Jak zamknąć konto w każdym banku bez wychodzenia z domu?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 6 minut

Jeszcze do niedawna procedura zamknięcia konta bankowego kojarzyła się z wieloma formalnościami, a przede wszystkim z koniecznością wizyty w banku. Obecnie procedury te są znacznie uproszczone, a w wielu przypadkach nie trzeba pojawiać się w placówce banku, by zamknąć swoje konto.

problem

Jak zamknąć konto w Alior Banku?

Decydując się na zamknięcie konta w Alior Banku można skorzystać z kilku dostępnych rozwiązań. Większość z nich jest dostępna w formie zdalnej lub pośredniej, czyli bez konieczności odwiedzania oddziału (choć oczywiście ta opcja jest nadal dostępna). Przede wszystkim możliwe jest złożenie stosownej dyspozycji na piśmie. Należy ją wysłać na adres siedziby głównej Alior Banku (02-676 Warszawa, ul. Postępu 18B).

Dyspozycja może być napisana na specjalnie przygotowanym do tego druku bankowym (do pobrania na stronie internetowej), ale może być też napisana ręcznie (jeśli ktoś nie posiada drukarki lub preferuje pismo ręczne w tego rodzaju korespondencji). Osoby korzystające z bankowości internetowej mają możliwość złożenia wniosku przez Internet. Wystarczy w serwisie bankowym wybrać opcję: Moje sprawy, a później przejść do zakładki: dyspozycje, opinie i potwierdzenia, a następnie wybrać: Wypowiedzenie/zamknięcie konta. Tutaj pojawia się opcja: złóż wniosek.

Po jego wysłaniu odpowiedź jest przekazywana również drogą mailową. Jeśli nie ma na nim żadnych zobowiązań czy zaległych płatności, zostaje ono zamknięte. Klienci Alior Banku mogą zamknąć swoje konto również przy pomocy infolinii (19502), gdzie dyspozycja przekazywana jest konsultantowi. Cała procedura nie zajmuje więcej, niż kilka minut.

Jak zamknąć konto w Getin Banku?

Zamknięcie konta w Getin Banku jest możliwe zdalnie na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wysłanie stosownego wypowiedzenia pocztą na adres siedziby główniej Getin Banku (01-208 Warszawa, ul. Przyokopowa 33). Dla klientów korzystających z bankowości online, zamknięcie konta odbywa się przy pomocy systemu transakcyjnego. Opcja ta pojawia się w zakładce: wnioski, gdzie znajduje się formularz: Wypowiedzenie umowy rachunku.

Niezależnie od wybranego sposobu, do zamknięcia konta potrzebny jest jedynie dowód osobisty. Należy zadbać o to, by uregulować wszystkie zobowiązania widniejące na koncie oraz wskazać numer konta, na które mają zostać przekazane zgromadzone na nim środki. Konto zamyka się automatycznie po zakończenie okresu wypowiedzenia: 30 dni.

Jak zamknąć konto w Nest Banku?

Zamknięcie konta w Nest Banku jest możliwe zarówno telefonicznie, poprzez wiadomość e-mail oraz listownie. Stosowną dyspozycję można złożyć na infolinii: 22438-41-41. Do logowania należy użyć kodu TelePIN. W trakcie rozmowy otrzyma się SMS, a jego treść należy przekazać konsultantowi. Wypowiedzenie można przesłać mailowo. Skan wypowiedzenia trzeba przesłać na adres: kontakt@nestbank.pl lub można je przesłać pocztą tradycyjną na adres: 02-675 Warszawa, Wołoska 24.

Wzór dyspozycji można znaleźć na stronie internetowej banku. Dzięki temu będzie się miało pewność, że wniosek uwzględnia wszystkie potrzebne informacje.

Jak zamknąć konto w Idea Banku?

Idea Bank został przejęty przez Bank Pekao S.A. więc wszystkie konta zostały przeniesione właśnie do tego banku. Niemniej jednak zasady obsługi kont osobistych pozostają bez zmian. Oznacza to, że klienci, którzy chcą zamknąć swoje konto bez konieczności składania wizyty w banku, muszą zadzwonić na numer infolinii: 22-101-10-10 lub 801-999-111. Dyspozycję można złożyć też listownie.

Wniosek należy wysłać do siedziby banku: 01-208 Warszawa, ul. Przyokopowa 33 (dop. Departament Operacji). Jako, że czas wypowiedzenia umowy to 30 dni, bank w tym czasie może naliczać standardowe opłaty, dlatego warto zostawić określone środki na pokrycie tych zobowiązań.

Jak zamknąć konto w banku za granicą?

W przypadku, kiedy konto prowadzone jest w banku za granicą, również nie trzeba osobiście stawiać się w placówce banku. Jeśli bank działający za granicą ma swoje placówki również w Polsce wniosek o zamknięcie konta można skierować do głównego oddziału tego banku. Natomiast jeżeli bank działający za granicą udostępnił możliwość korzystania z bankowości internetowej, to wniosek ten można złożyć za pośrednictwem strony internetowej.

Gdy żadna z tych opcji nie jest dostępna, wówczas można wysłać list z wnioskiem o zamknięcie konta. Ważne, aby wniosek zawierał takie dane, jak: dane osobowe i adres zamieszkania widniejący w dokumentach bankowych, numer referencyjny klienta oraz numer konta. Podpisany wniosek należy odesłać na adres placówki bankowej.

Jak zamknąć konto w banku – porównanie

Zobacz jak zamknąć konto w banku w formie wygodnej tabeli:

BankJak zamknąć
Alior BankListownie
Bankowość elektroniczna
Mail
Infolinia (19 502)
GetIn BankListownie
Bankowość elektroniczna
Nest BankTelefonicznie (22438-41-41)
E-mail
Listownie
mBankBankowość elektroniczna
Infolinia ( +48 42 6 300 800)
W dowolnej placówce banku
PKO BPW dowolnej placówce banku
Listownie
Bankowość elektroniczna
MillenniumBankowość elektroniczna
W dowolnej placówce banku
Listownie
Infolinia ((+48) 519 284 040 lub (+48) 22 598 40 40 lub 801 331 331)
INGW Moim ING
Niektóre placówki banku
Listownie
SantanderW placówce banku
Bankowość elektroniczna
Telefonicznie (61 856 54 62)
PekaoW dowolnej placówce banku
Telefonicznie pod numerem 42 68 38 232 – niestety, jedynie część procedury
BNP ParibasTelefonicznie +48 22 134 00 00 lub +48 500 990 500
Listownie
W oddziale

Ogólne zasady i procedury niezależnie od banku

Chcąc zamknąć konto w banku najczęściej można wykorzystać do tego specjalną infolinię lub serwis internetowy i konto klienta. Poprzednio pisaliśmy już o tym jak zamknąć konto w Millennium Bank. Niezależnie od banku należy upewnić się, że saldo na rachunku wynosi 0 zł. Konieczne jest też wskazanie tego, co zrobić ze środkami, które znajdują się na koncie.

Niezależnie od tego, jaki bank się wybrało, procedura tego, jak zamknąć konto w banku nie jest złożona i często można wykorzystać do tego celu ogólne procedury, które mają zastosowanie we wszystkich bankach. Przed podjęciem takiej decyzji warto sprawdzić, jak taka procedura wygląda w konkretnym banku. Wówczas będzie się miało pewność, że dopełni się wszystkich formalności, by zrezygnować z konta i związanych z nim kosztów czy dodatkowych obciążeń finansowych. Przed zamknięciem konta sprawdź nasz ranking kont osobistych, by wiedzieć gdzie najbardziej opłaca się założyć nowe konto.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły