Wziąłeś pożyczkę w firmie pozabankowej, ponieważ pojawiły się niespodziewane wydatki. Byłeś pewny, że oddasz pożyczone pieniądze do dnia wyznaczonego w umowie, ale niestety pomyliłeś się i fundusze przeznaczone na spłatę zobowiązań wydałeś na inny cel. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Jednym z rozwiązań jest rolowanie pożyczki. Czy warto z niego korzystać?
Rolowanie pożyczki – co to takiego?
Rolowanie pożyczki to nic innego jak przesunięcie terminu oddania pożyczonych pieniędzy o pewien ustalony czas. Propozycje firm pożyczkowych to najczęściej 7, 14 albo 30 dni. Oczywiście im dłuższy okres spłaty, o który poprosisz, tym większe koszty operacji, które przyjdzie Ci ponieść.
Dokładne warunki, według których przeprowadzane jest rolowanie pożyczki, są szczegółowo opisane na stronach internetowych poszczególnych pożyczkodawców. Najlepiej będzie szukać tych informacji w zakładkach „Umowy”, „Ważne dokumenty” lub „Regulamin promocji”.
Czy rolowanie długu ochroni przed monitem?
Rolowanie chroni przed monitem, ale tylko na początku. Jako pożyczkobiorca rolujący swoje zobowiązania nie musisz obawiać się, że twój pożyczkodawca będzie wysyłał przynaglenia w formie monitów. Oznacza to również, że firma pozabankowa nie chce oddawać sprawy do komornika i domagać się uregulowania należności na drodze zajęcia komorniczego. Twój pożyczkodawca na pewno zastrzeże sobie w umowie, że dalsze niewywiązywanie się z niej będzie skutkowało albo monitami, albo oddaniem sprawy do windykatora lub komornika.
Ile kosztuje rolowanie pożyczki?
Zgodnie z ustawą tzw. „antylichwiarską” obowiązującą od 11 marca 2016 roku, koszty rolowania pożyczki nie mogą być wyższe niż 25% kwoty, którą pożyczyłeś. Ustawodawca postanowił w ten sposób ochronić pechowych dłużników przez nieograniczonymi opłatami dodatkowymi naliczanymi przez firmy pożyczkowe.
Wobec tych zmian prawnych firmy pozabankowe zaproponowały inny instrument finansowy w postaci refinansowania pożyczki. Polega ono na przekazaniu bieżącego zobowiązania danego dłużnika innemu podmiotowi pożyczkowemu pozostającemu w tej samej grupie kapitałowej, co główny pożyczkodawca. Pobierając stosowne opłaty, druga z firm bierze na siebie kwestię uregulowania aktualnych zobowiązań, a pożyczkobiorca zyskuje nieco czasu na zwrot odpowiedniej sumy już w swoim imieniu. Oczywiście za dodatkową opłatą. Takie działanie nazywa się refinansowaniem pożyczki.
Zmiany w prawie spowodowały, że wiele firm pożyczkowych zrezygnowało z opcji rolowania długu pożyczkobiorcy. O przedłużenie terminu spłaty pożyczki nie będziesz mógł wnieść u podmiotów takich jak: Vivus, czy Net Credit.
Rolowanie pożyczek – koszty
Vivus udostępnia zarówno nowym, jak i stałym klientom możliwość rolowania pożyczki. Jednak w przypadku pierwszej pożyczki mamy prawo do dwukrotnego skorzystania z usługi, z kolei przy kolejnych wnioskach możemy liczyć jedynie na jednorazowe przedłużenie spłaty. Przesunięcie spłaty jest dostępne w wymiarze 2 x po 30 dni. Jeżeli zdecydujemy się na wnioskowanie o kwotę 1000 zł na 30 dni jako nowi klienci, jednak nie będziemy w stanie spłacić zobowiązania w terminie, przedłużając datę zwrotu o 30 dni, będziemy musieli wnieść dodatkową opłatę.
W przypadku firmy NetCredit klient, który zdecyduje się na rolowanie pożyczki otrzymuje od pożyczkodawcy nową umowę z wydłużonym terminem spłaty należności. Jeżeli jesteś zainteresowany przedłużeniem spłaty pożyczki w NetCredit konieczni skontaktuj się z konsultantem. Numer znajdziesz na stronie internetowej pożyczkodawcy.
Czy rolowanie pożyczki to dobre rozwiązanie?
Mimo wszystko rolowanie pożyczki to dobre rozwiązanie. Próba przedłużenia terminu spłaty kredytu zaciągniętego w tradycyjnym banku, czyli rolowanie kredytu, jest o wiele bardziej skomplikowane i o wiele mniej korzystne dla klienta.
Dzieje się tak m.in. dlatego, że kredyt rolowany staje się wówczas kredytem o zmiennym oprocentowaniu, a żeby w ogóle bank dopuścił do rolowania długu, kondycja finansowa kredytobiorcy nie może być gorsza niż w momencie zaciągania kredytu. Dlatego zdecydowanie lepszą opcję jest pożyczka u firmy pozabankowej, która może podlegać procesowi rolowani, niż zadłużenie w tradycyjnym banku.
Jak aktywować rolowanie pożyczki?
Należy pamiętać, że większość firm nie przedłuża terminu spłaty pożyczki automatycznie. Aby móc skorzystać z rolowania pożyczki, należy zgłosić odpowiednią dyspozycję. W zależności od firmy, którą wybraliśmy, konieczne będzie:
- złożenie dodatkowe wniosku,
- zgłoszenie dyspozycji podczas rozmowy telefonicznej,
- przez wiadomość e-mail,
- lub w panelu klienta.
Informacje na ten temat z pewnością znajdziemy w umowie pożyczki oraz na stronie pożyczkodawcy. Warto również pamiętać, że wszelkie formalności powinny zostać załatwione przed upływem okresu kredytowania. Pożyczkodawcy informują swoich klientów, że rolowanie pożyczki będzie aktywne dopiero po wpłaceniu odpowiedniej kwoty na konto pożyczkodawcy.