Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu gotówkowego?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut

Planujesz zaciągnięcie zobowiązania, jakim jest kredyt gotówkowy i nie wiesz, jakie dokumenty będą Ci potrzebne podczas składania wniosku? Oprócz konieczności zebrania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej warto też skorzystać na tym etapie z narzędzia, jakim jest kalkulator kredytu gotówkowego, dzięki któremu już na wstępie wyliczysz orientacyjne koszty finansowania oraz swoją przybliżoną zdolność finansową. Co trzeba posiadać, składając wniosek o kredyt gotówkowy? Czy można dostać takie finansowanie bez zaświadczeń? Przekonaj się, jak to wygląda w praktyce.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy – o czym trzeba pamiętać, składając wniosek?

Kredyt gotówkowy udzielany jest na różne kwoty i może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. O czym musisz koniecznie pamiętać, decydując się na takie zobowiązanie? Podczas wizyty w placówce banku lub składania wniosku online dokumenty, jakie będziesz potrzebować, to:

  • Aktualny dowód osobisty;
  • Stałe miejsce zamieszkania;
  • Poprawnie wypełniony wniosek kredytowy;
  • Wyciągi z konta bankowego (niepotrzebne przy weryfikacji przez aplikację);
  • Zaświadczenia o dochodach wypełnione przez pracodawcę lub urząd w przypadku renty, emerytury lub innych świadczeń socjalnych.

Kiedy pracujesz na podstawie umowy na czas określony, banki często proszą o tzw. promesę zatrudnienia. Kalkulacja kredytu gotówkowego na tym etapie opiera się głównie na podanych przez wnioskodawcę danych odnoszących się do zatrudnienia, wysokości zarobków oraz sytuacji finansowej całego gospodarstwa domowego.

Ciekawostka! Banki najczęściej proszą o dokumentację odnoszącą się do zatrudnienia w przypadku kredytów hipotecznych, jednakże pożyczki gotówkowe na większe kwoty również wymagają dopełnienia takich formalności z racji chęci zmniejszenia ryzyka finansowania przez bank.

Dowód osobisty a kredyt gotówkowy

Dowód osobisty to podstawa pozwalająca na ubieganie się o każdy rodzaj finansowania zarówno w bankach, jak i firmach pożyczkowych. Ciekawą opcją są chwilówki bez BIK, do których zaciągnięcia wystarcza właśnie tylko dokument tożsamości, telefon i adres e-mail. Dane, które bank musi pozyskać już na etapie wnioskowania to głównie:

  • Imiona i nazwiska przyszłego kredytobiorcy;
  • Numer PESEL;
  • Numer i seria dowodu;
  • Adres zamieszkania/zameldowania.

Te podstawowe dane potwierdzają tożsamość wnioskodawcy i umożliwiają zaciągnięcie dodatkowego zobowiązania finansowego. Warto wiedzieć, że kredyt gotówkowy dostępny jest tylko dla osób pełnoletnich posiadających konkretny adres zameldowania w Polsce i pełną zdolność do czynności prawnych. Sam dowód osobisty podczas składania wniosku musi być ważny i należeć do Ciebie.

Zaświadczenia o zarobkach/zatrudnieniu

Ten dokument okazuje się niezbędny kiedy chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy na sporą kwotę. Bank nie zawsze prosi o tego typu zaświadczenia, jednakże, aby zminimalizować pewne ryzyko udzielenia kredytu, instytucja może jednak poprosić o uzupełnienie dokumentacji. Na etapie wnioskowania Twoja zdolność kredytowa zostanie sprawdzona na podstawie danych umieszczonych w Biurze Informacji Kredytowej oraz wszelkich bazach dłużników.

Bank dodatkowo, aby sprawdzić wiarygodność wnioskodawcy, może poprosić i wykazanie wyciągów bankowych świadczących o uzyskiwanych dochodach. Taki wyciąg możesz pobrać samodzielnie, logując się do swojej bankowości Internetowej.

Jakie warunki trzeba spełnić oprócz dostarczenia dokumentów, aby dostać kredyt gotówkowy?

Każdy, kto decyduje się na kredyt gotówkowy, powinien wykazywać odpowiednio wysoką zdolność kredytową,
a co za tym idzie mieć wysokie zarobki. Dzięki temu bank jest w stanie udzielić finansowania na określoną kwotę, pod warunkiem, że w ocenie instytucji będziesz w stanie spłacać terminowo takowe zobowiązanie. Jeśli masz 18 lat, pełną zdolność do czynności prawnych i stałe miejsce zamieszkania możesz bez problemu starać się o takie finansowanie. Przydatne w takim przypadku są rankingi kredytów gotówkowych, w ramach których porównasz wszystkie dostępne oferty na rynku, wybierając tę najlepszą.

Pamiętaj, że wcześniejsza kalkulacja kredytu gotówkowego wraz z kompletacją niezbędnej dokumentacji wymaganej przez instytucje finansowe pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu i szybciej „przepchnąć” wniosek przez formalne procesy bankowe. Zadbaj o aktualny dowód osobisty, zaświadczenia o zarobkach oraz wyciągi z konta bankowego i dostarcz je od razu wraz z wnioskiem o kredyt gotówkowy. Takie działanie zagwarantuje Ci możliwość uzyskania decyzji kredytowej w dość krótkim czasie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły