Zakupy na raty a zdolność kredytowa studenta

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 12 minut
Jednym z najważniejszych elementów, które decydują o tym, czy dostaniemy kredyt, jest nasza zdolność kredytowa. Dlatego też warto wiedzieć, co tak naprawdę wpływa na jej wynik oraz w jaki sposób ją budować. Spójrzmy na ten temat z perspektywy studentów.
zakupy na raty a zdolność kredytowa studenta

Spis treści:

do 250 000 zł
Kwota
24 miesiące
Okres spłaty
93%
1000 - 3000 zł
Kwota
4 - 36 miesięcy
Okres spłaty
95%
100 - 60 000 zł
Kwota
3 - 36 miesięcy
Okres spłaty
93%
500 - 20 000 zł
Kwota
2 - 48 miesięcy
Okres spłaty
84%
1 000 - 80 000 zł
Kwota
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
98%
100 - 10 000 zł
Kwota
61 - 90 dni
Okres spłaty
92%
100 - 10 000 zł
Kwota
15 - 60 dni
Okres spłaty
90%
500 - 20 000 zł
Kwota
5 - 48 miesięcy
Okres spłaty
98%
600 - 50 000 zł
Kwota
2 - 36 miesięcy
Okres spłaty
88%
1 000 - 12 500 zł
Kwota
4 - 50 miesięcy
Okres spłaty
89%
100 - 5000 zł
Kwota
360 dni
Okres spłaty
93%
1 000 - 30 000 zł
Kwota
4 - 50 miesięcy
Okres spłaty
83%
1 000 - 15 000 zł
Kwota
36 miesięcy
Okres spłaty
76%
200 - 20 000 zł
Kwota
3 - 48 miesięcy
Okres spłaty
89%
1 000 - 60 000 zł
Kwota
6 - 96 miesięcy
Okres spłaty
92%
1000 - 15000 zł
Kwota
42 - 48 miesięcy
Okres spłaty
90%
100 - 5000 zł
Kwota
15 - 60 dni
Okres spłaty
83%
100 - 5000 zł
Kwota
365 dni
Okres spłaty
88%
100 - 5 000 zł
Kwota
5 - 50 dni
Okres spłaty
83%
100 - 5000 zł
Kwota
91 - 120 dni
Okres spłaty
87%
do 3000 zł
Kwota
30 dni
Okres spłaty
90%
500 - 150 000 zł
Kwota
1 - 120 miesięcy
Okres spłaty
92%
500 - 3 000 zł
Kwota
od 25 do 52 tygodni
Okres spłaty
94%
500 - 2000 zł
Kwota
8 - 12 miesięcy
Okres spłaty
91%
1000 - 10 000 zł
Kwota
6 - 36 miesięcy
Okres spłaty
96%

Czym jest zdolność kredytowa studenta?

pożyczkowy portal

Podczas wnioskowania o kredyt lub pożyczkę będziemy zobowiązani do wypełnienia dokumentów, na podstawie których instytucja finansowa oceni, czy jesteśmy godnymi zaufania kredytobiorcami lub nie. Oznacza to zdolność do zwrotu pożyczonych pieniędzy we wskazanym w umowie terminie. Mogłoby się wydawać, że nic w tym trudnego. Jednak na ostateczny wynik naszej analizy jako przyszłych kredytobiorców wpływa wiele czynników, wśród których znajdą się nie tylko te finansowe, ale również nasze cechy osobowe. Dlatego też przy wyborze kwoty oraz okresu kredytowania powinniśmy kierować się również zdrowym rozsądkiem i wiedzieć, co jest w naszym zasięgu. Co wpływa na naszą zdolność kredytową i jak ją budować?

Czy student może wziąć coś na raty? Zdolność kredytowa studenta

Odpowiedź na to pytanie tak jak w przypadku pozostałych konsumentów zależy od zdolności kredytowej. Jeżeli posiadamy jakiekolwiek zaległości w spłacie wcześniejszych zobowiązań, nie otrzymamy rat.

 • Dlatego tak ważna jest terminowa spłata zaciągniętych produktów kredytowych.
 • Nie możemy mieć również zbyt dużo aktywnych produktów kredytowych.
 • Podczas wnioskowania o raty ważne jest również posiadanie dochodu, który pozwoli na bezproblemową spłatę.

Jeżeli spełnimy te kilka podstawowych warunków, wówczas możemy liczyć na pozytywną decyzję w sprawie studenckiej pożyczki.

Raty 0 procent  – czy warto z nich korzystać?

pożyczkowy portal

Jednym z elementów wpływających na ocenę zdolności kredytowej jest historia naszych dotychczasowych zobowiązań. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie tylko opóźnienia w regulowaniu opłat mogą przysporzyć nam problemów, ale również brak jakichkolwiek śladów po spłaconych już kredytach czy pożyczkach. Coraz częściej na rynku pojawiają się produkty kredytowe, które charakteryzują się przede wszystkim brakiem kosztów oraz łagodniejszymi kryteriami oceny. Mamy tu na myśli raty 0% to wyjątkowa okazja do darmowego podwyższenia zdolności kredytowej. 

Jednak musimy pamiętać, że przed podjęciem decyzji o jakimkolwiek zobowiązaniu finansowym powinniśmy przemyśleć, czy będziemy w stanie mu podołać. Jeżeli tak, możemy śmiało korzystać z tej oferty i budować swoją zdolność kredytową. W innym przypadku lepiej zrezygnować z tego pomysłu, ponieważ opóźnienia w terminie tylko nam zaszkodzą. Jak już wspomnieliśmy rata 0 procent, to możliwość zakupu danego przedmiotu z opcją spłaty w równych miesięcznych częściach bez żadnych kosztów. Warto jednak zwracać uwagę na szczegóły.

Osobnym zagadnieniem są studenckie kredyty na naukę, które również zazwyczaj obowiązuje zerowa stawka oprocentowania.

Gdzie można skorzystać z oferty raty 0 bez zaświadczeń?

Co robić, aby zdolność kredytowa studenta była lepsza? Aktualnie zakupy na raty oferuje niemal każdy sklep lub internetowa platforma sprzedażowa. Kiedy chcemy kupić dobry ekspres do kawy, możemy skorzystać z propozycji: raty 0 Allegro, RTV Euro AGD, Media Markt i wiele innych. Jak już wspomnieliśmy, charakteryzują się one łagodniejszymi warunkami przyznawania, wśród których można brak obowiązku przedłożenia zaświadczeń o zarobkach z miejsca pracy. Jednak, czy tego typu posiadają “haczyki”? Spójrzmy na przykłady.

RTV Euro AGD raty – warunki

pożyczkowy portal

W przypadku rtv euro agd raty 0 oznaczają brak kosztów. Kiedy zdecydujemy się na rozłożenie spłaty na maksymalnie 50 rat, wówczas mamy szansę na raty 0%. Dłuższy czas kredytowania oznacza naliczenie odsetek i prowizji. Sklep oferuje możliwość wnioskowania o raty przez internet lub stacjonarnie. Korzystając z opcji online, mamy szansę na kredyt w wysokości do 21 000 zł. W przypadku zakupów stacjonarnie maksymalny limit wynosi 31 000 zł. Oba rozwiązania gwarantują otrzymanie decyzji kredytowej nawet w ciągu 2 minut.  Formalności zostają ograniczone do minimum. 

RTV Euro AGD raty – dokumenty

RTV Euro AGD, co potrzebne do wypełnienia formalności? Nie potrzebujemy żadnych dodatkowych dokumentów oprócz dowodu osobistego. Wniosek obejmuje:

 • dane osobowe,
 • cechy osobowe,
 • adres zameldowania,
 • numer rachunku oraz
 • podstawowe informacje finansowe.

Aby wysłać wniosek, należy potwierdzić swoją tożsamość przelewem 1 zł.  Oprócz wniosku zostaniemy poproszeni również o wypełnienie dodatkowego oświadczenia o zgodzie na sprawdzenie historii kredytowych. Jak widać, bez wątpienia możemy określić ten sposób finansowania jako Euro RTV AGD raty na dowód.

Dzięki tej ofercie z łatwością kupimy laptop dla studenta na raty, telefon na raty dla studenta lub inne urządzenie elektroniczne.

Oferta raty 0 na Allegro

Raty zero Allegro to oferta, z której mogą korzystać zarówno studenci, jak i pozostali użytkownicy. Dzięki nim otrzymamy gwarancję braku dodatkowych kosztów z RRSO 0%.  Należy jednak podkreślić, że jest to oferta dostępna jedynie dla wybranych produktów oznaczonych niebieską ikoną „raty zero”. Nie skorzystamy z raty 0% Allegro, jeśli wybierzemy:

 • płatność przy odbiorze,
 • jedną z ofert sprzedawanych w formie licytacji,
 • produkty z kont Junior,
 • zakupy z konta firmowego.

Raty 0% Allegro są dostępne w przypadku kwoty zakupów do 20 000 zł. Jest to idealna propozycja na poprawienie swojej zdolności kredytowej przez studentów, którzy dopiero rozpoczynają budowę swojego scoringu. 

Jak kupować na raty Allegro?

Cały proces zakupów na raty 0% Allegro nie różni się znacząco od procedury obowiązującej w innych sklepach.

1. Pierwszym krokiem jest wybór rat jako metody płatności. Do wyboru mamy oferty z różnych instytucji. Warto zastanowić się, która z nich będzie najlepsza.

2. Następnie należy wypełnić krótki wniosek. Zostaniemy poproszeni o podanie danych osobowych, adresowych, finansowych, a także cech osobowych.

3. Kolejny krok to weryfikacja tożsamości, którą możemy przeprowadzić, wykonując przelew 1 zł.

4. Teraz pozostaje tylko czekać na potwierdzenie udzielenia rat 0%.

Jak kupować na raty na Allegro z limitem? Jeżeli posiadamy już aktywny limit na zakupy, wówczas wystarczy jedynie wpisać specjalny kod potwierdzający. Otrzymamy go wiadomością SMS od banku.

Raty dla studenta Media Markt

Media Markt umożliwia zakupy na raty za pośrednictwem instytucji Santander Consumer Bank.

Warto zwrócić uwagę, że z tej oferty mogą bez problemu skorzystać również studenci bez żadnej historii kredytowej.

Jeśli posiadamy stały dochód, wówczas nie powinno być kłopotów z otrzymaniem pozytywnej decyzji kredytowej. Cały proces zajmie nam nawet 15 minut. Natomiast do wypełnienia formalności będzie potrzebny jedynie dowód osobisty oraz dane finansowe. W tym przypadku podpisanie umowy kredytowej odbywa się przez wpisanie specjalnego kodu autoryzacyjnego w określonym miejscu. Taki sam proces zakupów obejmują raty dla studenta Media Expert.

Jak wygląda oferta raty PayU dla studenta?

Raty dla studenta PayU to doskonałe rozwiązanie na zbudowanie swojej zdolności kredytowej za pośrednictwem sprawdzonej i wiarygodnej instytucji. Obejmują one kwoty od 300 do 20 000 zł.

PayU współpracuje z takimi sklepami jak:

 • W.KRUK,
 • eBilet.pl,
 • Allegro,
 • Apart,
 • eObuwie.pl czy też
 • eSky.

Jeżeli zdecydujemy się na to rozwiązanie instytucją udzielającą kredytu będzie: Alior Bank, mBank, Kreditech Polska lub AS Inbank. 

Pamiętaj, aby skorzystać z tej oferty, nie wybieraj płatności przy odbiorze! 

iSpot raty dla studenta

Doskonałym rozwiązaniem dla studenta może być również zniżka edukacyjna oferowana przez sklepy iSpot. Dzięki niej każdy uczeń lub student, który ukończył 18 lat, może otrzymać rabat na zakupy produktów Apple. Należy jednak zwrócić uwagę, że obejmuje ona wyłącznie wybrane modele komputerów Apple oraz iPadów. 

pożyczkowy portal

Oprócz tego klienci iSpot mogą skorzystać z raty dla studenta online za pośrednictwem banku BNP Paribas Bank Polska. Oferta obejmuje zakupy od 300 zł oraz jest dostępna zarówno online, jak i stacjonarnie.

Zdolność kredytowa studenta a forma zatrudnienia i zarobki

pożyczkowy portal

Czy wysokość naszych zarobków wpływa na decyzję kredytową? Odpowiedź jest prosta. Musimy mieć dochody, które pozwolą nam na swobodne pokrycie miesięcznej raty kredytu. Jeżeli kredytodawca będzie miał wątpliwości, musimy liczyć się z możliwością otrzymania negatywnej decyzji. Kolejnym z elementów, który może mieć ogromny wpływ na ostateczną decyzję kredytową, jest nasza forma zatrudnienia oraz wysokość zarobków. Jednak zacznijmy od początku. Czy to, na jakiej podstawie jesteśmy zatrudnieni, wpłynie na akceptację lub odrzucenie naszego wniosku o kredyt? Z pewnością. W przypadku oferty bankowej nasz przyszły wierzyciel oczekuje, że przez cały okres kredytowania będziemy dysponować wystarczającą kwotę do spłaty zobowiązania.

Dlatego też osoby posiadające zatrudnienie z tytułu umowy o pracę będą traktowane mniej surowo niż te pracujące na podstawie umowy cywilnoprawnej. Natomiast jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z oferty dedykowanej młodym ludziom, wówczas kosztem ograniczonego dostępu do maksymalnych kwot zyskamy akceptację innych form zatrudnienia. Mimo wszystko stałe dochody to podstawa.

Jakie źródła dochodu akceptują banki? Zdolność kredytowa studenta

Wśród studentów często pojawiają się pytanie o to, czy stypendium może budować zdolność kredytową lub czy stałe wpływy na konto wystarczą, aby bank pozytywnie rozpatrzył nasz wniosek. Jeżeli decydujemy się na złożenie wniosku o niższą kwotę pożyczki, wówczas podstawą do zweryfikowania dochodów będą nasze wyciągi z konta bankowego. Dlatego powinniśmy zadbać o założenie konta bankowego, które pomoże nam udokumentować historię wpływów. Dzięki temu unikniemy obowiązku przedkładania zaświadczeń z miejsca pracy czy też innych dokumentów.

