Czym jest ERIF i jak usunąć wpis z tego rejestru?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Przeczytasz w ciągu 6 minut

ERIF jest jedną z baz zajmujących są przechowywaniem i udostępnianiem informacji na temat historii kredytowej osób fizycznych i przedsiębiorców. W takiej bazie mogą się znaleźć zarówno osoby, które z premedytacją unikają odpowiedzialności za niespłacone zobowiązania finansowe, jak i takie, którym zdarzenia losowe uniemożliwiły wywiązanie się z umów. Fakt figurowania w rejestrach dłużników znacząco utrudnia nie tylko wzięcie kredytu czy pożyczki, ale nawet zakupy na raty. Czym dokładnie jest ERIF, jak funkcjonuje i czy można usuwać wpisy z tego rejestru?

erif

Co to jest ERIF?

ERIF, czyli Europejski Rejestr Informacji Finansowej, jest jednym z rejestrów działających w ramach BIG. ERIF powstał w 2003 roku. Rok później ERIF stał się pełnoprawnym członkiem Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. Obecnie działa na mocy Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz. U. 2010 Nr 81 poz. 530).  Baza ERIF należy do grupy KRUK, powiązanej kapitałowo z największą firmą windykacyjną w Polsce – KRUK SA.

ERIF stworzono w oparciu o przepisy dotyczące udostępniania informacji gospodarczych i wymianie danych o takim charakterze. Wbrew pozorom nie gromadzi w swoich bazach informacji tylko o dłużnikach – w rejestrze znajdziemy także zapisy o osobach i przedsiębiorstwach, które terminowo wywiązują się ze swoich zobowiązań. Służy to budowaniu swojej wiarygodności i historii kredytowej, co może przydać się przy składaniu wniosków o wsparcie finansowe w przyszłości. Instytucja ma również inne zalety: funkcjonowanie ERIF zwiększa bezpieczeństwo transakcji zawieranych między kontrahentami oraz buduje płatniczą wiarygodność między stronami, które decydują się na współpracę.

ERIF a BIG

W Polsce w ramach BIG działa 5 biur. Jednym z nich jest ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. Można z tego wywnioskować, że między ERIF a BIG jest ścisłe powiązanie. W istocie, biuro ERIF działa w ramach BIG. Rejestr ten gromadzi, przechowuje i udostępnia on dane o sytuacji finansowej zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorstw. Warto pamiętać, że w takich bazach można znaleźć informacje dotyczące zobowiązań względem instytucji bankowych czy pożyczkowych. to wpisy mające ogromny wpływ na zdolność kredytową. Także osoby prywatne, zalegające np. z płaceniem alimentów, lub regulowaniem rachunków, mogą trafić do bazy ERIF. Jeśli wpis figuruje w rejestrze ERIF automatycznie jest on przekazywany do BIG.

Jakie informacje zbiera baza ERIF?

Jak wspomnieliśmy, w rejestrze ERIF znajdziemy nie tylko informacje o zaległościach, ale również terminowo regulowanych zobowiązaniach. ERIF, oprócz wpisów na temat kredytów i pożyczek, rejestruje także dane przekazywane przez przedsiębiorstwa z rynku:

  • telekomunikacyjnego,
  • multimedialnego,
  • finansowego,
  • budżetowego i wielu innych.

Oznacza to, że do ERIF, a więc też do BIG, poza danymi o kredytach i pożyczkach trafią informacje dotyczące płatności za rachunki za telefon, Internet czy telewizję. Dodatkowo ten rejestr na wyłączność zarządza informacjami na temat wierzytelności pochodzących z Grupy KRUK.

Podmiotami zgłaszającymi dłużników są ich wierzyciele. Z ich punktu widzenia prowadzenia działalności gospodarczej, udostępnianie takich informacji jest bardzo istotne. W przypadku o banków i firm pożyczkowych związanie się umową z dłużnikiem może zakończyć się długotrwałą batalią o zwrot swoich pieniędzy. Komunikat o tym, że potencjalny klient jest już zadłużony w innej instytucji, jest więc na wagę złota.

Baza dłużników – korzyści dla klientów

Na listach ERIF znajdziemy dane odnośnie zobowiązań na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zgłaszając zapotrzebowanie na informacje o przyszłym wspólniku, otrzymujemy więc komplet danych na jego temat – niezapłacone rachunki telefoniczne i mandaty, niespłacone pożyczki – kompleksowe informacje na temat dłużnika w jednym miejscu, choć na rynku można znaleźć też firmy pożyczkowe, które nie korzystają z bazy ERIF.

ERIF można też nazwać pewnego rodzaju platformą do wymiany informacji gospodarczych. Dlaczego firmy korzystają z oferty tej bazy? Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Dotarcie do danych o potencjalnych kontrahentach zmniejsza ryzyko zawarcia niekorzystnej dla nas transakcji – niektóre z nich mogą być obarczone sporym ryzykiem, o czym zdecydowanie warto wiedzieć wcześniej, zanim podpiszemy umowę. ERIF to również instytucja bardzo przyjazna swoim klientom. Stosuje klarowną strategię komunikacji z każdym kontrahentem, ustalając z nim stan i strukturę bazy danych. Biorąc pod uwagę, jak ważny jest obecnie komfort korzystania z narzędzi finansowych, takie podejście, uwzględniające zarówno potrzeby biznesowe, jak i oczekiwania technologiczne klientów, z pewnością wpływa na popularność usług świadczonych przez bazę.

Kto może skorzystać z ERIF i jak to zrobić?

Chcąc skorzystać z usług instytucji będziemy musieli udostępnić swoje imię i nazwisko, nazwę firmy, adres e-mail oraz numer telefonu. Po wysłaniu zgłoszenia skontaktuje się z nami przedstawiciel biura ERIF. Z danych dostępnych w bazie mogą korzystać: klienci indywidualny, korporacyjni, instytucje i samorządy oraz klienci biznesowi. Aby aktywować usługę, należy zarejestrować się w systemie poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza. Dokument znajdziemy, przechodząc na stronę główną ERIF, a następnie klikając “Zarejestruj się”.

W przypadku klientów indywidualnych założenie konta jest bezpłatne. Wystarczy podać adres e-mail oraz hasło. Następnie zaznaczamy wszystkie zgody i gotowe! Platforma ERIF przeznaczona dla konsumentów to infokonsument. Po zarejestrowaniu otrzymamy dostęp do usługi, logując się w systemie.

Jak usunąć wpis z bazy dłużników ERIF?

Jedynym sposobem na usunięcie negatywnego wpisu z rejestru ERIF jest spłata wszystkich zaległych zobowiązań. Niestety nie istnieją inne sposoby na czyszczenie baz dłużników. Przepisy prawa jasno określają, że wpisy znajdujące się w BIG, BIK, ERIF czy innych rejestrach dłużników, mogą być w nich przechowywane nawet bez zgody osób, których dotyczą. Oczywiście sytuacja ta dotyczy informacji o zaległym zadłużeniu

Jedynym sposobem, by negatywny wpis zniknął z bazy ERIF, jest spłacenie wszystkich swoich zobowiązań. Gdy tego dokonamy, wierzyciel ma 14 dni na usunięcie wpisu z rejestru. Jeśli tego nie zrobi, będzie mu grozić kara pieniężna.

Czy można dostać pożyczkę mimo wpisu w ERIF?

Negatywny wpis w bazie ERIF znacząco utrudnia zaciągnięcie pożyczki, kredytu, czy kupienie czegoś na raty. Pożyczki dla osób z wpisami w ERIF są więc rzadkością. Niestety większość instytucji finansowych dokładnie sprawdza bazy dłużników przed podpisaniem umowy o udzieleniu dodatkowego finansowania. Na rynku są jednak firmy, które akceptują wnioski nawet od klientów, którzy posiadają negatywne wpisy w ERIF, BIK, BIG czy KRD. Inni pożyczkodawcy nie sprawdzają większości, lub chociaż części baz. Takie oferty można znaleźć pod nazwą pożyczki bez baz lub pożyczki bez BIK. Dzięki temu szansa na dodatkową gotówkę nie znika nawet pomimo negatywnego wpisu w ERIF. Trzeba jednak pamiętać, że banki są pod tym względem o wiele bardziej skrupulatne od firm pożyczkowych. Posiadając złą historię kredytową ciężko więc liczyć na kredyt w banku.

1 komentarz

Elzbieta

Proszę o kontakt tel 791243808

00 Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły