Gdzie wypłacić euro lub inną walutę z zagranicznej karty lub konta walutowego?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Przebywając na terenie Polski, najczęściej wypłacamy złotówki. Jednak istnieją czasem takie sytuacje, kiedy potrzebujemy wypłacić z zagranicznej karty lub konta walutowego euro, lub inną walutę. Taki problem dotyczy nie tylko obcokrajowców czy osób, które wybierają się na wakacje, ale również pracowników zatrudnionych w zagranicznych korporacjach. Czy można pobrać euro z bankomatu, czy musimy udać się do placówki stacjonarnej banku? Jak sytuacja wygląda w przypadku innych walut? Podpowiadamy.

Gdzie wypłacić euro lub inną walutę z zagranicznej karty lub konta walutowego

Gdzie wypłacić euro z zagranicznej karty?

Osoby, które chcą wypłacić euro lub inną walutę z zagranicznej karty, mają kilka możliwości do wyboru. Mogą udać się do placówki banku i w niej dokonać wypłaty. Taką opcję oferują jednak tylko niektóre instytucje bankowe. W bankach takich jak Nest Bank czy Toyota Bank wypłata gotówki w innych walutach niż polski złoty, jest niemożliwa. 

Z tego powodu chcąc wypłacić euro z zagranicznej karty najlepiej skorzystać z bankomatu. Tutaj jednak również możemy napotkać pewne trudności. Jeżeli bank, w którym została założona karta, nie ma swoich oddziałów w Polsce, wówczas pozostaje nam jedynie wypłata z obcego bankomatu, która wiąże się nierzadko z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat manipulacyjnych, a także tych związanych z przewalutowaniem.

Wypłata euro z konta walutowego

Obecnie wiele banków oferuje konta osobiste z opcją założenia konta walutowego. Z takiego produktu korzysta coraz więcej klientów, którzy na przykład zarabiają w euro lub innej walucie. W takiej sytuacji, aby wypłacić wybraną przez siebie walutę, wystarczy udać się do placówki swojego banku lub skorzystać z bankomatu, który posiada opcję wypłaty euro. 

Wypłata euro w bankomacie banku, w którym założyliśmy konto walutowe, nie zawsze musi wiązać się dla nas z koniecznością uiszczenia żadnych dodatkowych opłat. Czasami banki jednak ustanawiają pewne limity transakcji. Warto więc sprawdzić w umowie i tabeli opłat, jak wygląda wypłata euro z konta walutowego założonego w konkretnym banku i z jakimi kosztami się wiąże.

Gdzie można wypłacić euro z bankomatu?

W Polsce euro można wypłacić z bankomatu:

  • Euronet 
  • ING Banku Śląskiego
  • Citibanku 

Nie każde urządzenie jednak obsługuje wypłaty w euro. Dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy bankomat znajdujący się w interesującej nas lokalizacji dysponuje taką funkcją. Na przykład bankomaty Euronetu, które realizują wypłaty euro, oznaczone są symbolem tej waluty.

ING Bank Polski ułatwia klientom znalezienie urządzeń realizujących wypłaty w euro, udostępniając mapę banku. Żeby znaleźć bankomat, w którym można wypłacić euro, należy zaznaczyć okienko znajdujące się nad samą mapą o treści: „bankomat euro” i podać miasto. W przypadku ING Banku Polskiego wypłata euro dostępna jest tylko dla klientów tego banku. Podobny system wyszukiwania bankomatów obowiązuje w Citibanku. Urządzeń tej sieci jest jednak stosunkowo niewiele. Dlatego warto sprawdzić na mapie, czy interesujące nas urządzenie obsługuje wypłaty w euro.

Wypłata w polskim bankomacie z zagranicznego konta

Osoby, które pracują za granicą i dysponują zagranicznym kontem, mogą wypłacić euro w polskim bankomacie. Taką opcję oferuje Euronet, czyli największa sieć bankomatów w Polsce. Gdzie wypłacić euro z zagranicznej karty? Na stronie tego operatora znajdziemy wyszukiwarkę z lokalizacjami miejsc, gdzie dostępna jest taka opcja. 

Możliwość wypłaty z zagranicznego konta w polskim bankomacie oferuje również Citibank. Należy jednak pamiętać, że zarówno Euronet, jak i Citibank oferują możliwość wypłaty w polskim bankomacie wyłącznie dwóch walut – polskich złotych i euro. Do takiej wypłaty nie jest potrzebne konto walutowe. Jeżeli jednak waluta rozliczeniowa jest inna niż euro, należy liczyć się z opłatą manipulacyjną pobieraną przez bank, a także związaną z przewalutowaniem.

Czy można wypłacić inną walutę niż euro w polskim bankomacie?

Wypłata innej waluty niż euro lub złotówki w polskim bankomacie nie jest możliwa. Inne waluty można jednak wypłacić w kasie banku. Wcześniej jednak dobrze jest zapoznać się ze szczegółami takiej usługi, ponieważ w bankach bardzo często występują pewne limity takich transakcji, jeżeli wykonywane są one bez wcześniejszego zgłoszenia.

Z tego powodu wypłaty większych kwot, należy wcześniej zgłosić w wybranej placówce banku. Wcześniejsza awizacja wymagana jest między innymi w banku Millennium czy Banku Ochrony Środowiska. Należy mieć jednak świadomość, że taka wypłata może wiązać się z wysokimi kosztami manipulacyjnymi. Wypłata obcej waluty na preferencyjnych warunkach w bankomatach należących do poszczególnych instytucji finansowych czy sieci takich jak Planet Cash jest najłatwiejsza w sytuacji, kiedy wykonamy przelew międzynarodowy z osobistym odbiorem gotówki lub dostarczeniem na konto bądź na kartę VISA lub MasterCard zarejestrowanej w Polsce.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły