Specyfiką prowadzonej działalności gospodarczej jest możliwość zaciągania kredytów. Pozyskane w ten sposób środki przeznacza się na poszerzenie, modernizowanie działań firmy czy poszerzanie asortymentu lub dostępnego w firmie sprzętu. Jeśli firma posiada dobrą historię kredytową, może regularnie korzystać z kolejnych kredytów.
Poprawa kondycji finansowej firmy
Konsolidacja kredytów firmowych pozwala przede wszystkim na poprawę ogólnej sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa. Wybierając bank udzielający kredytu konsolidacyjnego dla firm należy zwrócić uwagę na elastyczność ofert, warunki spłaty oraz koszty kredytu. Jeśli wybierze się opcję dopasowaną do swoich możliwości finansowych, zdecydowanie łatwiej będzie spłacić jedno zobowiązanie niż kilka dotychczasowych.
Kredyt konsolidacyjny wyróżnia się atrakcyjnymi warunkami finansowymi i jednym terminem spłaty. Dzięki temu można pozbyć się ciążącego na firmie zadłużenia. Firma (jeśli spłata nowej raty będzie odbywała się terminowo) może odzyskać swoją płynność finansową, a jednocześnie będzie bardziej wiarygodnym partnerem. To pozwala na budowanie wizerunku wiarygodnej firmy, która jest w stanie efektywnie zarządzać swoimi finansami. Alternatywą wobec tradycyjnego kredytu konsolidacyjnego jest konsolidacja pozabankowa.
Należy podkreślić, że przedsiębiorstwo, które kwalifikuje się do tego, by móc skonsolidować posiadane kredyty firmowe, staje się bardziej wiarygodnym partnerem, dlatego częściej otrzymuje możliwość skorzystania z dodatkowych udogodnień, takich jak czasowe zawieszenie spłaty pożyczki czy możliwość zwiększenia przyznanej kwoty kredytu. Dotyczy to jednak tych podmiotów, które terminowo wywiązują się ze swoich zobowiązań, czyli budują zaufanie banku. To dowód dla innych podmiotów działających na rynku, że firma dobrze i sprawnie funkcjonuje, niezależnie od swojej kondycji finansowej czy przejściowych problemów.
Warunki korzystania z konsolidacji kredytów firmowych
Kredyt konsolidacyjny dla firm jest przeznaczony dla tych podmiotów, które posiadają więcej zobowiązań finansowych, a spłata wszystkich rat jest nadmiernym obciążeniem dla firmowego budżetu. Warto je sprawdzić, gdyż kredyt konsolidacyjny pozwala na spłatę wszystkich wcześniejszych zobowiązań. Zazwyczaj przy konsolidacji można obniżyć wysokość raty i ustalić bardziej korzystne warunki spłaty.
Z rozwiązania tego nie mogą jednak skorzystać te przedsiębiorstwa, które już wpadły w tzw. pętlę zadłużenia i mają kłopoty ze spłatą wszystkich swoich zobowiązań finansowych. W takich przypadkach bank będzie unikał takiego klienta w obawie przed tym, że również rata kredytu konsolidacyjnego nie będzie spłacana w ustalonym terminie.
Korzyści z firmowego kredytu konsolidacyjnego
Wybierając konsolidację kredytów firmowych zyskuje się przede wszystkim większą swobodę działania. Na przedsiębiorcy nie ciąży już obowiązek spłaty kilku zobowiązań kredytowych jednocześnie. Konsolidacja kredytów firmowych gwarantuje jedną ratę i niższe koszty utrzymania kredytu konsolidacyjnego, pozwala na pozyskanie dodatkowych środków w postaci kolejnych kredytów (np. w formie kredytu dla firm od Pekao), ponieważ firma nie ma już wielu zobowiązań w różnych bankach (lub w jednej placówce finansowej), ale jedno większe, które determinuje zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Spłata jednego zobowiązania jest też łatwiejsza niż kilku, choć rata po konsolidacji kredytów firmowych jest równie wysoka.
Możliwość podejmowania kolejnych zobowiązań finansowych daje przedsiębiorcy większe poczucie bezpieczeństwa, co przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest niezwykle ważne, dlatego konsolidacja kredytów firmowych jest korzystna nie tylko pod względem ekonomicznym, ale również psychicznym. Odciążenie przedsiębiorcy zwiększa skuteczność jego działania, a firma może lepiej prosperować.
Łatwiej też skoncentrować się na dalszym rozwoju firmy, która nie jest zadłużona i nad którą nie ciąży widmo kolejnych terminów spłat. Jedna, mniejsza rata odciąża przedsiębiorcę i daje poczucie sprawczości, które w prowadzonej działalności jest bardzo ważne, dlatego posiadając kilka kredytów warto zdecydować się na ich konsolidację.
Biorąc kredyt na finansowanie nowych inwestycji, na zakup samochodu lub innych, niezbędnych dla rozwoju firmy rozwiązań, właściciel musi pamiętać o wielu ratach i terminach ich płatności. Konsolidacja kredytów firmowych usprawnia regulowanie bieżących zobowiązań i sprawia, że jedna rata jest niższa niż kilka spłacanych równocześnie. Niezależnie od charakteru prowadzonej działalności czy od ilości posiadanych kredytów i rat, warto wybrać kredyt konsolidacyjny przeznaczony dla firm.