Czym jest lokata mobilna? Przegląd ofert

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Aplikacje mobilne banków pozwalają nam nie tylko na wykonywanie przelewów czy dokonywanie płatności za zakupy, ale również zarządzanie swoimi środkami finansowymi w inny sposób. Bardzo wygodnym rozwiązaniem, dzięki któremu możemy inwestować swoje fundusze bez ryzyka, jest lokata mobilna, do której założenia nie musimy udawać się do stacjonarnej placówki banku. Wystarczy nam tylko smartfon z odpowiednią aplikacją i dostęp do internetu. Czym dokładnie jest lokata mobilna i jakie banki oferują taki produkt?

telefon

Czym jest lokata mobilna?

Obecnie większość banków udostępnia swoim klientom aplikacje mobilne, za pomocą których możemy nie tylko płacić za zakupy czy wykonywać przelewy, ale również założyć konto oszczędnościowe, czy lokatę mobilną. 

Lokata mobilna to zwykła lokata, którą otwiera się za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Nie można jej założyć podczas wizyty w placówce banku, a jedynie przez mobilny kanał komunikacji z tą instytucją, jakim jest jego aplikacja. Co więcej, nie możemy jej założyć, korzystając z bankowości elektronicznej na komputerze czy laptopie, ponieważ dostępna jest wyłącznie w aplikacji dedykowanej smartfonom.

Czy lokata mobilna jest bezpieczna?

Wiele osób zastanawia się, czy lokata mobilna jest bezpieczna. Otóż jest to produkt bankowy, który nie różni się od lokaty zakładanej w placówce stacjonarnej. W takim przypadku podpisujemy umowę z bankiem, a więc obie strony muszą jej przestrzegać pod rygorem skutków prawnych. Co więcej, taki depozyt finansowy zazwyczaj jest zabezpieczony przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do wysokości 100 000 euro. 

Dlatego, nawet jeśli bank upadnie, nasze środki najprawdopodobniej nie przepadną. Założenie lokaty mobilnej w banku, w którym prowadzimy konto osobiste lub korzystamy z jego innych produktów, jest całkowicie bezpieczne, a dodatkowo instytucja taka posiada już nasze dane osobowe, dzięki czemu proces zakładania lokaty znacznie się skraca.

Jak założyć lokatę mobilną?

Lokatę mobilną zakłada się z poziomu aplikacji mobilnej banku. Dlatego osoby nieposiadające jeszcze swojego konta w żadnej placówce, mogą sprawdzić ranking kont osobistych i skorzystać z takiego produktu. Po zalogowaniu do aplikacji banku należy wybrać interesującą nas ofertę lokaty, jej typ a następnie przelać na nią środki. Proces zakładania depozytu w każdym banku może wyglądać nieco inaczej, jednak w aplikacji mobilnej czynność ta zajmuje nie więcej niż kilka minut.

Lokata mobilna – przegląd ofert

Obecnie na rynku funkcjonuje przynajmniej kilka banków, które w swojej ofercie posiadają produkt, jakim jest lokata mobilna. Co więcej, zazwyczaj jego oprocentowanie jest wyższe niż w standardowej lokaty zakładanej w banku. Z tego powodu rozwiązanie to cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów. W jakich bankach możemy założyć lokatę mobilną?

Lokata mobilna Santander

W aplikacji banku Santander można założyć lokatę krótkoterminową na okres 4 miesięcy. W tej ofercie mamy gwarancję stałego oprocentowania 6,25% w skali roku. Nie jest to jednak produkt odnawialny, dlatego można skorzystać z niego tylko raz. Minimalna kwota depozytu wynosi 1000 zł, maksymalna zaś 100 000 zł. W przypadku, kiedy będziemy potrzebowali wcześniej wypłacić pieniądze, możemy zakończyć lokatę, jednak nie otrzymamy wówczas zaoszczędzonych odsetek.

Lokata mobilna PKO BP

W banku PKO w aplikacji IKO można założyć 3-miesięczną lokatę mogilną. Jej oprocentowanie w skali roku wynosi 6% i jest ono stałe przez cały okres obowiązywania umowy. Minimalna kwota depozytu wynosi 1000 zł, maksymalna 50 000 zł. Chcąc wypłacić pieniądze przed końcem umowy, otrzymujemy kapitał bez odsetek. Jest to produkt nieodnawialny, dlatego użytkownik może mieć tylko jedną lokatę. W przypadku konta wspólnego limit jednej lokaty obejmuje obu posiadaczy rachunku.

Lokata mobilna Credit Agricole

Bank Credit Agricole przygotował ofertę lokaty mobilnej dla klientów, którzy chcą przelać depozyt w ciągu 14 dni od otwarcia konta. Mogą oni liczyć na atrakcyjne oprocentowanie wynoszące 8% w skali roku na 270-dniowej lokacie. Minimalna kwota depozytu w przypadku tej oferty wynosi 1000 zł, maksymalna zaś 75 000 zł. Po zakończeniu tej lokaty można ją odnowić na warunkach dla standardowych lokat.

Lokata mobilna Millennium

W aplikacji banku Millennium na klientów czeka 3-miesięczna lokata mobilna. Jej oprocentowanie w skali roku wynosi 6%. Minimalna kwota depozytu to 500 zł, maksymalna zaś 25 000 zł. Co więcej, po zakończeniu 3-miesięcznego okresu trwania lokaty, można założyć kolejną. W przypadku rachunku indywidualnego użytkownik może posiadać tylko jedną lokatę, zaś wspólnego – każdy posiadacz ma prawo do skorzystania z takiego produktu.

Podsumowanie

Przy wyborze lokaty mobilnej, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jedną z najważniejszych jest wysokość oprocentowania w skali roku, a także długość trwania lokaty. Należy sprawdzić również, czy bank oferuje ochronę odsetek przed ich utratą w razie zerwania umowy, a także jaki jest ich tryb kapitalizacji. Dodatkowo warto pamiętać, że z odsetek, jakie wypracujemy na lokacie mobilnej, bank będzie musiał potrącić 19% podatku od zysków kapitałowych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły