Czy w Żabce można wypłacić pieniądze? Szybka wypłata gotówki przy kasie

Avatar photo Michał Ziemski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Sklepy Żabki są już tak rozpowszechnione, że zaczęły pełnić zupełnie inne funkcje niż tylko handlową. Można w nich odbierać lub nadawać paczki, opłacać rachunki lub kupować bilety komunikacji miejskiej. Stąd nic dziwnego, że sieć oznaczona sympatycznym płazem postanowiła dodać nową funkcjonalność. Od niedawna w osiedlowych sklepach można wypłacać gotówkę przy okazji robienia codziennych zakupów. Czy ta usługa jest w pełni darmowa?

Czy w Żabce można wypłacić pieniądze Szybka wypłata gotówki przy kasie

Czy w Żabce można wypłacić pieniądze?

Żabka umożliwia wypłatę gotówki, ale stawia przy tym jeden warunek – wypłacający musi dokonać zakupu, choćby za symboliczną sumę pieniędzy. Może to być guma do żucia, mały batonik lub dowolna rzecz, która może kosztować nawet symboliczny grosz. Sklep nie pobiera od wypłaty pieniędzy żadnych prowizji, dlatego ta usługa może być bardziej opłacalna niż korzystanie z bankomatu. Jednocześnie zawsze warto sprawdzić, czy nie robi tego bank, który obsługuje kartę płatniczą – hiszpański Santander żąda za taką usługę 1,5 zł.

Usługa jest realizowana w systemie cashback, który umożliwia klientowi dostęp do gotówki w miejscu, w którym dokładnie się znajduje. W Polsce, poza siecią Żabka podobne systemy są dostępne w sklepach Dino, na stacjach paliw BP oraz w supermarketach Media Markt.

Co więcej w Żabce można otrzymać bilon – są to także monety o drobnym nominale, sklep wypłaca także kwoty, które nie są zaokrąglone. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie posiadają dużych sum na koncie, ale potrzebują w danym momencie niewielkiej kwoty. Ofertę sklepów można potraktować jako uzupełnienie malejącej liczby bankomatów. Obecnie liczba punktów Żabki w Polsce, w 2023 roku ma przekroczyć liczbę 10 tysięcy.

Jedynym mankamentem tego rozwiązania jest relatywnie niewielka kwota, jaką można jednorazowo wypłacić – jest to maksymalnie 1000 zł – zarówno w przypadku karty Visa, jak i Mastercard. Jednocześnie nie każdy sklep może dokonać wypłaty środków – będzie tak na pewno w przypadku, gdy w kasie zabraknie gotówki. Zdarzają się również drobne problemy z terminalami płatniczymi, więc wszystko zależy od okoliczności.

Jak wygląda wypłata pieniędzy w Żabce?

Wypłata pieniędzy może być równie błyskawiczna, co w bankomacie – Żabka zadbała o to, aby cały proces był dla klienta jak najmniej kłopotliwy. Jednak nie każda osoba jest do tego przyzwyczajona. Dlatego poniżej znajduje się krótka instrukcja, w jaki sposób powinien postępować klient, który chce wypłacić pieniądze w Żabce:

  • Zapytanie o możliwość wypłaty – warto na samym początku dowiedzieć się, czy w danym sklepie można otrzymać gotówkę i czy nie ma problemów z terminalem w sieci. Jeśli w kasie występuje niedobór banknotów, to kasjer również może odmówić wypłaty,
  • Wybór produktów do zakupu – wystarczy kupno nawet jednego przedmiotu, aby otrzymać pieniądze do ręki,
  • Umieszczenie karty w terminalu – po wpisaniu kwoty, PIN-u i wybraniu opcji “wypłata gotówki” można zaakceptować transakcję,
  • Zakup produktu – kasjer wypłaca dokładną sumę pieniędzy, jaką klient wpisał w terminalu.

W sklepach sieci Żabka możliwe jest także korzystanie z wypłat jedynie za pomocą usługi BLIK. Proces wygląda bardzo podobnie jak w trakcie używania karty płatniczej, tylko zamiast PIN-u do karty klient wpisuje kod BLIK.

Czy w Żabce można wpłacić pieniądze?

Sklep Żabka umożliwia także robienie wpłaty na konto bankowe. Usługa jest dostępna od 2020 roku i działa na tych samych zasadach, co wypłata. W obydwu przypadkach minimalna wartość transakcji może wynosić jedynie 1 grosz. Maksymalnie klient może wpłacić 500 zł, ponieważ taki jest dzienny limit dla kart lojalnościowych w sieci Żabka.

Jednocześnie warto pamiętać o kilku zasadach, które mogą zwiększyć pewność transakcji. Przed dokonaniem wpłaty warto wcześniej odłożyć pieniądze na ten cel i poinformować kasjera, czy użyjemy samych banknotów, czy też bilonu. Po przyjęciu pieniędzy najlepiej jest sprawdzić, czy zadeklarowana suma pojawiła się na wyświetlaczu terminala. Dopiero po tym kroku warto zakończyć całą transakcję kartą. W ostatniej fazie sprzedawca oddaje klientowi potwierdzenie wykonania transakcji.

Co zrobić w przypadku awarii terminala?

Korzystanie z usługi cashback jest szybkie i bezpieczne. Jednak wypłata gotówki w Żabce nie zawsze kończy się otrzymaniem gotówki. W rzadkich przypadkach może pojawić się awaria terminala, a czasem użytkownik może popełnić prosty błąd. Nie należy wtedy tracić głowy, ale warto poprosić o pomoc sprzedawcę. 

W przypadku wypłaty najlepiej po prostu upewnić się, czy wszystkie kroki zostały poprawnie wykonane:

  • wpisanie właściwej kwoty na wyświetlaczu terminala,
  • otrzymanie dokładnej sumy pieniędzy w gotówce,
  • wydanie przez kasjera paragonu z zapisem operacji cashback.

Kluczowym momentem może okazać się chwila, w której kasjer wydaje klientowi gotówkę. Dokładne przeliczenie otrzymanej kwoty pieniędzy pozwala uniknąć późniejszych kłopotów. Na wypadek ewentualnej reklamacji warto zachować paragon, który potwierdzi, że dane zdarzenie miało miejsce w rzeczywistości. Może się tak zdarzyć, w sytuacji, gdy bank dokona pomyłki i obciąży konto bankowe wyższą kwotą.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły