Zajęcia komornicze 2017. Ile komornik może zabrać z pensji?

Idealną sytuacją dla osoby, która pożycza pieniądze, czy to w banku tradycyjnym, czy też w parabanku poprzez Internet, jest moment, gdy całość zobowiązania finansowego zostaje spłacona w terminie. Mimo wielu negatywnych opinii na temat chwilówek oraz szybkich pożyczek, tak naprawdę żadnej poważnej firmie, która udziela tego typu wsparcia finansowego, nie zależy na tym, aby ich klient się zadłużał. Niestety często zdarzają się sytuacje, gdy z powodu zrządzenia losu albo braku odpowiedzialności i rozsądku w działaniu, ludzie tracą własne majątki. Z poniższego artykułu dowiesz się więcej na temat zajęć komorniczych. Zobacz, ile komornik może zabrać z pensji.

Zajęcia komornicze

Na wstępie trzeba powiedzieć, że do zajęć komorniczych może należeć kilka obszarów. Zazwyczaj komornicy działający na zlecenie wierzyciela i na podstawie wydanego przez sąd odpowiedniego nakazu egzekucyjnego, zajmują wynagrodzenie dłużnika. Potocznie wiele osób mówi, że komornik “siadł” na ich konto. O co dokładnie chodzi? Ile tak naprawdę komornik może zabrać z pensji według przepisów 2017 roku? Polecamy zapoznać się z naszym poprzednim artykułem na podobny temat, z którego dowiedzą się Państwo, czego komornik nie może zabrać i jakie są kwoty wolne od zajęcia komorniczego. Niemniej musimy przytoczyć w tym miejscu zasadę, co do której sprowadza się działanie komornika w przypadku, gdy próbuje egzekwować dług poprzez zajęcie wynagrodzenia, osoby która jest zadłużona. Trzeba powiedzieć precyzyjnie – części wynagrodzenia, ponieważ komornik nie ma prawa pozbawić nas środków do życia. Tym samym nie może zabrać całej, miesięcznej pensji, ponieważ wtedy pozostalibyśmy na lodzie.

Czy komornik może zająć najniższą krajową?

Groźba egzekucji komorniczej jest na tyle przykrą sprawą, że marnym pocieszeniem będzie fakt, iż komornik nie może zająć najniższej krajowej. Mimo wszystko jednak warto o tym wiedzieć. Co to dokładnie oznacza? Mówimy o przypadku, gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie w postaci pensji minimalnej, która na dzień 1 lutego kształtuje się w kwocie 2000 zł brutto, czyli dokładnie 1459 zł netto. Z tym zastrzeżeniem, że opisywania sprawa na temat przepisów płacy minimalnej obowiązuje wyłącznie co do osób, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Powtórzymy jeszcze raz – jeżeli osoba otrzymująca wynagrodzenie w postaci pensji minimalnej, posiada długi, komornik i tak nie ma prawa zająć pełnej wypłaty.

Inaczej kształtuje się sytuacja, gdy zadłużony pracuje na podstawie umowy o pracę i zarabia więcej ustawowa pensja minimalna. W takim przypadku komornik ma pełne prawo prawo, aby zająć 50% jego dochodów. W gwoli ścisłości dodajmy, że jeśli pracownik czerpie dochody z dwóch różnych źródeł lub uzyskuje dochody z pracy według zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasowym, to kwotę wolną od zajęcia komorniczego oblicza się proporcjonalnie do etatu osoby zadłużonej. Charakter umowy ma tutaj decydujące znaczenie jeśli chodzi o kwoty wolne od zajęcia. Zła wiadomość dla freelancerów lub innych osób i wykonywanych przez nich zawodów, w których podstawą do rozliczenia z Urzędem Skarbowym są umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Jeśli ktoś uzyskuje dochód w taki sposób, komornik może zająć całość jego wynagrodzenia.

Ile może zabrać komornik z emerytury?

Emerytury to temat na osobny artykuł. Większość z emerytów żyjących w Polsce, z zazdrością patrzy na rówieśników z zachodniej granicy, którzy czas, gdy już nie muszą pracować, wykorzystują na podróże i relaks. Szara rzeczywistość polskiego, przeciętnego emeryta nie nastraja optymistycznie. Bardzo niskie świadczenia, drogie leki i często nikła pomoc ze strony państwa. Co ma począć emeryt, którego okoliczności zmusiły do spotkania z komornikiem? Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zaproponowała poprawkę do ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 887), określającą, że kwota wolna od egzekucji wynosi 75 proc. najniższej emerytury lub renty.

SPRAWDŹ OFERTĘ MONEDO-NOW!!!

W ubiegłym roku minimalna emerytura wynosiła 882,56 zł, a obecnie kształtuje się na poziomie 1000 zł. Zakładając realizację planu rządowego kwota wolna od zajęcie komorniczego, w przypadku, gdy dłużnik pobiera najniższą emeryturę wyniesie 75 proc. z 1000 zł. A więc komornik nie może emerytowi zabrać 750 zł z minimalnej emerytury.

Należy jednak wiedzieć, że te przepisy wejdą w życie od 1 lipca. Obecnie komornik z minimalnej emerytury może zająć jej 50% czyli 500 zł.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat chwilówek online? Zobacz nasze porównanie ofert tutaj.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego 2017

Podsumujmy. Jeśli dłużnik jest zatrudniony na pełen etat, to kwotą wolną od zajęcia komorniczego w każdym miesiąc będzie 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. A więc dokładnie 2017 roku wyniesie to 1500 zł brutto miesięcznie. Warto wiedzieć, że ten limit dotyczy wszystkich rachunków oszczędnościowych, oszczędnościowo-rozliczeniowych i rachunków terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów.

 

Zobacz nasze zestawienie – przedstawiamy opinie o pożyczkach. Wszystkie firmy udzielające pożyczek online w jednym miejscu. Poznaj szczegóły oferty, oceny i opinie klientów. To najbardziej wiarygodne i obiektywne źródło informacji o dostępnych ofertach pożyczek i chwilówek online.

Zobacz chwilówki online!

 

Zajęcia komornicze 2017. Ile komornik może zabrać z pensji?

Zobacz także