Pożyczka a forma zatrudnienia

 • 
Przeczytasz w ciągu 7 minut
Kuba
Pożyczka a forma zatrudnienia – czy ma wpływ na decyzję pożyczkodawcy? Tak, to jeden z podstawowych czynników branych pod uwagę przy określaniu zdolności kredytowej. Wbrew pozorom to, na jakich warunkach pracujesz, może mieć kluczowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu pożyczki przez bank. Sprawdź, jakie masz możliwości oraz czego powinieneś się spodziewać jako potencjalny kredytobiorca.
pożyczka a forma zatrudnienia

Spis treści:

300 - 20 000 zł
Kwota
3 - 48 miesięcy
Okres spłaty
98%
1 000 - 160 000 zł
Kwota
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
98%
100 - 200 000 zł
Kwota
2 - 120 miesięcy
Okres spłaty
97%
400 - 15 000 zł
Kwota
65 dni
Okres spłaty
74%
2 000 - 15 000 zł
Kwota
6 - 36 miesięcy
Okres spłaty
91%
500 - 15 000 zł
Kwota
30 dni
Okres spłaty
88%
500 - 20 000 zł
Kwota
2 - 48 miesięcy
Okres spłaty
84%
3 000 - 60 000 zł
Kwota
6 - 96 miesięcy
Okres spłaty
92%
1 000 - 12 500 zł
Kwota
4 - 50 miesięcy
Okres spłaty
89%
200 - 20 000 zł
Kwota
3 - 48 miesięcy
Okres spłaty
89%
1 000 - 15 000 zł
Kwota
4 - 50 miesięcy
Okres spłaty
83%
1 000 - 10 000 zł
Kwota
6 - 40 miesięcy
Okres spłaty
92%
7000 zł
Kwota
12 - 36 miesięcy
Okres spłaty
96%
1 000 - 15 000 zł
Kwota
36 miesięcy
Okres spłaty
76%
500 - 8 000 zł
Kwota
2 - 6 miesięcy
Okres spłaty
91%
1 000 - 100 000 zł
Kwota
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
89%
600 - 50 000 zł
Kwota
2 - 36 miesięcy
Okres spłaty
88%

Pożyczka a forma zatrudnienia

Każdy wniosek o kredyt poddawany jest wnikliwej analizie, w wyniku której wierzyciel otrzymuje ocenę wiarygodności kredytobiorcy w świetle bankowych procedur. Na całokształt zdolności kredytowej klienta składa się kilka elementów. Podstawę stanowi szeroko pojęta sytuacja finansowa, czyli wysokość zarobków, miesięczne wydatki oraz obecnie spłacane zadłużenie. Ta część oceny zdolności kredytowej nazywana jest analizą ilościową. Jednak to nie wszystko. Musimy pamiętać, że pod uwagę będą brane również inne czynniki. 

Druga część oceny zdolności kredytowej polega na uwzględnieniu: ilości osób pozostających w danym gospodarstwie domowym, stan cywilny, wiek wnioskodawcy, wykształcenie, staż pracy, stanowisko oraz historii kredytowej, czyli terminowe wywiązywanie się z zobowiązań finansowych. Warto jednak wspomnieć, że coraz częściej zakupy ratalne nie łączą się z restrykcjami formalnymi, a dostęp do nich ma większość osób aktywnych zawodowo. Jednakże w przypadku pożyczek na wyższe kwoty i co za tym idzie dłuższy okres spłaty, kluczowe znaczenie będzie miała forma zatrudnienia oraz rodzaj posiadanej umowy regulującej stosunek pracy.

Więcej informacji o kupowaniu na raty przeczytasz w artykule: CHWILÓWKA NA ZAKUPY – NOWE METODY FINANSOWANIA.

Umowa o pracę a kredyt

Pożyczka a forma zatrudnienia – umowa o pracę. Obecnie jest to najkorzystniejsza forma zatrudnienia na polskim rynku pracy  nie tylko z uwagi na wiążące się z nią przywileje pracownicze, ale również udogodnienia w procesie ubiegania się o kredyt. Umowa o pracę może zostać zawarta zarówno na czas nieokreślony, jak i określony. Osoba zatrudniona na czas nieokreślony pozostaje w oczach banku wiarygodnym kandydatem, gdyż jego perspektywa posiadania pracy wydaje się najstabilniejsza. Ma to znaczenie przy wieloletnich kredytach, takich jak kredyt hipoteczny.  Zasadniczo, umowa na czas nieokreślony nie wiąże się z większymi utrudnieniami. Niemniej, zawsze warto mieć na uwadze wewnętrzne rozporządzenia obowiązujące wśród placówek udzielających pożyczki. Przykładowo, może wiązać się z wymaganym przez bank stażem pracy. Umowę o pracę może być również zawarta na czas określony, której standardowy okres wynosi zazwyczaj rok, dwa lub trzy lata.

Oprócz wyliczeń średniego wynagrodzenia z danego okresu ważna jest również zasadność przedłożonego stosunku pracy. Tym samym, niektóre banki wymagają udokumentowania pracy w danym przedsiębiorstwie w okresie zaledwie 1 lub 3 miesięcy wstecz, inne proszą o okres 6 miesięcy. Niemniej jednak umowa o pracę na czas nieokreślony to gwarancja znacznych przywilejów w procesie kredytowania.

W przypadku wyższych pożyczek może to być problematyczne, jednak banki stale proponują klientom alternatywne rozwiązania. Z reguły placówki proszą klientów o udokumentowanie gotowości pracodawcy do przedłużenia umowy w przyszłości. Gdy jest to niemożliwe, eksperci analizują wiarygodność klienta pod kątem tego, jak długo jest już zatrudniony, a ile jeszcze może przepracować w ramach konkretnego kontraktu. Warto pamiętać, że umowa na okres próbny w większości sytuacji nie wlicza się do stażu i w oczach banku nie gwarantuje stałej współpracy z pracodawcą.

Pożyczka online a forma zatrudnienia

Jeżeli nasz wniosek o pożyczkę w banku został odrzucony, nie pozostajemy sami z tym problemem. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z oferty firm pożyczkowych. Pożyczkodawcy proponują swoim klientom obniżone wymagania formalne. Nie musimy dostarczać żadnych dokumentów z miejsca pracy. Nie będzie nam potrzebne ani zaświadczenie dochodach, ani potwierdzenie stażu zatrudnienia. Wystarczy podać kilka podstawowych informacji na temat sytuacji finansowej oraz pracy w formularzu wniosku. Dodatkowo jeżeli skorzystamy z weryfikacji tożsamości przez konto bankowe, pożyczkodawca będzie mógł potwierdzić nie tylko dane osobowe, ale również uzyskiwane dochody. Taką możliwość daje między innymi: aplikacja Instantor czy Kontomatik.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykułach: CO TO JEST INSTANTOR I JAK DZIAŁA? oraz CO TO JEST KONTOMATIK?

Jeżeli chodzi o akceptowane źródła dochodu, bez problemu otrzymamy pieniądze, będąc zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło czy umowy zlecenie. Problemu z uzyskaniem pozytywnej decyzji nie powinny mieć również osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Niektóre firmy akceptują również inne źródła utrzymania, takie jak stypendia czy alimenty. Jednak takich informacji należy szukać indywidualnie na stronie pożyczkodawcy.

Umowy cywilnoprawne a szansa na kredyt

Pożyczka a forma zatrudnienia – umowy cywilnoprawne. Nie da się ukryć, że sytuacja ekonomiczna oraz rozwój infrastruktury bankowej zwiększyły popyt na różnego rodzaju kredyty. Z drugiej strony restrukturyzacja rynku pracy owocuje powstaniem nowych form zatrudnienia. Ogromna ilość umów cywilnoprawnych, czyli umów zlecenie lub o dzieło, to stan, z którym muszą się liczyć również banki.

Chociaż kredytodawcy nie dyskwalifikują umów śmieciowych w procesie ubiegania się o pożyczkę, patrzą na takich klientów mniej ufnie. Jedynym sposobem na pogodzenie niestałości zatrudnienia definiującego umowy cywilnoprawne jest wydłużony czas ważności – nawet do roku lub 2 lat, oraz wykazanie realnej wysokości zarobków. Ilość podjętych w danym okresie zleceń stanowi informację o gotowości kredytobiorcy do podejmowania zatrudnienia i pozyskiwania dochodów, co rokuje na przyszłość. Szanse na kredyt są w tym przypadku znacznie obniżone, jednak wbrew panującemu przekonaniu, instytucje pożyczkowe pozostają w stosunku do takich pracowników przychylne, nawet jeśli chodzi o kredyt hipoteczny.

Więcej o tym w artykule:KREDYT HIPOTECZNY A UMOWA  ZLECENIE.

Kredyt przy własnej działalności gospodarczej

Pożyczka a forma zatrudnienia – własna działalność gospodarcza. Samozatrudnieni to paradoksalnie ta grupa, która w oczach banków cieszy się najmniejszym zaufaniem. Ma to swoje uzasadnienie przede wszystkim w problematycznym procesie dokumentowania realnych przychodów oraz określania rokowań działalności na przyszłość. Oczywiście do otrzymania kredytu przy jednoczesnym prowadzeniu działalności gospodarczej może jak najbardziej dojść. Wówczas wymagane jest spełnienie kilku dodatkowych warunków oraz dostarczenie odpowiedniej dokumentacji. Banki oczekują konkretnych informacji o tym, jak prosperowała firma w minionym roku. Wiąże się to z popularnym, rocznym okresem rozliczeniowym oraz próbą zabezpieczenia się przed kredytowaniem nowych, młodych stażem przedsiębiorców.

Co więcej, wiele banków prosi nawet o 3-letnie zaświadczenia na temat kondycji przedsiębiorstwa. Istotne znaczne mają zmiany profilu działalności oraz nierównomierne wpływy w perspektywie długoterminowej. Te mogą przesądzić o negatywnej decyzji banku o udzieleniu pożyczki. Z drugiej strony w ciągu ostatnich lat zauważa się znaczną poprawę oferty kredytów bankowych dla przedsiębiorców. Coraz częściej postrzega się ich jako osoby zdeterminowane i wiarygodne, których działania sprzyjają rozwojowi polskiej gospodarki. Tym samym wszystko zależy od rodzaju placówki, w której pragniemy wziąć pożyczkę.

Podsumowanie

Pożyczka a forma zatrudnienia – jak wpływa na nasz wizerunek jako klienta w oczach instytucji pożyczkowej? Stanowi jedną z głównych wytycznych przy ustalaniu gotowości do przyjęcia zobowiązania finansowego. Swoją sytuację można poznać poprzez pobranie bezpłatnego raportu BIK. Ten określi, jaką mamy zdolność kredytową. Dzięki temu możliwe jest ustalenie, czy warto poczekać ze staraniem się o kredyt, jakie są ogólne szanse na otrzymanie pożyczki oraz jak ewentualnie podnieść zdolność kredytową w obszarze posiadanego zatrudnienia.

Ostatnia aktualizacja artykułu: 29 listopada 2021

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły