Rekordowe zadłużenia Polaków

26 marca 2020

Wszelkie kredyty i pożyczki mają to do siebie, że w końcu trzeba je spłacić. Niby wszyscy to wiemy, a jednak aktualne dane na temat zadłużenia Polaków na niemal 74 mld złotych nie wzięły się znikąd. Umowy telekomunikacyjne, kredyty i alimenty to nasze narodowe pięty Achillesa, które wyraźnie pokazują, jak poważny mamy problem z terminowym spłacaniem należności. Kto i za co trafia do baz dłużników? Jak tego uniknąć, skoro koszty życia wciąż rosną? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.


Spis treści:

Maksymalne zadłużenia: stan na październik 2017

Krajowy Rejestr Dłużników regularnie publikuje informacje o zadłużeniach Polaków. Dane zebrane na początku października wskazują, że średnia wartość długów, jakie ma przeciętny niesolidny dłużnik, wynosi prawie 25 020 złotych. Z raportu ERIF Biura Informacji Gospodarczej wynika, że to o niemal 1,4 mld złotych więcej niż na początku tego roku. Wpływ na to niewątpliwie miały wakacje, kiedy to częściej i chętniej pozwalamy sobie na finansowe szaleństwo. Wtedy także bardziej jesteśmy skłonni wziąć kredyt, by gdziekolwiek wyjechać. Z tym letnim okresem mogą rywalizować już tylko święta Bożego Narodzenia, a więc liczba zadłużonych Polaków w tym roku może nas jeszcze zaskoczyć. Niewykluczone również, że do grona rekordowych dłużników, liczącego obecnie 17 osób, dołączy ktoś nowy.

Sama ta grupa w 2017 roku wygenerowała dług o wartości przekraczającej 122 mln zł.

Czy może być gorzej? Niestety tak. Życie staje się coraz droższe, coraz częściej więc będzie dochodziło do sytuacji, kiedy wysokość naszego dochodu nie wystarczy, by poradzić sobie ze wszystkimi zobowiązaniami. Nie bez znaczenia pozostaje również brak szacunku do pieniądza i nikła wiedza Polaków odnośnie produktów bankowych, firm pożyczkowych oraz najnowszych doniesień z tak właśnie zaczyna się przygoda z pożyczaniem i zadłużaniem.

Obecne  zadłużenie Polaków według danych BIG

Okazuje się, że Polacy coraz chętniej się zadłużają. Nie byłoby w tym żadnego problemu, gdyby zobowiązania zostały zwrócone w terminie. Niestety statystyki nie dają złudzeń. Z roku na rok jest gorzej, a aktualna wartość przeterminowanych płatności, czyli dług Polaków sięga niemal 74 mld zł. Oczywiście, należy pamiętać, że nie są to tylko zaległości wynikające z zaciągniętych kredytów. Jednak fakt, że 34,04 mld zł to właśnie nieterminowo spłacane produkty kredytowe może budzić niepokój. Kwota ta jest wyższa o 2,27 mld zł niż w 2017 roku. Niestety, wszystkie parametry z roku na rok pną się w górę.

Kto i na co się zadłuża?

Mężczyźni stanowią w Polsce zdecydowaną większość, jeśli chodzi o osoby zadłużone, choć stopniowo wzrasta udział kobiet. Według badań z 2018 roku najczęściej zadłużają się ci pomiędzy 35. a 44. rokiem życia. Wartość ich długów szacuje się aktualnie na ok. 21,6 mld złotych. Badanie wykonane przez Krajowy Rejestr Długów wskazuje, że niemal 1/4 tych mężczyzn trafiła do KRD z powodu niepłacenia alimentów. Inna część nie reguluje opłat komunikacyjnych (są to głównie opłaty za telefon, telewizje i internet). W końcu mniej więcej 25% ma trudności ze spłatą rat pożyczek. Długi kobiet zwykle wynikają z opóźnień w opłatach za umowy telekomunikacyjne. Jeszcze w 2017 roku rekordowym dłużnikiem była kobieta. Jednak aktualnie prowadzenie objął mężczyzna. Ile wynosi największe zadłużenie w Polsce? O tym za chwilę.

Warto wspomnieć, że w 2018 roku wśród niesolidnych dłużników znajduje się 38,5% kobiet. Z kolei rok wcześniej udział ten wynosił 37,7%. Widać więc znaczący wzrost zadłużenia Polek. Choć i tak jest to niewiele w porównaniu z liczbą mężczyzn zadłużonych w sumie na 45,6 mld zł. Specjaliści analizując tego typu wyniki badań, zwracają uwagę, że bardzo ważną rolę w tych grupach odgrywa podział domowych obowiązków. To prawda jest to odrobinę stereotypowe, ale w wielu gospodarstwach to wciąż mężczyzna jest uważany za głowę rodziny i to on podpisuje wszystkie umowy: telekomunikacyjne, kredytowe i inne. Jednak w bazach dłużników nikt nie drąży tematu i nie docieka, kto rzeczywiście zajmuje się płaceniem rachunków – karze się tego, którego dane widnieją w dokumentach.

Na czym polega kredyt z członkiem rodziny?

Zadłużenia, jakie odnotowuje Biuro Informacji Gospodarczej, nie zawsze powstają w wyniku działań jednej osoby. Niska zdolność kredytowa powoduje, że niektórzy decydują się na wzięcie kredytu z mniej lub bardziej bliskim członkiem rodziny (liczą się względy formalne). Dopuszcza się zaciągniecie zarówno kredytu hipotecznego, jak i konsumenckiego. Współkredytobiorcy są sprawdzani przez bank równie dokładnie, jak potencjalni samodzielni klienci – muszą spełnić te same wymogi, co oni, akceptując warunek, że stają się tym samym współodpowiedzialni za spłatę zadłużenia. Pozytywna decyzja odnośnie przyznania kredytu opiera się na obliczeniu średniej zdolności kredytowej wnioskujących osób. Jeśli bank stwierdzi, że i członek naszej rodziny nie zasługuje na zaufanie (a więc przydzielenie kredytu), nic nie możemy zrobić. Oczywiście poza próbą znalezienia innego współkredytobiorcy.

Uważajmy, aby nie wpaść w pułapkę takiego rozwiązania, ponieważ w razie zaprzestania spłacania rat kredytu, konsekwencje automatycznie będą ponosiły dwie osoby. A jeśli proces ten będzie się przedłużał – obie trafią na listę KRD. Być może jest to jeden z powodów wzrastającego udziału starszych osób w zadłużeniu Polaków.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule POLACY ZADŁUŻAJĄ SIĘ DLA SWOICH DZIECI. 

 

Jak wziąć kredyt?

Jeżeli kredyt czy pożyczka to naprawdę nasze jedyne rozsądne wyjście z sytuacji, zadłużajmy się odpowiedzialnie: na miarę naszych możliwości i w instytucjach, które cieszą się zaufaniem klientów. Ile pożyczek na jedną osobę można wziąć, by było to bezpieczne? Na to pytanie nie ma konkretnej odpowiedzi. Ryzyko wpisu do KRD ciąży nad nami za każdym razem, kiedy ubiegamy się o kredyt lub pożyczkę. W chwili ich zaciągania jesteśmy pewni, że nie będziemy mieć problemów ze spłatą, ale niektórych zdarzeń nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Dlatego, biorąc na siebie jakiekolwiek zobowiązania finansowe, dopilnujmy, by nie przekraczało naszych możliwości. Regulowanie jednego długu innym generuje kolejne problemy, z których coraz trudniej będzie nam wyjść obronną ręką i z pełnym portfelem.

Inna sprawa, że gdy mamy już jedną pożyczkę, ubieganie się o następną niekoniecznie zakończy się pozytywną decyzją banku. W takiej sytuacji, kiedy nasza zdolność kredytowa będzie mocno wątpliwa, pomóc nam mogą firmy pożyczkowe. Dobra wiadomość jest taka, że coraz więcej pożyczkodawców decyduje się na udostępnianie swoim klientom pożyczek długoterminowych. W ten sposób wnioskodawca otrzymuje możliwość dostosowania zobowiązania do swoich możliwości i rozłożenia go na dopasowane do swojej sytuacji finansowej raty. Najdłuższy okres kredytowania dostępny dla klientów firm pożyczkowych wynosi 60 miesięcy. Jednak w standardowej ofercie częściej spotkamy termin 24 miesięcy, czyli dwóch lat.

Rekordowe zadłużenia Polaków

Jak co roku, Biuro Informacji Gospodarczej publikuje raport InfoDług, w którym znajdziemy między innymi informacje dotyczące najbardziej zadłużonych osób w Polsce. Jak już wspomnieliśmy, w 2017 roku liderem tego niechlubnego zestawienia była kobieta. Obecnie trzy pierwsze miejsca obejmują mężczyźni, a w całym zestawieniu znajdują się dwie dłużniczki. Warto również wspomnieć, że połowa rekordzistów pochodzi z województwa mazowieckiego. W zestawieniu znajdziemy również dwóch mieszkańców województwa dolnośląskiego. Ile wynosi najwyższe zadłużenie w Polsce? Na pierwszym miejscu znalazł się 62-letni mężczyzna województwa lubelskiego. Jego zadłużenie to 69 332 365 zł.  Jak przedstawia się dalsza klasyfikacja?

 

Rekordowe zadłużenia Polaków

Płeć Kwota zadłużenia Wiek Województwo
69 332 365 zł 62 lata Lubelskie
45 765 116 zł 41 lat Mazowieckie
41 790 488 zł 58 lat Dolnośląskie
38 405 143 zł 37 lat Mazowieckie
31 592 133 zł 63 lata Łódzkie
30 794 242 zł 57 lat Podkarpackie
30 794 196 zł 54 lata Mazowieckie
28 476 950 zł 39 lat Mazowieckie
26 640 212 zł 63 lata Dolnośląskie
26 240 633 zł 65 lat Mazowieckie

Źródło: InfoDług. Ogólnopolski raport o zaległym zadłużeniu i niesolidnych dłużnikach, BIG InfoMonitor, marzec 2019. 


Co zrobić, kiedy mamy problem ze zwrotem pieniędzy w terminie?

Sami decydujemy o tym, z jakiego wsparcia finansowego skorzystamy. Podczas poszukiwań odpowiedniej oferty powinniśmy zwrócić uwagę na rozwiązania oferowane osobom, które mają problem ze spłatą zadłużenia. Możemy spotkać się z trzema różnymi rozwiązaniami:

  • refinansowanie pożyczki – czyli opłacenie wymaganych odsetek oraz wydanie dyspozycji o refinansowanie. W ten sposób pożyczkodawca otrzymuje zgodę na wnioskowanie w naszym imieniu o kolejne zobowiązanie, którym zostanie spłacony obecny dług. Naszym wierzycielem staje się wówczas inna firma. To znaczy ta, która pomogła nam w spłacie poprzedniej pożyczki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: NA CZYM POLEGA REFINANSOWANIE POŻYCZKI?

 

  • przedłużenie terminu spłaty – obecnie coraz mniej firm umożliwia skorzystanie z tego rozwiązania ze względu na ograniczenie wysokości opłat, jakie mogłyby pobierać. Usługa ta polega na przesunięciu terminu o 7, 14, 21 czy też 30 dni po wpłaceniu przez klienta odpowiedniej kwoty na konto pożyczkodawcy.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: CO TO JEST ROLOWANIE POŻYCZKI?

 

  • rozłożenie zadłużenia na raty – niektóre firmy umożliwiają zmianę harmonogramu spłat z charakterystycznego dla chwilówek na dogodny system ratalny.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: ROZŁOŻENIE DŁUGU NA RATY – GDZIE?

 

Pamiętajmy przy tym, że wykazanie choćby minimalnej chęci spłaty zadłużenia daje nam szansę na szczęśliwe zakończenie całej historii. Jeśli celowo (i w nieskończoność) będziemy opóźniać daty przelewów i uchylać się od kontaktów z bankiem czy firmą pożyczkową, nie liczmy na łagodne traktowanie. W takiej sytuacji przygotujmy się raczej na kosztowny proces windykacji. Konsekwencją opóźnienia spłaty może być również oddanie sprawy w ręce komornika sądowego. Decydując się na jakąkolwiek pomoc ze strony instytucji finansowych, postarajmy się jednak zrobić wszystko, by nie zasilić grona rekordowo zadłużonych Polaków.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.