Raport BIK po pierwszym półroczu 2018 roku

Kuba  • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut
Początkiem października Biuro Informacji Kredytowej opublikowało na swojej stronie Raport BIK Kredyt Trendy 1 półrocze 2018. Możemy w nim znaleźć nie tylko podsumowanie sprzedaży kredytów konsumpcyjnych, mieszkaniowych czy kart kredytowych w sektorze bankowym, ale również informację z rynku pozabankowego. Zebrane dane odzwierciedlają preferencje finansowe Polaków, a także profil przeciętnego pożyczkobiorcy. Jakie wnioski można wyciągnąć na podstawie Pożyczki Raport BIK?
pożyczki raport bik

Z artykułu dowiesz się:

Pożyczki Raport BIK

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja zajmująca się gromadzeniem i udostępnianiem danych o historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów oraz firm pożyczkowych. Stanowi największy zbiór tego typu informacji w Polsce. W rejestrze znajdziemy zarówno profile klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Warto zaznaczyć, że w BIK znajdziemy dane na temat regularnie spłacanych zobowiązań oraz wpisy dotyczące opóźnień w naszych wpłatach.

Jednak prowadzenie rejestru to nie jedyne zajęcie Biura Informacji Kredytowej. Znane jest również z regularnie udostępnianych na swojej stronie internetowej raportów oraz publikacji dotyczących rynku kredytowego w Polsce. Niedawno w zakładce Biura Prasowego BIK znalazł się raport, który uwzględnia również pożyczki pozabankowe. Co nowego słychać w świecie instytucji finansowych? Sprawdźmy!

Wzrost liczby klientów

Na początku warto przypomnieć, że wszystkie analizowane dane obejmują okres od stycznia do czerwca 2018 roku. W przypadku porównań brane jest pod uwagę pierwsze 6 miesięcy ubiegłych lat. Ciągły rozwój pozabankowego rynku finansowego mógł podpowiadać, że stale rosnąca liczba firm pożyczkowych wiąże się również z większym zapotrzebowaniem na tego typu produkty. Według danych pożyczki Raport BIK w czerwcu 2018 roku zarejestrowano aż 15,3 mln klientów, co stanowi wzrost o 0.5% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Zestawiając 80 tys. osób z kilkunastoma milionami, może wydawać się, że nie są to znaczące różnice. Jednak patrząc na podział na sektory bankowy i pozabankowy, zmienia się nieco perspektywa.

Kiedy weźmiemy pod uwagę tylko klientów firm pożyczkowych, okazuje się, że odnotowano aż 122 tys. więcej klientów niż w poprzednim roku. Daje nam to aż 29.3% – takie liczby robią już wrażenie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że minęły zaledwie 12 miesięcy od poprzedniego podsumowania. Niektórzy mogą tłumaczyć to większą kwotą zadłużenia w sektorze bankowym, przez co ostatnią deską ratunku stają się pożyczkodawcy. Jednak dane temu zaprzeczają, ponieważ liczba konsumentów niemających na koncie innego zobowiązania niż pożyczka w sektorze pozabankowym wzrosła aż o 41% w porównaniu z 2017 roku. Liczby te nie pozostawiają złudzeń, że rozwój technologii i wprowadzenie procesu wnioskowania na strony internetowe działa zdecydowanie na niekorzyść kredytów.

Pożyczki coraz popularniejsze – powody

Jednym z powodów wzrostu popularności pożyczek pozabankowych może być umożliwienie klientom zaciągania zobowiązań na znacznie niższe kwoty niż w przypadku kredytów. Dowodem tego może być fakt, że łączna kwota zobowiązań w sektorze pożyczkowym wynosi 4 308,9 mln zł, co daje sumę niższą o ponad 10 400 mln od wartości kredytów. Przy czym liczba pożyczkobiorców jest większa o ponad 100 tys. w porównaniu z klientami banków. Łączne zadłużenie w obu sektorach wynosi 608 mld zł.

Innym powodem może być również wysoka akceptowalność wniosków w firmach pożyczkowych. Niektórzy klienci sektora pozabankowego posiadają również zadłużenie w bankach, co uniemożliwia im zaciągnięcie tam kolejnego zobowiązania. Dowód na to przynoszą nam kolejne dane zawarte w Raporcie BIK przeanalizowane poniżej.

Pożyczki i kredyty jednocześnie

Nie jest tajemnicą, że niektórzy pożyczkobiorcy ubiegają się o pożyczki, aby umożliwić sobie spłatę zobowiązań wobec banków. Z kolei inni posiadając kredyt, nie są w stanie pokryć nieplanowanych wydatków z osiąganych dochodów, ponieważ ich część muszą przeznaczyć na pokrycie raty bankowej. Jak przedstawiają to zjawisko statystyki? Pod koniec I półrocza 2018 roku klienci obsługujący jednocześnie pożyczki pozabankowe oraz kredyty stanowili 23.4% ogólnej liczby pożyczkobiorców. Dodatkowo można zauważyć, że pożyczkodawcom przybyło aż 77,4 tys klientów w porównaniu ze stanem na koniec grudnia 2017 roku.

Jak podaje pożyczki raport BIK, aż połowa ze 131 tys. osób posiadających tylko zobowiązania wobec firm pożyczkowych to osoby młode, poniżej 35 roku życia. Może to być konsekwencją udostępniania wniosków w internecie oraz współpracy z BIKiem, co wpływa na wzrost zaufania wobec instytucji pozabankowych. Pożyczki bez bik pożyczkolog.pl pozwoli na wybranie odpowiedniej oferty, jeżeli Twoje nazwisko figuruje w bazach osób zadłużonych. Skorzystaj z możliwości sprawdzonej porównywarki online.

Liczba obsługiwanych zobowiązań – pożyczki raport BIK

Jeśli chodzi o liczbę zobowiązań, jaką posiadają klienci firm pożyczkowych, to zostały one podane jako suma tych aktywnych w obu sektorach. Prezentują się one następująco:

  • 1 zobowiązanie – 1.4% klientów,
  • 2 zobowiązania – 2.5% klientów,
  • 3 zobowiązania – 4.0% klientów,
  • 4 zobowiązania – 6.4% klientów,
  • 5 zobowiązań – 10.0% klientów,
  • 6 zobowiązań – 14.8% klientów,
  • 7 zobowiązań – 20.8% klientów,
  • 8 zobowiązań – 27.8% klientów,
  • 9 zobowiązań – 34.8% klientów,
  • +10 zobowiązań – 53.0% klientów.

Potwierdza się teza, że Polacy zaciągają coraz więcej zobowiązań finansowych. W niektórych przypadkach jest to konsekwencją wnioskowania o kolejne pożyczki na spłatę poprzednich. Efektem takich działań może być pętla zadłużenia.

pożyczki raport bik
Ostatnia aktualizacja artykułu: 18 lutego 2022

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły