Jak studenci pożyczają i dlaczego?

 • 
Przeczytasz w ciągu 7 minut
Kuba
Mówi się, że edukacja w Polsce jest darmowa. Jest to oczywiście prawda, ale do pewnego stopnia. Kiedy policzymy, ile kosztują nas dojazdy do placówki, książki czy inne potrzebne przedmioty, suma może zaskoczyć. Studia rządzą się innymi prawami. W tym przypadku należy doliczyć opłatę za zakwaterowanie, czesne oraz utrzymanie. Nic dziwnego, że młodzi ludzie również sięgają po pożyczki. Studenci pożyczają, ale na co najczęściej?
studenci pożyczają

Spis treści:

300 - 20 000 zł
Kwota
3 - 48 miesięcy
Okres spłaty
98%
1 000 - 160 000 zł
Kwota
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
98%
100 - 200 000 zł
Kwota
2 - 120 miesięcy
Okres spłaty
97%
400 - 15 000 zł
Kwota
65 dni
Okres spłaty
74%
2 000 - 15 000 zł
Kwota
6 - 36 miesięcy
Okres spłaty
91%
500 - 15 000 zł
Kwota
30 dni
Okres spłaty
88%
500 - 20 000 zł
Kwota
2 - 48 miesięcy
Okres spłaty
84%
3 000 - 60 000 zł
Kwota
6 - 96 miesięcy
Okres spłaty
92%
1 000 - 12 500 zł
Kwota
4 - 50 miesięcy
Okres spłaty
89%
200 - 20 000 zł
Kwota
3 - 48 miesięcy
Okres spłaty
89%
1 000 - 15 000 zł
Kwota
4 - 50 miesięcy
Okres spłaty
83%
1 000 - 10 000 zł
Kwota
6 - 40 miesięcy
Okres spłaty
92%
7000 zł
Kwota
12 - 36 miesięcy
Okres spłaty
96%
1 000 - 15 000 zł
Kwota
36 miesięcy
Okres spłaty
76%
500 - 8 000 zł
Kwota
2 - 6 miesięcy
Okres spłaty
91%
1 000 - 100 000 zł
Kwota
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
89%
600 - 50 000 zł
Kwota
2 - 36 miesięcy
Okres spłaty
88%

Studenckie życie

Jak się okazuje, życie studenta wcale nie jest tak beztroskie, jakby się mogło wydawać. Według raportu Polskiej Rady Biznesu, około 80% polskich studentów decyduje się na podjęcie pracy. Młodzi ludzie chcą być niezależni i samodzielni. Mimo że większość budżetu, jakim dysponują to wsparcie finansowe od rodziców, podejmują działania mające zmienić ich sytuację. Coraz więcej studentów pracuje w swojej branży, co dobrze rokuje na przyszłość. Wśród nich znajdziemy zarówno tych uczęszczających na studia stacjonarne, jak i niestacjonarne. W przypadku nauki zaocznie musimy być gotowi na pokrycie kosztów związanych z czesnym. Jak prezentują się zarobki studenta i ile wydaje on miesięcznie?

Pożyczki dla studenta a jego zarobki

Aby dowiedzieć się, na co i dlaczego pożyczają studenci, należy zajrzeć do ich budżetu domowego. Przeprowadzone przez Polską Radę Biznesu badania wykazały, że przeciętne zarobki w tej grupie wahają się od 2001 do 3000 zł netto. Być może nie są to dramatycznie niskie kwoty, jednak kiedy sięgniemy głębiej, okazuje się, że mogę nie wystarczyć. Pocieszać może fakt, że aż 30% ankietowanych deklarowało zarobki od 4001 do 5000 zł “na rękę”. Z odpowiedzi dotyczących wymarzonej wypłaty w przyszłości wynika, że studenci liczą nie tylko na doświadczenie zawodowe, ale również studia podnoszące ich kwalifikacje.

Największe wydatki studenta 

Jeżeli zarobki nie są dramatyczne, a pomocną dłoń podają również studenci, dlaczego studenci pożyczają? Odpowiedzi powinniśmy szukać w wydatkach oraz zarządzaniu budżetem domowym. Zacznijmy jednak od tego, na co młodym ludziom potrzebne są pieniądze. Do głównych zobowiązań studentów należą opłaty za naukę oraz zakwaterowanie. Ceny na rynku nieruchomości stale wzrastają, a zarobki pozostają niezmienne. Aby wynająć pokój w dobrej cenie, trzeba się postarać. Akademiki również nie należą obecnie do tanich. Według informacji podanych na stronach internetowych uczelni wyższych, miesięczna cena za pobyt w akademiku może wynosić od około 400 nawet do 900 zł. Wszystko zależy od tego, jaką wybierzemy lokalizację i standard.

Do tego nie zapominajmy o czesnych, które mogą zostać rozłożone na raty, ale nadal stanowią duży wydatek dla portfela studenta. Porównajmy ceny kierunku Informatyka oraz Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna II stopnia w różnych miastach. Spójrzmy:

KierunekKrakówWrocławWarszawa
Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna4 600 zł za rok
Uniwersytet Jagielloński
4 900 zł za rok
Uniwersytet Wrocławski
5 700 zł za rok
Społeczna Akademia Nauk
Informatykaokoło 2800 zł za rok
AGH
około 3 700 zł za rok
Politechnika Wrocławska
5 600 zł na rok
Szkoła Główna gospodarstwa Wiejskiego

Ile wydaje student?

Określeniem przeciętnych wydatków studenta zajął się w swoich badaniach Związek Banków Polskich. Wynika z nich, że budżet młodego uczącego się człowieka powinien wynosić co najmniej 1900 zł. Jednak zakłada się, że student będzie mieszkał w najtańszym pokoju w akademiku, a na randkę chodził dwa razy w miesiącu. Rzeczywistość jest nieco inna. Młodzi ludzie nie lubią być sami. Dlatego duże znaczenie dla nich ma życie towarzyskie. Dodatkowo należy pamiętać, że nie każdy zdecyduje się na najtańsze zakwaterowanie. Jeżeli ktoś ceni sobie spokój, wybierze wyższą cenę za pokój w mieszkaniu. Ostatecznie wydatki przekraczają kwotę podaną w raporcie. Trzeba jednak podkreślić, że nie mówimy tu o rozrzutnym życiu.

Studenci pożyczają coraz więcej

Wydatki przekraczające miesięczne zarobki powodują wzrost liczby pożyczkobiorców wśród młodych ludzi. Biorąc pod uwagę deklarowanie zatrudnienia przez większość z nich, nie powinni mieć problemów z otrzymanie pożyczki pozabankowej czy niskiego kredytu. Podstawą jest pozytywny wynik oceny zdolności do spłaty. Jeżeli student posiada źródło dochodu oraz nie widnieje w rejestrach dłużników, ma szansę na wsparcie ze strony firmy pożyczkowej.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku,  3,1 mln osób w Polsce znajdowało się w przedziale wiekowym od 18 do 24 lat. Połowa z tych młodych ludzi miała status studenta uczelni wyższej. Ile osób z tej grupy to aktywni kredytobiorcy? Informacje na ten temat można znaleźć  w zestawieniu BIK (Biuro Informacji Kredytowej) z marca 2018 roku. W tym momencie odnotowanych zostało 15,3 mln kredytobiorców w Polsce, natomiast 4% tej liczby to studenci.

Gdzie pożyczają najczęściej?

Obecnie młodzi ludzie preferują załatwianie wszelkich formalności przez internet, a stabilność przestaje być tak atrakcyjna jak dla innych pokoleń. Najczęściej studenci sięgają po kredyty konsumpcyjne (68% – do tej kategorii zaliczają się również pożyczki i chwilówki dla studentów), które umożliwiają im zakup nowego telefonu, laptopa czy jakiegokolwiek innego produkty na raty. Dodatkowo popularne stają się linie kredytowe (3%) oraz karty kredytowe (12%). Dane te pochodzą z Newslettera BIK. Najmniejszą popularnością cieszą się kredyty mieszkaniowe. Sięga po nie zaledwie 1% pożyczkobiorców w wieku od 18 do 24 lat. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawia się oferta kredyt studencki czy też pożyczka dla studenta przez internet.

Według raportu BIK, około 54% przeterminowanych płatności w grupie osób od 18 do 24 roku życia to zobowiązania kredytowe, do których zaliczają się zarówno pożyczki pozabankowe, jak i kredyty w banku. Mimo to odsetek zadłużenia wśród młodych ludzi jest niewielki i stanowi zaledwie 1,3% całego zadłużenia Polaków.

Studenci pożyczają, ale na co?

Jak można się domyślić, studenci nie pożyczają na takie cele, jak zakup mieszkania czy budowa domu. Oczywiście znajdą się wyjątki, bo można uzyskać specjalne kredyty dla młodych. Jednak my patrzymy statystycznie. Patrząc na powyższe dane, można wnioskować, że studenci pożyczają na swoje codzienne wydatki. Kredyty konsumpcyjne obejmują również zakupy na raty w celu sfinansowania nowego sprzętu komputerowego czy telefonu. Ponadto zdarza się, że w budżecie domowym brakuje środków na opłaty za studia czy zakwaterowanie. Dużą popularnością wśród młodych ludzi cieszą się koncerty, które również mogą być finansowane przez pożyczki dla studentów.

Jeżeli spojrzymy na raport Banku Millennium na temat oszczędzania wśród grupy Millenialsów, możemy dowiedzieć się, że większość z nich zbiera pieniądze na wyjazdy (67%), samochody (55%) czu sprzęt RTV/AGD (około 30-40%). Można więc twierdzić, że takimi samymi potrzebami kierują się oni przy wnioskowaniu o pożyczki online czy kredyty w banku.

Czy studenci posiadają wystarczającą wiedzę finansową?

Większość studentów twierdzi, że ich wiedza finansowa jest wystarczająca do prawidłowego zarządzania budżetem i nie czuje potrzeby dodatkowych zajęć z tego obszaru. Mimo to według badań przeprowadzonych przez Związek Banków Polskich 47% młodych ludzi chciałoby dowiedzieć się więcej o kredytach i pożyczkach. Tutaj pojawia się pytanie, czy internet jest wystarczającym źródłem informacji?

Ostatnia aktualizacja artykułu: 25 lutego 2022

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły