
Spis treści:
- Pięć pytań o samozatrudnienie
- Własna działalność a umowa o pracę
- OFERTY POŻYCZEK DLA FIRM
- ZUS, podatki i VAT
- Samozatrudnienie kalkulator podatkowy
- Podatek liniowy
- Własna działalność – niezbędne dokumenty
- Samozatrudnienie kalkulator
Pięć pytań o samozatrudnienie
Gdy podejmujemy decyzję o porzuceniu pracy na etacie i założeniu własnej działalności gospodarczej, warto zadać sobie pięć kluczowych pytań:
- Czy mamy prawo do małego ZUS-u?
- Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza?
- Być czy nie być VAT-owcem?
- Czy będzie potrzebna kasa fiskalna?
- Jakich formalności wymaga założenie własnej firmy?
Na początek trochę teorii, a później wyjaśnimy co to jest kalkulator samozatrudnienia i dlaczego może nam się przydać. Czym tak naprawdę jest samozatrudnienie? Najprościej rzecz ujmując, to sytuacja, kiedy osoba fizyczna podejmuje jednoosobową działalność gospodarczą, za którą ponosi pełną odpowiedzialność, prawną i finansową. Do niektórych form samozatrudnienia zaliczamy pozarolniczą działalność gospodarczą, umowę zlecenie, umowę o dzieło lub kontrakt menadżerski. Są coraz bardziej popularne szczególnie wśród młodych pracowników i freelancerów, którzy mają świadomość wad pracy na etacie. Jednoosobowa działalność gospodarcza, dzięki umowom B2B, pozwala świadczyć usługi dla kilku firm, koncentrując się na efekcie naszej pracy, widocznym w ustalonym terminie. Ten kolorowy scenariusz psuje kilka czynników: składki ZUS, opodatkowanie, którym musimy się sami zajmować i VAT. Dodajmy do tego koszt korzystania z usług księgowych, a jeśli pracujemy zdalnie, także wydatki związane z rachunkami za prąd, telefon, Internet… Wraz z nimi maleje wysokość naszego wynagrodzenia. Obliczenie naszego realnego zysku umożliwia nam samozatrudnienie kalkulator wynagrodzenia.
Własna działalność a umowa o pracę
Jeśli mimo powyższych informacji nasz zapał, by założyć własną działalność gospodarczą, nie opadł, mamy coś na pocieszenie. Korzyści wynikające z samozatrudnienia.
Rzecz pierwsza i najważniejsza – wyższe zarobki. To jest ta wyższa idea, w imię której podejmujemy trud przebrnięcia przez całą dokumentację, przepisy podatkowe i kolejki w urzędach. Podniesienie poziomu naszego wynagrodzenia to efekt obniżenia kosztów utrzymywania pracownika przez pracodawcę. Dzięki temu zleceniodawca może nam zaproponować lepsze warunki finansowe niż podczas zatrudnienia na etacie, na umowę pracę. Równocześnie, od tego momentu, to my sami sprawujemy kontrolę nad sobą i terminowością wykonywanych zadań. Zleceniodawcę będzie interesował tylko efekt. Przy okazji, nic nie stoi na przeszkodzie, by współpracować z kilkoma przedsiębiorstwami – im więcej ich będzie, tym więcej zarobimy. Ważne dla nas będzie też to, że samozatrudnienie umożliwia realizację swoich wizji zawodowych, a także dokształcanie się według własnych potrzeb.
Poza takimi ideologicznymi aspektami, trzeba wspomnieć o tych pragmatycznych. Z własną działalnością gospodarczą wiążą się pewne korzyści podatkowe. Umożliwia ona odliczenie od podatku kosztów związanych z uzyskaniem przychodu. W praktyce będą to wydatki na dojazdy do zleceniodawców, na szkolenia i sprzęty używane do codziennej pracy. A jeśli siedzibą jednoosobowej firmy jest nasze mieszkanie, możemy również odliczyć część czynszu. Wisienka na torcie to obniżone, na okres 2 lat, ubezpieczenie społeczne. Chyba, że świadczymy usługi naszemu byłemu pracodawcy – wtedy taka ulga nam nie przysługuje. Czy samozatrudnienie u byłego pracodawcy się opłaca? Sprawdźmy koszty i ulgi związane z przejściem z umowy na fakturę.
ZUS, podatki i VAT
Na dobry początek współpracy, ZUS daje nam w prezencie 2 lata niższych opłat. Oczywiście pod warunkiem, że mamy do nich prawo. A prawo mają ci, którzy rozpoczynają prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Są jednak pewne wyjątki. Mały ZUS nie przysługuje osobom, które już wcześniej prowadziły firmę, a od tego czasu nie upłynęło jeszcze 5 lat. Nie dotyczy też tych przedsiębiorców, którzy będą świadczyli usługi dla swych dawnych pracodawców, nawet jeśli nie zmieni się zakres ich obowiązków.
W przypadku podatków, na prezenty nie mamy co liczyć. Ważne, byśmy mądrze zdecydowali, którą opcję wybrać: zasady ogólne, podatek liniowy czy ryczałt.
Zasady ogólne stanowią podstawową formę opodatkowania. Zakładają dwie stawki podatku: 18% ( dochód do 85 528zł) oraz 32% ( dochód powyżej tej kwoty), a więc sprawdzą się przy niższych dochodach. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość rocznego rozliczania się wraz z małżonkiem.
Samozatrudnienie kalkulator podatkowy
Decyzja o samozatrudnieniu niesie ze sobą konieczność podjęcia następnych. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy musimy lub chcemy być, tzw. VAT-owcami. W rozwianiu naszych wątpliwości lub utwierdzeniu w przekonaniu o słuszności naszej decyzji pomoże narzędzie: samozatrudnienie kalkulator brutto netto. Po zapoznaniu się z informacjami dotyczącymi opłat, jakie należy wnieść w przypadku przejścia na fakturę, z łatwością dokonamy potrzebnych obliczeń. Dostępne są również arkusze Excel, które pomogą nam w rozpisaniu kosztów. Ogólny kalkulator samozatrudnienie posiada pola z wszystkimi potrzebnymi informacjami, dlatego nie ma konieczności korzystania osobno z typowo podatkowego.
Podatek liniowy
Podatek liniowy, ze swoją stawką 19%, to dobra propozycja dla przedsiębiorców wykazujących roczne dochody na poziomie przekraczającym 110 000zł. Skorzystamy z niego, jeśli nie wykonujemy usług na rzecz byłego pracodawcy. Ta forma opodatkowania wyklucza też rozliczanie się razem ze współmałżonkiem oraz korzystanie z popularnych ulg podatkowych np. na dziecko. A co z ryczałtem? To płatny podatek od przychodu. W tym przypadku nie możemy uwzględniać kosztów jego uzyskania. W rezultacie, zakup służbowego komputera lub samochodu nie pomniejszy kwoty podatku do zapłaty. Stawki ryczałtu to 20%, 17%, 8,5%, 3% oraz 2%. Zależą one od prowadzonej przez nas działalności. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności prowadzenia książki przychodów i rozchodów, co znacznie upraszcza kwestie księgowania. Minus to, jak w przypadku podatku liniowego, niemożność wspólnego rozliczania się małżonków.
Zanim przejdziemy do kwestii formalnych, odpowiemy jeszcze na jedno z ostatnich pytań, postawionych na początku: czy będzie potrzeba kasa fiskalna? Tylko jeżeli naszymi klientami będą osoby prywatne, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej. Jeśli skupimy się na umowach B2B, problem kasy fiskalnej mamy z głowy.
Własna działalność – niezbędne dokumenty
Powoli zbliżamy się do końca. Zostało już tylko złożenie odpowiednich dokumentów. Jakich? Przede wszystkim wniosku CEIDG-1, dzięki któremu zostaniemy wpisani do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej, a więc do rejestru osób fizycznych, prowadzących własną działalność gospodarczą. Następne w kolejce jest zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, jeśli zdecydowaliśmy się być VAT-owcami (albo musimy nimi być). Potem już tylko informacja ZUS ZUA, na cele ubezpieczeń społecznych.
Samozatrudnienie kalkulator
Teoretycznie wszystko jest już jasne. Dlaczego więc wciąż się zastanawiamy? Bo boimy się, że nasza jednoosobowa firma, zamiast na siebie zarabiać, będzie generowała same straty. Trudno przewidzieć wszystkie zdarzenia losowe, ale z całą pewnością można określić typowane miesięczne wydatki i przewidywane przychody. Pomoże nam w tym kalkulator wynagrodzeń samozatrudnienia albo finansowi specjaliści, współpracujący np. z Monedo czy Vivusem. Dzięki temu dowiemy się o szacowanym miesięcznym zysku po odliczeniu wszystkich kosztów, a także o ewentualnych zagrożeniach, które mogą na nas czekać. W każdym razie – nie bójmy się zadawać pytań i korzystać z dostępnych narzędzi, szczególnie wtedy, kiedy nasze pomyłki jeszcze nic nas nie kosztują.
Podobne artykuły

Jak oszczędzać pieniądze, zarabiając najniższą krajową?
30 czerwca 2022
Inwestowanie w pożyczki – pomysł na pomnażanie pieniędzy…?
28 czerwca 2022
Czym jest WIBOR? Odpowiadamy!
24 czerwca 2022