Zalety posiadania zlecenia stałego. Czy jest to usługa, którą łatwo można odwołać?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

W bankowości już od dawna istnieją liczne rozwiązania, które mają na celu ułatwić ludziom życie. Jednym z nich jest zlecenie stałe – sposób na regulowanie płatności, które działają samodzielnie i nie wymagają poświęcania uwagi. Jest to dobry sposób na zaoszczędzenie czasu, który można spędzić w bardziej produktywny sposób. Jednak w niektórych przypadkach przychodzi potrzeba, aby zrezygnować z tej usługi. Czy odwołanie zlecenia stałego jest trudne?

banknoty różnych krajów

Co to jest zlecenie stałe?

Konto osobiste w banku jest nie tylko miejscem, w którym przechowuje się pieniądze, ale także wygodną formą regulowania rachunków. Każda osoba prowadząca budżet domowy co miesiąc ponosi określone koszty stałe – są to różnego rodzaju abonamenty, opłaty za gaz, prąd oraz czynsz.

Wybierając zlecenie stałe można niejako zautomatyzować płacenie rachunków, dzięki czemu ten proces odbywa się bez kontroli i wiedzy właściciela konta. Zgoda na taką aktywność jest wyrażana w momencie dokonywania dyspozycji i wyraźnej prośby użytkownika. Samo płacenie jest wykonywane przez bank w imieniu klienta, występuje w wyznaczonej kwocie i w tym samym terminie każdego miesiąca.

W ten sposób mogą być regulowane pożyczki ratalne i wszystkie inne płatności, które mają powtarzalny charakter. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas, który w innym wypadku musiałby być wykorzystany na żmudne wpisywanie wielu numerów kont, różnych kwot i tytułów zapłaty. Wśród czynności, które można wykonywać szybciej z usługą zlecenia stałego są również takie aktywności, jak np. doładowanie telefonu, wykonanie serii przelewów do wielu kontrahentów czy cykliczne wysyłanie określonej kwoty na konto maklerskie.

Jak skutecznie usunąć zlecenie stałe?

Korzystanie z usługi zlecenia stałego może być wygodne i znacznie ułatwić codzienne zarządzanie pieniędzmi. Jednocześnie w życiu bywają różne sytuacje, które wymagają odstąpienia od najbardziej korzystnych rozwiązań. W przypadku usługi płatniczej może to być konieczność rezygnacji z usług danego banku, likwidacja konta lub po prostu chęć ograniczenia niektórych kosztów stałych.

Warto pamiętać, że każda instytucja finansowa ma własną politykę i zasady korzystania z usług płatniczych. Dotyczy to także bardziej złożonych narzędzi, do jakich należy zlecenie stałe. W dzisiejszych czasach wiele rozwiązań zostało znacznie uproszczonych i można nimi łatwo zarządzać z poziomu aplikacji lub bankowości internetowej. Dlatego poniżej przedstawiono krótkie instrukcje postępowania, jak anulować zlecenie stałe w kilku popularnych polskich bankach.

Alior Bank

W Alior Banku klient ma dostęp do modyfikacji lub odwołania płatności cyklicznych w zakładkach o identycznej nazwie “Płatności” zarówno w aplikacji na smartfonie, jak i w przeglądarce internetowej. Kolejnym krokiem będzie wejście w “Przelewy zaplanowane”, odszukanie interesującej usługi oraz jej modyfikacja lub usunięcie.

Pekao

Rezygnacja ze zlecenia stałego w banku Pekao jest możliwa w dowolnym momencie poprzez bankowy serwis transakcyjny lub z pomocą funkcji w aplikacji mobilnej. Użytkownik ma do dyspozycji zmianę kwoty wykonywanych przelewów, modyfikację terminu realizacji tej usługi lub jej usunięcie. Klient może też zgłosić się bezpośrednio do pracownika w dowolnym oddziale banku lub zadzwonić do konsultanta na infolinię TelePekao.

PKO BP

Korzystanie z cyklicznych usług płatniczych w największym polskim banku jest stosunkowo proste i wymaga zalogowania się w systemie iPKO. Ten serwis transakcyjny występuje na stronie internetowej banku lub w dedykowanej aplikacji IKO. W tym celu należy zalogować się w odpowiednie miejsce i odwiedzić zakładkę “Płatności”, a potem “Inne usługi”. Po wybraniu odpowiedniej pozycji z listy zleceń stałych można odwołać dowolną dyspozycję. Nie jest to możliwe jedynie w przypadku korzystania z serwisu internetowego iPKO w wersji mobilnej.

Zlecenie stałe a polecenie zapłaty – jakie są różnice?

Podobnie jak polecenie zapłaty, tak samo zlecenie stałe należy do kategorii dyspozycji o charakterze cyklicznym. Łączy je również fakt, że oznaczają zgodę właściciela konta na pobieranie pieniędzy z jego zasobów bez jego aktywnego udziału. Obie usługi bankowe działają w pełni automatycznie, od momentu wydania dyspozycji aż do jej zakończenia.

O ile ustanowienie zlecenia stałego jest w miarę proste, to włączenie polecenia zapłaty jest nieco bardziej skomplikowane. Wymaga wypełnienia formularza, w którym płatnik wyraża zgodę na pobieranie z jego konta sumy pieniędzy, którą jest winien usługodawcy. Nie każdy podmiot oferuje tego typu rozwiązania, natomiast w przypadku zlecenia stałego występuje dużo większa elastyczność i swoboda. Możliwe jest uaktywnienie tej usługi wobec praktycznie każdej firmy lub osoby, która ma aktywne konto bankowe.

Jedną z kluczowych różnic pomiędzy tymi dwoma narzędziami jest także możliwość zwrotu pieniędzy z wysłanego przelewu. W tym przypadku dużo łatwiejsze jest odzyskanie środków, które pochodzą z polecenia zapłaty. Wycofanie operacji ze zlecenia stałego nie jest już takie proste – wymaga zgody ze strony beneficjenta tego przelewu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły