
Spis treści:
- Komu przysługuje 500+?
- Gdzie złożyć wniosek o 500+?
- Na co idą pieniądze z 500+
- Program 500+ 2018
- Kto skorzystał na 500+?
- Program Rodzina 500+ jako oszczędności dziecka
- 500+ nie dla wszystkich
Z programu 500+ korzysta ponad 2,6 mln rodzin w Polsce. To bardzo szerokie grono beneficjentów, więc wielu Polaków, pobierających świadczenia i nie, zastanawia się, na co wydawane są te pieniądze…
Komu przysługuje 500+?
Program Rodzina 500+ jest przeznaczony dla polskich dzieci. Tyle teorii. A w praktyce? Pieniądze są przekazywane rodzicom, opiekunom prawnym i faktycznym dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia. Co do zasady, świadczenie przyznawane jest na pierwsze, drugie i każde kolejne dziecko, dopóki nie będzie ono pełnoletnie. Poza tym nie są stawiane żadne warunki, nie mają znaczenia nawet zarobki rodziców/ opiekunów dzieci.
Można także starać się o 500+ także na pierwsze dziecko, ale tutaj muszą zostać spełnione określone wymogi. Aktualne informacje o tym, jak otrzymać świadczenie na pierwsze (lub jedyne) dziecko, można znaleźć na stronie rządowej.
Gdzie złożyć wniosek o 500+?
Wniosek o zapomogę z programu Rodzina 500+ można złożyć w odpowiedniej dla miejsca zamieszkania gminie lub przez internet na stronie empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz za pomocą bankowości elektronicznej z poziomu własnego profilu konta.
Na co idą pieniądze z 500+?
Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH przeprowadziły w III kwartale 2017 roku badanie wśród beneficjentów programu 500+. Na jego podstawie opracowano dane przedstawiające ciekawe zmiany w przeznaczeniu dodatkowych środków.
Respondenci deklarowali najczęściej, że 500+ wydają na ubrania i żywność (51,2% odpowiedzi badanych), edukację i zajęcia dodatkowe dla dzieci (45,3%) oraz opłaty związane z przedszkolem lub szkołą (29,5%). Ta trójka nie uległa zmianie, jednak można zaobserwować znaczne przesunięcie wydatków w 2018 roku w stosunku do danych z roku 2017: wtedy najwięcej wydawano na żywność i ubiór (42,6% odpowiedzi badanych), opłatę przedszkola lub szkoły (34,2%) oraz dodatkowych zajęć (32%) – dokładnie w tej kolejności. Ciężko jednak wyrokować, czy zmiana ta wynika z dotarcia badaczy do innej grupy respondentów, w której byli głównie rodzice dzieci starszych (a więc nie musieli wydawać pieniędzy na przedszkole), czy może jest faktyczna to zmiana trendów.
Co dość znamienne, w 2017 roku Polacy ze środków 500+ deklarowali znacznie częściej wydatki na hobby i rozrywkę, niż rok wcześniej (19,7% odpowiedzi vs 11,8% odpowiedzi), zaś obniżył się procent respondentów odpowiadających, że pieniądze trafiają do oszczędności (2017: 14,3%; 2016: 16,2%).
Program 500+ 2018
Nie ma jeszcze badań, które zdradzałyby, na co idą pieniądze z Rodzina 500+ w roku 2018. Być może ujawniłoby ono kolejne przesunięcie trendów i zachowań badanych Polaków, które dostarczyłoby ciekawych analiz. Na te trzeba jeszcze poczekać, ponieważ niedługo będziemy kończyć dopiero II kwartał 2018 roku.
Kto skorzystał na 500+?
Bez wątpienia o największych korzyściach mogą mówić rodziny posiadające 2 i więcej dzieci. Taki zastrzyk dodatkowych pieniędzy pozwolił na swobodniejsze życie codzienne wielu osobom, a także na realizację marzeń swoich pociech: wspólne wakacje, letnie kolonie, nowe ubrania, przybory, czy sprzęt albo możliwość uprawiania jakiegoś hobby wymagającego nakładów pieniężnych. Teoretycznie na 500+ można nawet wziąć pożyczkę.
Program Rodzina 500+ jako oszczędności dziecka
Niektórzy rodzice regularnie odkładają część sumy z przydzielonych na dziecko 500 zł na osobne konto, na którym pieniądze czekają sobie na odpowiedni moment. Jaki? Na przykład na osiemnastkę! Kwoty odkładane latami będą wspaniałym prezentem dla wkraczającego w dorosłe życie młodego człowieka. Być może nie wystarczy to na własne mieszkanie (wiele też zależy od tego, od kiedy i jakie sumy były odkładane na konto), ale na kurs prawa jazdy, a być może i pierwszy własny samochód – owszem!
500+ nie dla wszystkich
Jak za to wiadomo, nie każda rodzina może korzystać ze świadczeń 500+. Będą to przede wszystkim rodzice z jednym dzieckiem, którzy przekraczają ustalony próg dochodowy na jednego członka rodziny oraz – co oczywiste – osoby bezdzietne. Bez dodatkowych funduszy wpływających każdego miesiąca, mogą zdarzać się problemy finansowe, szczególnie w obliczu nieplanowanych wydatków. A wtedy trzeba szukać szybkiego wyjścia z sytuacji.
Podobne artykuły

Pożyczki na 500 zł – ranking najlepszych!
14 kwietnia 2022
Pożyczki na oświadczenie online
31 marca 2022
Konsolidacja w Kasie Stefczyka – warunki i opinia
29 marca 2022