Co jeżeli termin spłaty pożyczki lub kredytu wypada w dzień wolny od pracy?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Biorąc pożyczkę mamy obowiązek spłacać ją każdego miesiąca według harmonogramu spłat. To bardzo ważne, ponieważ w innym wypadku mogą być nam doliczone koszty, w tym odsetki karne za opóźnienia. Co jednak, kiedy spłata pożyczki przypada na dzień wolny od pracy? Czy możemy wykonać przelew w sobotę?

kalendarz

Spłata kredytu w dzień wolny od pracy

Biorąc kredyt na samym początku podpisywania umowy otrzymujemy harmonogram, w którym zawarty jest termin płatności każdej raty. Jest on ustalony odgórnie, ale można go zmienić w miarę naszych potrzeb. Oczywiście dobrze jest ustalić dzień raty wtedy, gdy będziemy mieć pewność, że na naszym koncie zapewnione będą środki pieniężne. Najczęściej więc kredytobiorcy ustalają termin spłaty rat na 10 lub 15 dzień miesiąca, gdy otrzymają wynagrodzenie za pracę.

Przedsiębiorcy mogą mieć z tym dość duży problem, ponieważ wpływy z firmy nie zawsze są przewidywalne. Również wiele osób pracuje jako freelancerzy, dlatego ich wpływy różnią się w zależności od miesiąca. W takim wypadku lepiej jest ustalić dzień raty na późniejszy czas, by mieć pewność, że w pełni terminowo będziemy uiszcza raty. W przypadku wpłat w różnych terminach warto odkładać pieniądze na przyszłe przelewy, a także starać się szukać w ciągu miesiąca kolejnych dochodowych zleceń.

Czasem jednak spłata kredytu nie może być od razu zrealizowana. Dzień raty przypada np. na niedzielę lub dzień wolny od pracy. W takim wypadku bank pobiera zawsze środki na spłatę pożyczki dnia następnego. Warto dopytać w banku lub firmie finansowej, co stanie się, kiedy termin płatności w dzień wolny od pracy uniemożliwi zapłacenie raty kredytu?

Często przelew w sobotę jest realizowany dopiero w poniedziałek. Bank ma jednak wysyłaną informację, że dyspozycję zleciliśmy w sobotę, dlatego brana pod uwagę jest data wysłania środków. Wówczas nie zostanie to uznane za brak spłaty kredytu. Terminem spłaty jest wtedy kolejny dzień roboczy.

Podsumowując, jeżeli termin spłaty pożyczki lub kredytu jest ustalony na dzień wolny od pracy, to termin spłaty wypada w następny dzień roboczy.

Jak przesunąć datę płatności za kredyt?

Bardzo ważne jest spłacanie kredytu na czas. W przeciwnym razie bank może wysłać informację do KRD, a także naliczyć odsetki karne za opóźnienia. Jeśli wiemy, że nie będziemy mogli zapewnić środków pieniężnych w danym dniu lub jesteśmy w szpitalu, możemy przesunąć dzień raty. Ważne, by poinformować bank o tej zmianie wcześniej. Można zrobić to przez maila lub telefonicznie. Banki pozwalają na jednorazowe przesunięcie terminu płatności lub zamrożenie kredytu na określony czas. Taka możliwość jest dostępna tylko w momencie, kiedy istnieje zapis o zamrożeniu kredytu w umowie z bankiem.

Oczywiście, jeśli jednorazowo nie zapewnimy środków na koncie w dniu spłaty kredytu, nie będziemy mieć dużych nieprzyjemności. Bank ściągnie taką ilość środków, jaka jest dostępna na rachunku. Jeśli konto jest puste, wtedy pojawi się minus, który trzeba jak najszybciej uzupełnić.

Jak zabezpieczyć się przed brakiem wpłaty na kredyt?

Zawsze warto przed tym gdy zbliża się dzień raty, warto sprawdzić, czy data nie przypada na dzień wolny od pracy, w tym sobotę lub niedzielę. Wystarczy wpłacić należną kwotę na podany w umowie numer konta. Należy w tytule napisać numer umowy kredytowej oraz dopisek, że jest to płatność za dany miesiąc. Co ważne, gdy robimy przelew w sobotę, trzeba poinformować o tym bank, by płatność nie została pobrana podwójnie. Wtedy bank wstrzymuje jednorazowo automatyczne wypłacanie środków z konta. 

Dodatkowo, warto zarządzać swoim budżetem tak, by nie mieć problemów z terminową wpłatą za kredyt. Przedsiębiorcy prowadzący sklep posiadają dodatkowe konto, na które wpłacają środki. Można dzięki temu mieć kontrolę nad finansami i zawsze mieć dodatkowe pieniądze na niezaplanowane wydatki. Wtedy środki na spłatę zobowiązań będą zabezpieczone, co na pewno pomoże w zachowaniu płynności finansowej.

Już przy podpisywaniu umowy kredytowej warto sprawdzić, czy faktycznie stać nas na wszystkie płatności. Dzięki temu będziemy mogli szybko wpłacić odpowiednią kwotę na spłatę kredytu. Niestety wiele osób nie wie o tym i bierze zobowiązanie bez zaplanowania poduszki finansowej. Przy decyzji o kredycie warto spojrzeć z krytycyzmem na własne zarobki, a także codzienne potrzeby.

Oprócz rachunków oraz środków na jedzenie i transport, należy mieć co najmniej 500 zł wolnych środków, które można odkładać. To konieczne przy posiadaniu kredytu, gdyż  w przypadku utraty pracy mamy pewność, że zapewnimy sobie środki na spłatę kredytu do czasu, kiedy nie znajdziemy nowej pracy. Specjaliści do spraw finansów często obliczają zdolność kredytową na podstawie nie tylko samych zarobków, ale i wydatków. Przed pisaniem wniosku o przyznanie kredytu warto również samodzielnie pomyśleć nad naszymi wydatkami oraz ilością oszczędzonych pieniędzy, by odpowiednio zabezpieczyć się w razie choroby lub utraty pracy. To dzięki dobremu planowaniu zyskamy spokój i finansową stabilność. 


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły