Zajęcia komornicze 2019. Ile komornik może zabrać z pensji?


Idealną sytuacją dla osoby, która pożycza pieniądze, czy to w banku tradycyjnym, czy też w parabanku poprzez Internet, jest moment, gdy całość zobowiązania finansowego zostaje spłacona w terminie. Mimo wielu negatywnych opinii na temat chwilówek oraz szybkich pożyczek, tak naprawdę żadnej poważnej firmie, która udziela tego typu wsparcia finansowego, nie zależy na tym, aby ich klient się zadłużał. Niestety często zdarzają się sytuacje, gdy z powodu zrządzenia losu albo braku odpowiedzialności i rozsądku w działaniu, ludzie tracą własne majątki. Z poniższego artykułu dowiesz się jak wyglądają zajęcia komornicze. Zobacz, ile komornik może zabrać z pensji.


Z artykułu dowiesz się:

Dobre pożyczki na problemy finansowe

Jeżeli nie masz pewności, czy będziesz w stanie spłacić pożyczkę w ciągu 30 dni, lepiej skorzystać z pożyczki ratalnej. Dzięki niej otrzymujesz dłuższy czas na spłatę zobowiązania oraz możliwość dopasowania wysokości raty do swojej sytuacji finansowej. Sprawdź poniższe rozwiązania

Pożyczkodawca Maksymalna kwota pierwszej pożyczki Maksymalny okres spłaty pierwszej pożyczki
25 000 zł 60 miesięcy Złóż wniosek
20 000 zł 48 miesięcy Złóż wniosek
10 000 zł 24 miesiące Złóż wniosek

 

Zajęcia komornicze

Na wstępie trzeba powiedzieć, że zajęcia komornicze mogą dotyczyć kilku obszarów. Zazwyczaj komornicy działający na zlecenie wierzyciela i na podstawie wydanego przez sąd odpowiedniego nakazu egzekucyjnego, zajmują wynagrodzenie dłużnika. Potocznie wiele osób mówi, że komornik “siadł” na ich konto. O co dokładnie chodzi? Ile tak naprawdę komornik może zabrać z pensji według przepisów 2019 roku? Niemniej musimy przytoczyć w tym miejscu zasadę, co do której sprowadza się działanie komornika w przypadku, gdy próbuje egzekwować dług poprzez zajęcie komornicze wynagrodzenia, osoby która jest zadłużona. Trzeba powiedzieć precyzyjnie – części wynagrodzenia, ponieważ komornik nie ma prawa pozbawić nas środków do życia. Tym samym nie może zabrać całej, miesięcznej pensji, ponieważ wtedy pozostalibyśmy bez środków do życia.

Polecamy zapoznać się z naszym poprzednim CZEGO KOMORNIK NIE MOŻE ZABRAĆ?, z którego dowiedzą się Państwo, czego komornik nie może zabrać i jakie są kwoty wolne od zajęcia komorniczego.

 

Czy komornik może zająć najniższą krajową?

Groźba egzekucji komorniczej jest na tyle przykrą sprawą, że marnym pocieszeniem będzie fakt, iż komornik nie może zająć najniższej krajowej. Mimo wszystko jednak warto o tym wiedzieć. Co to dokładnie oznacza? Mówimy o przypadku, gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie w postaci pensji minimalnej, która w 2019 roku kształtuje się w kwocie 2250 zł brutto, czyli około 1634 zł netto. Z tym zastrzeżeniem, że opisywania sprawa na temat przepisów płacy minimalnej obowiązuje wyłącznie co do osób, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Powtórzymy jeszcze raz – jeżeli osoba otrzymująca wynagrodzenie w postaci pensji minimalnej, posiada długi, komornik i tak nie ma prawa zająć pełnej wypłaty.

Inaczej kształtuje się sytuacja, gdy zadłużony pracuje na podstawie umowy o pracę i zarabia więcej niż ustawowa pensja minimalna. W takim przypadku komornik ma pełne prawo prawo, aby zająć 50% jego dochodów. W gwoli ścisłości dodajmy, że jeśli pracownik czerpie dochody z dwóch różnych źródeł lub uzyskuje dochody z pracy według zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasowym, to kwotę wolną od zajęcia komorniczego oblicza się proporcjonalnie do etatu osoby zadłużonej. Charakter umowy ma tutaj decydujące znaczenie jeśli chodzi o kwoty wolne od zajęcia. Zła wiadomość dla freelancerów lub innych osób i wykonywanych przez nich zawodów, w których podstawą do rozliczenia z Urzędem Skarbowym są umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Jeśli ktoś uzyskuje dochód w taki sposób, komornik może zająć całość jego wynagrodzenia.

Pożyczka bez poręczenia do 10 000 zł!

3.75
109 głosów
Pożyczasz 10000 zł Rata 778.12 zł Koszt 18674.88 zł Złóż wniosek Opinie o Vippo

 

Ile może zabrać komornik z emerytury 2019?

Emerytury to temat na osobny artykuł. Szara rzeczywistość polskiego, przeciętnego emeryta nie nastraja optymistycznie. Bardzo niskie świadczenia, drogie leki i często nikła pomoc ze strony państwa.

Należy jednak wiedzieć, że te przepisy o limicie 75% weszły w życie 1 lipca 2017 roku. Do tego momentu komornik mógł zająć aż 50% minimalnej emerytury, czyli 500 zł.

Co ma począć emeryt, którego okoliczności zmusiły do spotkania z komornikiem? Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zaproponowała poprawkę do ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 887), określającą, że kwota wolna od egzekucji wynosi 75 proc. najniższej emerytury lub renty. W 2017 roku minimalna emerytura wynosiła 882,56 zł, a w ubiegłym roku została podniesiona do 1000 zł. Natomiast obecnie kształtuje się na poziomie 1100 zł brutto. Zakładając realizację planu rządowego kwota wolna od zajęcia komorniczego, w przypadku, gdy dłużnik pobiera najniższą emeryturę wyniesie 75 proc. z 1100 zł brutto. A więc komornik nie może emerytowi zabrać 825 zł z minimalnej emerytury.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego 2019

Podsumujmy. Jeśli dłużnik jest zatrudniony na pełen etat, to kwotą wolną od zajęcia komorniczego w każdym miesiącu będzie 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Z wyjątkiem działań komorniczych z tytułu zaległości alimentacyjnych. W takiej sytuacji kwota ta będzie równa 60% minimalnej pensji. W 2019 roku wynosi ona 2250 zł brutto, czyli około 1634 zł netto.  Dlatego też zarobki osób otrzymujących najniższą krajową nie podlegają zajęciom komorniczym. Warto wiedzieć, że ten limit dotyczy wszystkich rachunków oszczędnościowych, oszczędnościowo-rozliczeniowych i rachunków terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów.

tanikredyt

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.