Szanowni Państwo!


Aby zapewnić wysoką jakość świadczonych usług, prosimy o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Przekazane dane wykorzystywane będą w celu personalizacji serwisu, w celach analitycznych, a także dla celów marketingu produktów własnych. Wyjaśniamy, że wyrażenie zgody na przekazanie danych jest dobrowolne. Po wyrażeniu zgody w szczególności mają Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych osobowych, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Wyjaśniamy ponadto, że dane te przechowywane są jedynie przez okres niezbędny do dla prawidłowego wykonywania celu, w którym dane te zostały pobrane.

Dla lepiej dostosowanej do Państwa potrzeb personalizacji serwisu, w celach analitycznych, a także dla celów marketingu produktów własnych, prosimy także o wyrażenie zgody na przekazanie danych do zaufanych partnerów. Wyjaśniamy, że podanie zgody jest dobrowolne.

Prosimy ponadto o wyrażenie zgody na przechowywanie informacji lub uzyskiwanie dostępu do informacji już przechowywanej w telekomunikacyjnym urządzeniu końcowym. Wyjaśniamy, że powyższe służy celom marketingu produktów własnych, w celom analitycznym oraz w celom personalizacji serwisu. Mają Państwo prawo dostępu do tych informacji, a także istnieje możliwości określenia warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do tej informacji za pomocą ustawień oprogramowania zainstalowanego w wykorzystywanym przez Państwa telekomunikacyjnym urządzeniu końcowym lub konfiguracji usługi. Informujemy, że wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Jednocześnie wyjaśniamy, że szczegółowe informacje o celach przetwarzania danych osobowych, ich odbiorcach, a także inne istotne dla Państwa wiadomości, zawarte są w Polityce Prywatności.
Jak Polacy robią zakupy w Internecie?

Zautomatyzowanie większości domowych czynności, usprawnienie komunikacji i stały rozwój technologii paradoksalnie sprawiają, że mamy coraz mniej czasu. Nie wystarcza go nawet na tak banalną czynność jak zakupy, dlatego coraz częściej i chętniej nabywamy wszelkie potrzebne towary w internecie.

Dlaczego kupujemy w sieci?

Do zakupów w sieci przyznaje się średnio co druga dorosła osoba. Można więc śmiało założyć, że handel internetowy toczy się na równi ze stacjonarnym, a w niektórych segmentach nawet go wyprzedza. Zakupy w sieci postrzegane są jako wygodniejsze, szybsze i tańsze. Szczególnie to ostatnie przekonuje Polaków do e-handlu. Ceny w sklepach internetowych potrafią być o kilkanaście procent niższe w stosunku do cen ze sklepów stacjonarnych. Ponadto zakupy w sieci jawią się jako wygodniejsze. Nie trzeba opuszczać domowego zacisza, można w spokoju porównywać oferty różnych sklepów, nie istnieje ograniczenie czasowe, ponieważ e-sklepy czynne są dwadzieścia cztery godziny na dobę. Nie ma też ograniczeń terytorialnych. Kupować możemy praktycznie w dowolnym miejscu na świecie, wystarczy, że sprzedawca zgodzi się na wysyłkę za granicę. Również miejsce, w którym przebywamy, nie ma wpływu na możliwość robienia zakupów. Jedyne, co może ograniczać, to dostęp do internetu.

Co najczęściej kupujemy w sieci?

Okazuje się, że na asortyment kupowany w internecie duży wpływ ma… płeć. Kobiety najczęściej poszukują ubrań, dodatków i akcesoriów, na kolejnym miejscu stoją książki i płyty, a za nimi kosmetyki. W przypadku mężczyzn widać wyraźne różnice. Panowie najczęściej poszukują elektroniki i sprzętu multimedialnego, w dalszej kolejności książek i płyt. Tylko co trzeci mężczyzna przyznaje się do kupowania przez internet kosmetyków. Produkty spożywcze i farmaceutyczne nadal stoją dość nisko w hierarchii zakupów przez internet. Można z tego wnioskować, że nie lubimy czekać na jedzenie, nie umiemy planować menu z kilkudniowym wyprzedzeniem, lub że po prostu wolimy obejrzeć na własne oczy to, co będziemy jeść.

Jak wybieramy sklep internetowy?

Zdecydowana większość Polaków robi zakupy w polskich sklepach internetowych. Powodów jest kilka: krótszy czas dostawy, możliwość płatności w złotówkach, łatwy kontakt (również telefoniczny) ze sprzedawcą i wreszcie brak problemów z ewentualnymi reklamacjami i zwrotami. Na portalach zagranicznych najczęściej dokonujemy rezerwacji biletów lotniczych bądź wykupujemy wycieczki do egzotycznych zakątków świata.

Oceniając wiarygodność sklepu internetowego, bierzemy pod uwagę przede wszystkim zdanie innych internautów. Jeśli sklep ma dużo pozytywnych opinii, jest postrzegany jako godny zaufania. Istotny jest także czas oraz sposób dostawy, możliwość zwrotów, szczególnie ubrań, dostępne formy płatności w tym płatność przy odbiorze. Tylko jedna trzecia internautów sprawdza przed zakupem regulamin sklepu. Przed dokonaniem zakupów warto także sprawdzić, czy sklep udziela w widocznym miejscu danych na swój temat, istotny jest przede wszystkim fizyczny adres sklepu. Na plus trzeba zaliczyć także udostępnienie numeru telefonu stacjonarnego. Jednak tym, co przyciąga klientów jak magnes, są niskie ceny, rabaty dla nowych klientów, możliwość przystąpienia do programu lojalnościowego i atrakcyjne promocje. Mimo to można zauważyć, iż świadomość konsumencka w sieci rośnie. Jeśli dany sklep otrzymał dużo negatywnych opinii od byłych klientów, niskie ceny niewiele pomogą.

Spontaniczność w sieci

Mogłoby się wydawać, że kupując w internecie, a więc szukając określonego produktu, nie jesteśmy narażeni na pokusy przypadkowych zakupów. Nic bardziej mylnego. Także w internecie kupujemy pod wpływem chwili, dlatego, że coś wpadło nam w oko, nadarzyła się okazja cenowa, lub w sprzedaży pojawiło się coś, czego dawno szukaliśmy, a co długo było niedostępne.

Spontaniczne zakupy mają to do siebie, że często brakuje na nie pieniędzy. I tu okazuje się, że zakupy w sieci biją na głowę zakupy w sklepach stacjonarnych. Powód jest prosty. W internecie nietrudno o szybką pożyczkę gotówkową na dowolny cel. Przykładowo na portalu Monedo Now można w niedługim czasie uzyskać pożyczkę przy spełnieniu minimum formalności. A wszystko to przez internet, bez wychodzenia z domu. Dużym udogodnieniem dla klientów jest możliwość wybrania wysokości raty spłacanej co miesiąc. W Monedo Now nie ma sztywnych harmonogramów spłat uzależnionych tylko i wyłącznie od kwoty pożyczki. Oferta jest dopasowywana każdorazowo do klienta, jego potrzeb i możliwości finansowych. Dzięki temu praktycznie każdy ma szansę na pozytywną weryfikację wniosku.

Jak Polacy robią zakupy w Internecie?

Zobacz także