Pożyczka kieszonkowa – czym jest i jak działa? – lista ofert

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut

Bywają sytuacje, kiedy potrzebujemy szybko pożyczyć niewielką kwotę, aby zapłacić za drobną naprawę czy uregulować nagłe zobowiązanie. Wówczas często zastanawiamy się, skąd szybko wziąć 100, 200 czy 300 zł. W tradycyjnym banku nie dostaniemy takiego kredytu, dlatego w takiej sytuacji z pomocą przychodzi pożyczka kieszonkowa oferowana przez niektóre instytucje pozabankowe. Czym dokładnie jest i na jakich warunkach można ją otrzymać?

pocket

Czym jest pożyczka kieszonkowa?

Pożyczką kieszonkową określa się wszystkie oferty chwilówek na niewielką kwotę, a więc sięgające maksimum 500 zł. Zazwyczaj okres spłaty takiego zobowiązania również jest krótki i liczony w dniach. Pożyczka na 100 zł może nam zostać udzielona zarówno stacjonarnie, jak i online, jednak więcej ofert z pewnością dostępnych jest przez internet.

Żeby otrzymać ten rodzaj finansowania, zazwyczaj nie trzeba spełniać surowych wymagań, które w przypadku tradycyjnego kredytu ustalają placówki bankowe. Dlatego też takie wnioski są szybko rozpatrywane, a pieniądze na nasze konto mogą trafić już kilka minut po wypełnieniu właściwego formularza.

Jak działa pożyczka kieszonkowa?

Mała pożyczka kieszonkowa to produkt oferowany głównie przez instytucje pozabankowe. Żeby ją otrzymać, należy złożyć odpowiedni wniosek. Tego typu formularze w większości przypadków można wypełnić elektronicznie. Czasami pożyczkodawca wymaga od pożyczkobiorcy potwierdzenia swojej tożsamości za pomocą bankowości elektronicznej lub na przykład usługi Kontomatik. Niektóre firmy z kolei stosują przelew weryfikacyjny, polegający na przelaniu jednego grosza na ich konto z rachunku, na który chcemy otrzymać pieniądze. 

Jeśli firma pożyczkowa uzna, że spełniamy warunki do otrzymania wybranej przez nas kwoty, przesyła ją na nasze konto bankowe. O tym, jak szybko pieniądze znajdą się na rachunku, decyduje między innymi to, czy pożyczkodawca obsługuje szybkie płatności. Jeżeli tak, wówczas przelew powinien być na naszym koncie w ciągu zaledwie kilku minut, w przeciwnym wypadku możemy na niego czekać 1-2 dni. 

Pożyczka kieszonkowa – przegląd ofert 

Osoby, które zastanawiają się, skąd szybko wziąć 100 zł, powinny przeglądnąć ranking pożyczek do 500 zł, czyli zestawienie firm oferujących tak zwane chwilówki. Poniżej przedstawiamy oferty, w przypadku których wszystkie procedury przeprowadzane są online, a pieniądze na nasze konto bankowe mogą trafić już w dniu złożenia wniosku o ten rodzaj finansowania. Szukając pożyczki kieszonkowej, warto więc sprawdzić ofertę firm takich jak:

W niektórych instytucjach pierwsza pożyczka kieszonkowa udzielana jest bezpłatnie, a więc w ustalonym w umowie terminie musimy zwrócić jedynie kwotę jaką pożyczyliśmy. W wielu instytucjach jednak nie znajdziemy tego typu ofert promocyjnych.

Pożyczka kieszonkowa dla zadłużonych

Zwłaszcza w przypadku niewielkich kwot, środki możemy otrzymać niemal od ręki, bez zbędnej weryfikacji. Nie oznacza to jednak, że nie musimy spełniać pewnych wymagań, aby otrzymać ten rodzaj finansowania. W większości tego typu instytucji, aby dostać pożyczkę kieszonką, należy:

  • być pełnoletnim,
  • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych,
  • mieć polskie obywatelstwo,
  • posiadać numer konta bankowego.

W wielu przypadkach również osoby zadłużone mogą liczyć na otrzymanie takiego finansowania, ponieważ niektóre instytucje pozabankowe nie sprawdzają baz BIK, KRD czy historii kredytowej. Dlatego też pożyczka do 500 zł dostępna jest niemal dla wszystkich tych, którzy spełniają podstawowe kryteria. Należy jednak mieć świadomość, że niektóre instytucje pozabankowe, nawet w przypadku tak niskich kwot sprawdzają historię kredytową oraz bazy dłużników. W takiej sytuacji osoby, które widnieją w tego typu rejestrach, muszą liczyć się z decyzją odmowną.

Alternatywy dla pożyczki kieszonkowej 

Alternatywą dla pożyczki kieszonkowej jest debet na koncie bankowym lub wyrobienie karty debetowej. To drugie rozwiązanie oferowane jest zarówno przez instytucje bankowe, jak i pozabankowe. W tym pierwszym przypadku należy jednak spełniać pewne kryteria wyznaczone przez bank, a więc wykazywać się zdolnością kredytową, posiadać stałe źródło dochodu i dysponować odpowiednią pulą wolnych środków na koncie po opłaceniu wszelkich zobowiązań. 

Obecnie również instytucje pozabankowe oferują specjalne karty płatnicze, na których otrzymujemy limit w postaci kredytu konsumenckiego. Można z niego dowolnie korzystać. Warto jednak dokładnie przeczytać warunki umowy, ponieważ często wysokość RRSO takich produktów jest podobna jak w przypadku innych ofert instytucji pozabankowych, a więc może wynosić nawet kilkaset procent w skali roku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły