momencie zostanie przysłany do nas kod autoryzacyjny, który należy wpisać w odpowiednim okienku na stronie internetowej.
  4. Po zatwierdzeniu kodu zostaniemy przeniesieni do formularza rejestracyjnego. Na pierwszym etapie należy dodać członków swojej rodziny oraz zaakceptować wszystkie niezbędne oświadczenia.
  5. Po przejściu dalej musimy wybrać odpowiedni rodzaj wniosku. W przypadku świadczenia Rodzina 500+ będzie to Świadczenie Wychowawcze.
  6. Następnie zostaniemy poproszeni o przygotowanie dokumentów i wybór odpowiedniego urzędu, do którego ma trafić nasz wniosek.
  7. Teraz czas na składanie wniosku. Krok pierwszy to uzupełnienie i sprawdzenie swoich danych jako wnioskodawcy.
  8. Krok drugi to wpisanie informacji dotyczących dzieci.
  9. Teraz czas na zaznaczenie oświadczeń o przebywaniu członków rodziny za granicą.
  10. Ostatni krok to sprawdzenie poprawności danych. W razie problemów należy kliknąć „Wstecz” i nanieść poprawki. Jeżeli wszystko jest w porządku przyciskamy „Zatwierdź dane”.
  11. Następnie klikamy „Wyślij”. Jeśli nasz wniosek wymaga dodania załączników, wybieramy „Dodaj załączniki” i wgrywamy niezbędne dokumenty.

Wnioskowanie o 500+ przez PUE ZUS

  1. Załóż i zaloguj się na swoje konto w serwisie PUE ZUS.
  2. Przejdź do zakładki „Ubezpieczony” lub „Świadczeniobiorca”.
  3. Z menu wybierz opcję „Dokumenty i wiadomości”, a następnie „Dokumenty robocze” i kliknij na „Utwórz nowy”.
  4. Wybierz wniosek ESUN, a następnie kliknij w „Utwórz dokument”.
  5. Wypełnij wniosek, zapisz go i zamknij formularz.

Wniosek o 500+ przez EPUAP

  1. Wejdź na stronę epuap.gov.pl i zaloguj się na swoje konto
  2. Wybierz wniosek Rodzina 500+
  3. Wypełnij i podpisz wniosek za pomocą profilu zaufanego.
  4. Wyślij wniosek online.

Wnioskowanie o 500+ przez bankowość elektroniczną

Nowe zmiany 500+ dotyczą również składania wniosku przez bankowość elektroniczną. Banki udostępniają taką możliwość na swoich stronach internetowych. Tam też znajdziemy wszystkie niezbędne dane dotyczące instrukcji, ponieważ w każdym banku proces ten może się różnić.  Taka możliwość jest dostępna w następujących instytucjach:

  • PKO BP,
  • Bank Pekao,
  • Santander Bank Polska,
  • mBank,
  • ING Bank Śląski,
  • Alior Bank,
  • Bank Pocztowy,
  • Credit Agricole,
  • SGB-Bank,
  • Euro Bank,
  • Bank Millennium,
  • Getin Noble Bank,
  • Nest Bank,
  • BNP Paribas Bank Polska,
  • Bank BPS.

500 Plus 2023 – do kiedy trzeba złożyć wniosek?

Świadczenie 500+ jest wypłacane 2 miesiące po złożeniu wniosku. Oznacza to, że jeśli złożysz wniosek w styczniu 2023, pieniądze otrzymasz dopiero w marcu 2021 roku. 500 plus jest wypłacane w systemie okresów rozliczeniowych. Trwają one od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Oznacza to, że aby zachować ciągłość w wypłącie świadczenia, do 30 kwietnia trzeba złożyć wniosek na nowy okres rozliczeniowy.

Na co można wydać pieniądze z 500+?

Często można usłyszeć, że świadczenie 500 plus jest wypłacane „na każde dziecko”. Cel, na który trzeba wydać pieniądze z 500+ nie jest jednak sprecyzowany. Oznacza to, że można za nie kupić dowolną rzecz, a nawet wpłacić na konto lub lokatę bankową. Nie ma więc obowiązku wydawania otrzymywanych 500 złotych na dzieci, chociaż taki był zamysł twórców świadczenia. Warto dodać, że pieniądze z tego świadczenia są dodawane do miesięcznych dochodów osoby, która je otrzymuje. Oznacza to, że 500 plus zwiększa zdolność kredytową. Można to więc wykorzystać do wzięcia pożyczki na lepszych warunkach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły