Szanowni Państwo!


Aby zapewnić wysoką jakość świadczonych usług, prosimy o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Przekazane dane wykorzystywane będą w celu personalizacji serwisu, w celach analitycznych, a także dla celów marketingu produktów własnych. Wyjaśniamy, że wyrażenie zgody na przekazanie danych jest dobrowolne. Po wyrażeniu zgody w szczególności mają Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych osobowych, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Wyjaśniamy ponadto, że dane te przechowywane są jedynie przez okres niezbędny do dla prawidłowego wykonywania celu, w którym dane te zostały pobrane.

Dla lepiej dostosowanej do Państwa potrzeb personalizacji serwisu, w celach analitycznych, a także dla celów marketingu produktów własnych, prosimy także o wyrażenie zgody na przekazanie danych do zaufanych partnerów. Wyjaśniamy, że podanie zgody jest dobrowolne.

Prosimy ponadto o wyrażenie zgody na przechowywanie informacji lub uzyskiwanie dostępu do informacji już przechowywanej w telekomunikacyjnym urządzeniu końcowym. Wyjaśniamy, że powyższe służy celom marketingu produktów własnych, w celom analitycznym oraz w celom personalizacji serwisu. Mają Państwo prawo dostępu do tych informacji, a także istnieje możliwości określenia warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do tej informacji za pomocą ustawień oprogramowania zainstalowanego w wykorzystywanym przez Państwa telekomunikacyjnym urządzeniu końcowym lub konfiguracji usługi. Informujemy, że wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Jednocześnie wyjaśniamy, że szczegółowe informacje o celach przetwarzania danych osobowych, ich odbiorcach, a także inne istotne dla Państwa wiadomości, zawarte są w Polityce Prywatności.
Karty płatnicze i ich rodzaje – wszystko co musisz wiedzieć

Wydawałoby się, że temat rodzajów kart płatniczych można zamknąć, opisując karty kredytowe i debetowe. Z tymi nazwami spotykamy się najczęściej i mało kto ma świadomość, że istnieją inne, mogące nam przynieść dużo większe korzyści. Zamiast wybierać kartę płatniczą w sposób mechaniczny i zdawać się wyłącznie na opinie przedstawicieli banków, przeanalizujmy najpierw, jaka będzie dla nas najlepsza. Sami się zdziwimy, ile mamy możliwości. Poznajcie z nami rodzaje kart płatniczych – wszystko, co musimy wiedzieć.

Rodzaje kart płatniczych

Czym jest karta płatnicza, wyjaśniać nie trzeba, tym bardziej że trudno sobie obecnie wyobrazić funkcjonowanie bez niej. Kiedyś wyjazdy na wakacje bez portfela wypchanego gotówką (z gatunku: „na wszelki wypadek”) były nie do pomyślenia – teraz, często oprócz karty debetowej bierzemy ze sobą jeszcze tę kredytową i w ten sposób finansujemy urlopowe przyjemności.

szybkagotowka

Sklepy i restauracje, w których płaci się wyłącznie gotówką, są powoli skazywane na ostracyzm społeczny – wolimy wybrać inne miejsce, niż wypłacać pieniądze z bankomatu specjalnie po to, by uregulować rachunek. Przebrnięcie przez wszystkie rodzaje kart płatniczych może się okazać równie skomplikowanym wyzwaniem, ale nie wolno nam się poddawać – w końcu chodzi o nasze finanse. Oprócz kart płatniczych, które różnią się między sobą sposobem obciążania klienta (karty debetowe, kredytowe, obciążeniowe oraz przedpłacone), banki stosują również ich podział ze względu na rodzaj klienta, technologie zapisu danych, sposób komunikacji z czytnikiem, zasięg geograficzny, a także liczbę stron zaangażowanych w obrót kartowy. Przyjrzyjmy im się bliżej.

Podstawowe typy

Na pierwszy ogień niech pójdą karty płatnicze, z których nazwami jesteśmy najbardziej zaznajomieni. W tej grupie znajdziemy karty kredytowe, debetowe, obciążeniowe oraz przedpłacone i wirtualne. Karty kredytowe, o których już pisaliśmy, opierają się o limit kredytowy, jaki zakłada podpisana z bankiem umowa. Nie musimy przy tym zakładać konta osobistego. Wykorzystując dostępne środki, najlepiej dokonywać transakcji bezgotówkowych – to nam pozwoli uniknąć dodatkowego oprocentowania. Nie grozi nam ono również wtedy, gdy nie przekroczymy założonej kwoty (chociaż, de facto, mamy taką możliwość). Do takiej sytuacji nie dojdzie z kolei w przypadku karty debetowej, ponieważ płatności nią dokonamy wyłącznie wtedy, jeśli mamy środki na koncie. Kiedy ich zabraknie, nasza karta stanie się bezużyteczna.

Połączeniem karty kredytowej i debetowej jest karta obciążeniowa, posiadająca odroczony termin płatności. Otrzymując taką kartę mamy więc do dyspozycji limit kredytowy, ale jest on powiązany z rachunkiem osobistym. Z opóźnionymi płatnościami chodzi o to, że spłaty całego zadłużenia musimy dokonać do konkretnego dnia. Wtedy też bank pobierze z naszego konta kwotę, jaką wcześniej nam przyznał.

Pod względem sposobu rozliczania transakcji na koncie klienta, wyróżniamy również karty przedpłacone (tzw. karty typu prepaid) oraz karty wirtualne. Karty przedpłacone działają trochę na zasadzie telefonów na kartę – przelewem bankowym doładowujemy konto techniczne banku, który wystawił taką kartę. Jeżeli środki wykorzystamy wcześniej, niż zamierzaliśmy, możemy ponownie przesłać na nią wybraną kwotę. Warto wiedzieć, że karty przedpłacone to karty na okaziciela, więc nie przynależą do konkretnej osoby i mogą być wykorzystywane np. jako karty podarunkowe. Bardzo podobnie działa karta wirtualna, tyle, że nie jest fizycznie wydawana klientowi. Funkcjonuje jako numer, którego używa się podczas transakcji bezgotówkowych. Tym sposobem nie wypłacimy więc pieniędzy z bankomatu.

Rodzaje kart bankowych a typy klientów

Dla banku, podczas proponowania nam konkretnego rodzaju karty, nie bez znaczenia będzie fakt, jakim jesteśmy klientem: indywidualnym czy biznesowym. Karty dla klientów indywidualnych oferuje się zwykle posiadaczom kont osobistych. Przyjmują formę kart spersonalizowanych (wtedy imię i nazwisko posiadacza są umieszczane w lewym dolnym rogu karty) lub niespersonalizowanych. Klienci biznesowi mogą otrzymać karty specjalnie dla nich przeznaczone – niezależnie od tego, czy są właścicielami firmy, czy jej pracownikami, korzystającymi z karty podczas wydatków służbowych.

Wnioskuj o pożyczkę w Szybka Gotówka!

Karty biznesowe różnią się od indywidualnych kolorem oraz oznaczeniami. Banki, zanim wydadzą którąś z nich, mogą również prześledzić aktywność transakcyjną klienta, jego wiek oraz sytuację finansową. Na tej podstawie wydają karty podstawowe (dla niewymagających klientów), standardowe (z programami rabatowymi), złote/srebrne/platynowe (z rozbudowanymi pakietami usług dodatkowych) oraz prestiżowe (dla wyjątkowych, strategicznych klientów). Wśród kart prestiżowych znajdziemy m.in. karty Visa Infinite, American Express Platinum Card, MasterCard World Signia i Diners Club Premium. Mogą być nasze, jeżeli dysponujemy wolnymi aktywami, których kwota przekracza 500 000 zł albo nasze miesięczne dochody osiągają wysokość co najmniej 15 000 zł.

Technologia zapisu danych

Pewnie niewielu z nas miało tego świadomość, ale karty płatnicze można również podzielić pod względem zastosowanych w nich rozwiązań technologicznych. To one odpowiadają za zapis i transmisję danych, niezbędnych do poprawnego przeprowadzenia transakcji. Decydując się na kartę tłoczoną, nie tylko mamy nasze dane wytłoczone na karcie, ale możemy też zostać poproszeni o potwierdzenie transakcji bezgotówkowej poprzez złożenie podpisu na paragonie. Takie karty spotyka się już naprawdę rzadko, ponieważ charakteryzują się niskim poziomem zabezpieczeń transakcji.

Coraz mniej klientów korzysta również z kart magnetycznych, w których nośnikiem informacji jest pasek magnetyczny. To w nim zakodowane są personalia właściciela karty oraz numer PIN, dzięki któremu można go zidentyfikować. W związku z tym, że bardzo łatwo skopiować te dane, banki swoim klientom oferują w zamian plastiki z chipem. Do wyboru mamy również karty mikroprocesorowe zwane kartami inteligentnymi. Dzięki wbudowanemu procesorowi pamięci, można na nich przechowywać większą ilość danych. Równocześnie są one znacznie lepiej chronione przed kradzieżą. Dodatkowym zabezpieczeniem jest kod PIN. Funkcje tej karty oraz karty magnetycznej łączy w sobie karta hybrydowa. W tym przypadku autoryzacja może się odbyć zarówno poprzez pasek magnetyczny, jak i procesor.

Typy kart płatniczych: karty zbliżeniowe

O tych kartach na pewno wszyscy słyszeli, wzięliśmy je zresztą pod lupę w tekście o zabezpieczeniach swoich kart płatniczych. Takie bezstykowe karty umożliwiają sfinalizowanie transakcji bez fizycznego kontaktu karty z terminalem płatniczym. Wystarczy zbliżyć je do niego na odległość do 5 cm. Do dyspozycji mamy także naklejki zbliżeniowe na telefon oraz biipery, w formie zegarków lub breloczków, działające dokładnie według tej samej zasady. Jeśli taka forma płatności nas nie interesuje, pozostają nam karty stykowe. Na swojej powierzchni mają styki, które doprowadzają do karty zasilanie i tym samym komunikują się z czytnikiem.

Zasięg geograficzny

Zasięg terytorialny, według którego karta płatnicza będzie działać, również ma kluczowe znaczenie. Zastanówmy się, czy (albo: jak często) wyjeżdżamy za granicę lub czy w ogóle dokonujemy płatności poza miejscem naszego zamieszkania i na tej podstawie podejmijmy decyzje o wyborze karty. Banki mają bowiem w ofercie zarówno karty lokalne, jak i krajowe oraz międzynarodowe, takie jak VISA czy MasterCard. A co z liczbą stron zaangażowanych w obrót kartowy? O nich też powinniśmy wiedzieć! Biorąc pod uwagę ilość uczestników podczas obsługi płatności, wyróżniamy karty dwustronne (płatności akceptowane jedynie przez wydawcę karty), trójstronne (użytkownik karty – jej wystawca – sprzedawca) oraz czterostronne (użytkownik – wydawca – sprzedawca – organizacja kartowa, emitująca konkretną kartę). Nie panikujcie, to szczegółowe rozróżnienie kart płatniczych może tylko zadziałać na waszą korzyść. Większa świadomość dotycząca produktów bankowych to przecież lepsze gospodarowanie własnymi finansami. Trzymamy kciuki za właściwy dla was wybór!

Karty płatnicze i ich rodzaje – wszystko co musisz wiedzieć
5 (100%) 1 vote

Zobacz także