Co zrobić z uszkodzonym banknotem?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut

Choć posiadanie gotówki odchodzi powoli do lamusa na rzecz płatności zbliżeniowych i Internetowych, to jednak banknoty są wciąż w stałym obiegu. Wiele osób na pewno posiada w swoim portfelu podarty banknot, z którym nie wie, co zrobić. Obsługa sklepu odmówiła przyjęcia płatności ze względu na ubytek banknotu? Jeszcze nic straconego! Sprawdź, gdzie wymienić uszkodzony banknot oraz kiedy można to zrobić.

banknoty

Ubytek banknotu – co to oznacza i co mówią przepisy na temat wymiany banknotów?

Zarządzanie Prezesa Narodowego Banku Polskiego mówi wprost, że banki są wręcz zobligowane do wymiany uszkodzonego banknotu, jeśli zostało zachowane minimum 45% jego powierzchni pierwotnej. Kiedy pracownik banku będzie w stanie rozpoznać nominał, a jego uszkodzenie nie będzie przekraczać umownej normy – bez problemu otrzymasz nowy banknot. Czym w praktyce jest ubytek banknotu? W zarządzeniu Prezesa NBP jest mowa o tym, że wymianie podlegają banknoty uszkodzone w skutek:

  • rozdarte;
  • przerwane;
  • zabrudzone;
  • zaplamione;
  • odbarwione;
  • postrzępione;
  • uszkodzone w wyniku np. porysowania długopisem.

Ogólnie rzecz biorąc, nawet najmniejsza kropka stworzona np. długopisem na powierzchni banknotu kwalifikuje go jako uszkodzonego. Dowiedz się, gdzie wymienić uszkodzony banknot jeśli masz do tego prawo. Pamiętaj, że to na Tobie ciąży obowiązek wymiany wartościowego papieru na nowy, który będzie nieuszkodzony, o ile pozwolą na to przepisy.

Gdzie wymienić uszkodzony banknot?

Podarty banknot w całości lub nawet urwany róg banknotu kwalifikuje go do wymiany na określonych warunkach. Chcesz wiedzieć, gdzie wymienić uszkodzony banknot? To proste. Zrobisz to bezpłatnie w takich miejscach, jak:

  • kasa banku komercyjnego;
  • kasa banku spółdzielczego;
  • okręgowy oddział NBP.

Jeśli masz banknot, który uległ zawilgoceniu, koniecznie zabezpiecz go tak, aby jego stan nie uległ pogorszeniu. W razie wystąpienia ubytków w formie rozerwania umieść go w kopercie lub podklej taśmą przezroczystą. Co ciekawe, zgodnie z zarządzeniem Prezesa NBP z 17 września 2020 roku rozerwany banknot można wymienić także korespondencyjnie. Wystarczy, że wyślesz go pocztą lub kurierem na adres centrali NBP. Pamiętaj, że jako osoba fizyczna możesz wymienić maksymalnie 2000 zł, a pieniądze trafią bezpośrednio na wskazany przez Ciebie rachunek bankowy.

Jaką wartość uszkodzonego banknotu można odzyskać? Podpowiadamy!

Jeśli wymieniasz rozdarte banknoty w polskiej walucie, pamiętaj, że często nie otrzymasz pełnej ich równowartości. Mówią o tym następujące zasady:

  1. Do 100% wartości pieniądza otrzymasz tylko wtedy, jeśli:
    1. banknot jest przerwany na maksymalnie 9 części, ale wszystkie są dostępne i stanowią 100% pierwotnej jego powierzchni;
    2. banknot został zachowany w 75% pierwotnej powierzchni, ale w jednym fragmencie.
  2. Do 50% wartości otrzymasz wtedy, kiedy:
    1. banknot został zachowany w 45-75% pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie.

Wszelkie wątpliwości co do tego, czy banknot powinien zostać wymieniony na nowy i w jakiej równowartości podlegają ocenie NBP. Kiedy banknot ma nierówne krawędzie i ciężko jest ocenić czy spełnia on formalne wymogi, ten najczęściej trafia do centrali NBP, gdzie dokonywana jest dalsza jego kontrola.

Wymiana banknotów Euro – czy to w ogóle możliwe?

Chcesz wiedzieć, gdzie wymienić uszkodzony banknot euro? Jeśli posiadasz uszkodzone euro, musisz udać się do banku centralnego kraju, którego walutą jest posiadany przez Ciebie banknot. W praktyce oznacza to tyle, że w Polsce nie wymienisz uszkodzonych euro. Kiedy pracujesz w sklepie lub klient płaci Ci za usługę w tej walucie, zawsze sprawdź, czy banknoty nie są uszkodzone. Często może to wywołać sporo problemów z odzyskaniem pełnoprawnego banknotu o tej samej wartości.

Podarty banknot – o czym warto pamiętać?

Jeśli posiadasz rozerwany banknot lub tylko urwany róg banknotu, koniecznie odpowiednio go zabezpiecz, a następnie udaj się np. do oddziału NBP celem jego wymiany. Wypełnij wcześniej stosowny wniosek o wymianę, podając swoje dane osobowe oraz poproś pracownika kasy o wydanie pokwitowania przyjęcia pieniędzy.

Uważaj też, gdyż jakiekolwiek podejrzenia co do autentyczności banknotu wymuszają na Tobie konieczność składania wyjaśnień w tej sprawie. Jeśli profesjonalna ekspertyza wykazałaby, że chcesz wymienić podrobiony banknot, zostałby posądzony nawet o fałszerstwo. W kwestii problemów z instytucjami państwowymi warto też wiedzieć, ile można wypłacić pieniędzy z bankomatu. W niektórych przypadkach takimi transakcjami interesuje się np. Urząd Skarbowy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły