Szanowni Państwo!


Aby zapewnić wysoką jakość świadczonych usług, prosimy o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Przekazane dane wykorzystywane będą w celu personalizacji serwisu, w celach analitycznych, a także dla celów marketingu produktów własnych. Wyjaśniamy, że wyrażenie zgody na przekazanie danych jest dobrowolne. Po wyrażeniu zgody w szczególności mają Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych osobowych, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Wyjaśniamy ponadto, że dane te przechowywane są jedynie przez okres niezbędny do dla prawidłowego wykonywania celu, w którym dane te zostały pobrane.

Dla lepiej dostosowanej do Państwa potrzeb personalizacji serwisu, w celach analitycznych, a także dla celów marketingu produktów własnych, prosimy także o wyrażenie zgody na przekazanie danych do zaufanych partnerów. Wyjaśniamy, że podanie zgody jest dobrowolne.

Prosimy ponadto o wyrażenie zgody na przechowywanie informacji lub uzyskiwanie dostępu do informacji już przechowywanej w telekomunikacyjnym urządzeniu końcowym. Wyjaśniamy, że powyższe służy celom marketingu produktów własnych, w celom analitycznym oraz w celom personalizacji serwisu. Mają Państwo prawo dostępu do tych informacji, a także istnieje możliwości określenia warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do tej informacji za pomocą ustawień oprogramowania zainstalowanego w wykorzystywanym przez Państwa telekomunikacyjnym urządzeniu końcowym lub konfiguracji usługi. Informujemy, że wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Jednocześnie wyjaśniamy, że szczegółowe informacje o celach przetwarzania danych osobowych, ich odbiorcach, a także inne istotne dla Państwa wiadomości, zawarte są w Polityce Prywatności.
Typy ludzi oszczędzających pieniądze

Na pewno macie za sobą niejeden test osobowościowy. Wiecie już, czy jesteście cholerykami, sangwinikami, flegmatykami czy melancholikami. Co Wy na to, by poznać też swoją osobowość finansową? Rozpoznanie jej jest bardzo ważne, jeśli chcemy umiejętnie gospodarować swoim budżetem, a także odpowiednio zacząć i przeprowadzić proces oszczędzania. Określenie stosunku do pieniądza to kolejny etap, przez który powinniśmy przejść, aby osiągnąć finansową harmonię. Gotowi na diagnozę? W takim razie zaczynamy.

Zaprogramowane dzieci

Na początku musimy sobie uświadomić, że pieniądze mają nie tylko wartość ekonomiczną, ale także społeczną. Decyzje, jakie w związku z nimi podejmujemy wpływają na kilka sfer: na życie osobiste, relacje z przyjaciółmi, ale też z samym sobą, na nasze cele i motywacje. Tymi zagadnieniami zajmuje się nawet dziedzina nauki zwana ekonomią behawioralną. Wielu z nas definiuje siebie i innych właśnie poprzez zawartość portfela. Dla niektórych finanse stanowią narzędzie do osiągania sukcesów, kolejni traktują je wyłącznie jako miarę wartości danego produktu. A jacy Wy jesteście? Wolicie oszczędzać czy inwestować zgromadzony kapitał? Odpowiedź na to pytanie ma swoje źródło w naszym dzieciństwie. To właśnie wtedy rodzice uczyli nas szacunku do pieniądza oraz metod oszczędzania.

Pamiętacie nasz wpis o tym, jak nauczyć dziecko oszczędzania? Wielokrotnie podkreślaliśmy w nim, że uczy się ono poprzez obserwację, dlatego wyrobienie w nim odpowiednich nawyków wymaga od rodziców bycia wzorem do naśladowania. Programują więc w nas pewne wzory postępowania, a my, w przyszłości, winą za naszą złą sytuację finansową, nie możemy obarczać innych, a jedynie nas samych – tak zostaliśmy wychowani. Dzieci wynoszą z domu schematy zachowań, które determinują ich przyszłe życiowe wybory, również finansowe. I nie chodzi bynajmniej o ślepe naśladowanie matki czy ojca, lecz raczej o sposób, w jaki traktowali oni pieniądze. Stąd bierze się, na przykład, zjawisko dziedziczenia biedy. Wchodząc w świat dorosłych musimy zdecydować, czy to akceptujemy, czy chcemy postępować zupełnie na odwrót. W wyborze właściwej ścieżki pomoże nam również nasz charakter. Ważne, byśmy mieli świadomość, że jeśli nawet nauczono nas regularnego oszczędzania pieniędzy, ale zabraknie nam do tego predyspozycji mentalnych, nie osiągniemy założonego celu.

Sposoby na oszczędzanie

Systematyczne oszczędzanie nie jest zarezerwowane dla osób o wysokich dochodach. Rzeczywiście – wtedy o wiele prościej odłożyć większe kwoty, ale nie oznacza to, że niższe zarobki wykluczają odkładanie pieniędzy. W takiej sytuacji sprawdzi się metoda małych kroków –  z czasem i tak uzyskamy naprawdę niezłą sumę. Sekret tkwi w umiejętnym wyznaczeniu celu. Powinien być realny, a więc taki, na który możemy oszczędzać, nie obciążając zbytnio domowego budżetu. Realny cel dla każdego z nas znaczy coś innego, bo też i priorytety mamy różne. To efekt naszych osobowości finansowych. Poznanie samego siebie i własnych mechanizmów działania do pierwszy krok, by zacząć w rozsądny sposób wydawać pieniądze, ale też je oszczędzać i inwestować. Aby poprawić stan swoich finansów, zacznijmy od zdiagnozowania błędów, jakie popełniamy podczas zarządzania funduszami.

Zaciągnij pożyczkę w Vivus

Typy osobowości finansowej według Fromma

Kiedy chcemy opisać stosunek danej osoby do pieniędzy, najczęściej mówimy, że jest oszczędna albo rozrzutna, skąpa lub hojna. Fachowa terminologia, opracowana przez Fromma, wygląda nieco inaczej. Zobaczmy, jakich pojęć dotyczy.

Fromm, dokonując podziału na 4 typy osobowości finansowej, skupił się na cechach charakteru badanych, mających przełożenie na ich stosunek do pieniędzy. Na początku zadał pytane o to, czy koncentrują się na „posiadaniu” czy na „byciu”. W efekcie, wśród „posiadaczy” wskazał istnienie takich typów jak:

  1. Typ receptywny – człowiek, który woli brać niż dawać – nie tylko pieniądze, ale też uczucia, opiekę, pomysły. Ma problemy z samodzielnością, nie potrafi zarobić na swoje utrzymanie.
  2. Typ wyzyskujący – typ, który wykazuje się inicjatywą. Od innych bierze to, czego akurat mu potrzeba, nie wahając się używać przy tym gróźb.
  3. Typ gromadzący – poczucie bezpieczeństwa uzależnia od ilości odłożonych pieniędzy oraz zdobytej wiedzy. Przywiązuje się zarówno do nich, jak i do ludzi – szczególnie tych, którzy darzą go uczuciem.
  4. Typ merkantylny – urodzony sprzedawca samego siebie – swojej wiedzy, umiejętności, kompetencji, a także atrakcyjności fizycznej i statusu finansowego. Zawsze ma nadzieję uzyskać jak najlepszą cenę.

Osoby, które zamiast konsumpcyjnego podejścia do życia, preferują „bycie”, a więc czerpanie radości z najprostszych czynności i współegzystencję z innymi ludźmi, należą do typu produktywnego. Dla takich ludzi priorytetem jest wspólne dobro. Oprócz brania, potrafią też dawać i tworzyć.

Stosunek do pieniędzy a typy osobowości finansowej

Klasyfikacja Fromma dla wielu może okazać się krzywdząca, sugeruje bowiem, że większa część społeczeństwa to materialiści i karierowicze. By udowodnić, że tak nie jest, powstały też inne klasyfikacje osobowości finansowych, o znacznie przystępniejszych nazwach. Sprawdźcie, do której grupy należycie.

Strateg

Życie stratega i jego sytuacja finansowa to przykład stabilizacji i uporządkowania. Realizuje swoje cele krok po kroku i zgodnie z planem. To pozwala mu kontrolować przebieg wydarzeń, dlatego taką osobę rzadko coś zaskakuje. Możemy być pewni, że nawet jeśli bank, w którym trzymał swoje pieniądze, upadł, ma oszczędności, które pozwolą mu poradzić sobie z problemem. Oszczędza i inwestuje, ma też usystematyzowaną wiedzę odnośnie sytuacji na rynku finansowym.

Kapitalista

To specjalista do spraw zarządzania kryzysowego. Ceni sobie stabilizację i finansowe bezpieczeństwo, ale często ryzykuje, dlatego zdarza się, że jest zmuszony ponieść konsekwencje swoich pochopnych decyzji. Kapitalista uważa, że za życiową równowagę odpowiada wysokość jego wynagrodzenia, dlatego ciężko na nie pracuje. Pomaga mu w tym świadomość, że dzięki niemu będzie mógł systematycznie oszczędzać pieniądze.

Skąpiec

Nazwanie kogoś dusigroszem tylko podczas procesu oszczędzania nosi znamiona komplementu, trzeba jednak przyznać, że takie osoby łatwo osiągają swój cel. Uwielbiają gromadzić pieniądze, szczególnie jeśli nie mają żadnych finansowych zobowiązań, np. kredytu. Z jednej strony to szczęściarze, z drugiej osoby, które czasem niepotrzebnie rezygnują z drobnych przyjemności. W tej grupie można też spotkać osoby przekładające dobro rodziny nad swoje własne.

Król życia

Właściwie trudno się zdecydować, czy takim osobom zazdrościć, czy kręcić z niedowierzaniem głową. Z jednej strony cieszą się każdym dniem i korzystają z życia, nie licząc się w pieniędzmi, ale z drugiej często im ich brakuje. A stąd już prosta droga do pożyczek i kredytów. Wśród klientów Vivusa, Wongi i innych firm, oferujących chwilówki, tacy królowie życia niewątpliwie stanowią największy odsetek.

Powyższe typy osobowości finansowej mają zarówno wady, jak i zalety, dlatego nie zniechęcajmy się – oszczędzanie pieniędzy to sztuka, która może się udać każdemu. Zanim podejmiemy decyzję o rozpoczęciu takiego procesu, postarajmy się dokonać samo diagnozy i oceńmy, którym typem jesteśmy. Pozwoli nam to dostosować metodę oszczędzania do naszych cech charakteru, czym zwiększymy szanse na osiągnięcie sukcesu. W tym wypadku sukces to stabilna sytuacja fiansowa i możliwość systematycznego oszczędzania.

Typy ludzi oszczędzających pieniądze
5 (100%) 1 vote

Zobacz także