Jednak jak wygląda sytuacja ze stypendium? Będzie ono traktowane jako dodatkowe źródło pieniędzy, a podstawą wciąż będzie zatrudnienie lub własna działalność gospodarcza. Tak więc, do akceptowanych dochodów w przypadku studentów należą: umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa cywilnoprawna, działalność gospodarcza lub rolna oraz renta.

Historia kredytowa a kredyt dla studenta

Podczas oceny zdolności kredytowej banki oraz pozostałe instytucje finansowe korzystają z baz gromadzących informacje na temat naszych zobowiązań względem innych podmiotów. Wśród nich znajdziemy Biuro Informacji Kredytowej, które zajmuje się danymi pochodzącymi z banków oraz firm pożyczkowych, a także Biuro Informacji Gospodarcze.

 • Zacznijmy od rejestru BIK. Dla każdego powinno być oczywiste, że jeżeli regularnie spłacamy kredyt czy pożyczkę, nasza wiarygodność wzrasta. Jednak jaki wpływ będą miały chwilówki? Wielu z nas być może spotkało się z opinią, że chwilówki nie są odnotowane w bazach i nie wliczają się w żaden sposób do naszej zdolności kredytowej. Okazuje się jednak, że pobierając raport dotyczący naszych zobowiązań finansowych, znajdziemy w nim zapisy zarówno o długoterminowych, jak i krótkoterminowych pożyczkach pozabankowych. Ich wpływ na poprawę scoringu jest stosunkowo niewielki, ale mimo wszystko lepiej mieć w chwilówkach sprzymierzeńca niż wroga.
 • Druga z wymienionych wyżej baz, czyli Biuro Informacji Gospodarczej, gromadzi również dane dotyczące zobowiązań wobec innych podmiotów na rynku. Do rejestru mogą nas dopisać dostawcy prądu czy gazu, firmy telekomunikacyjne, urzędy miasta czy też sklepy. Dlatego też każdy terminowo spłacony rachunek za telefon w abonamencie wpłynie pozytywnie na naszą zdolność kredytową.

Wiek a zdolność kredytowa studenta

Jak wspomnieliśmy na początku, na ostateczną ocenę zdolności kredytowej wpływ mają również nasze cechy osobowe, takie jak stan cywilny, wykształcenie czy wiek. Jeżeli jesteśmy młodymi studentami, bank może postrzegać nas jako ryzykownych klientów, którzy nie mają ukształtowanej sytuacji zawodowej oraz stabilnego zatrudnienia. Dlatego też jeżeli zależy nam na otrzymaniu wsparcia finansowego, powinniśmy poszukać produktów dedykowanych młodym osobom lub po prostu studentom. W jakim banku znajdziemy taką ofertę? Takie produkty znajdziemy z pewnością w poniżej wymienionych placówkach:

 • PKO Bank Polski,
 • Bank Pekao,
 • Bank Polskiej Spółdzielczości,
 • SGB Bank.  

Jeżeli zdecydujemy się na złożenie wniosku w jednej z tych instytucji, możemy liczyć na łagodniejsze warunki zarówno podczas rozpatrywania wniosku, jak i później podczas spłaty zobowiązania. Istnieje również możliwość prowadzenia rachunku bankowego skierowanego do młodych klientów. W ten sposób zdolność kredytowa studenta będzie również wzmocniona. Na podstawie otrzymywanych wpływów bank przygotuje dla nas specjalną ofertę kredytu dla młodych, a my będziemy mogli cieszyć się dodatkowymi pieniędzmi. Taką możliwość możemy znaleźć w:

 • mBanku,
 • ING Bank Śląski,
 • Millennium.

Czy można wziąć kredyt w dwie osoby?

Odpowiedź jest prosta i brzmi tak, oczywiście. Kiedy zdolność kredytowa studenta pozostawia wiele do życzenia, a zależy nam na otrzymaniu kredytu, możemy ją podwyższyć, zaciągając zobowiązanie z inną osobą. Warto podkreślić, że nie musi to być małżonek, rodzic czy inna osoba spokrewniona. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki wniosek złożyć z przyjacielem, sąsiadem czy znajomym z pracy. Najważniejsze dla banku jest to, czy wnioskodawcy posiadają zdolnością kredytową umożliwiającą bezproblemową spłatę kredytu.

Jeśli nie chcesz zaburzyć swojej zdolności kredytowej, to:

 • pilnuj terminów płatności za rachunki,
 • nie opóźniaj się w spłacie pożyczek lub kredytów,
 • podejmuj tylko takie zobowiązania, którym na pewno podołasz,
 • zadbaj o stałe wpływy na konto bankowe.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły