Płatności zegarkiem – jak płacić smartwatchem?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez markę PolCard, Polacy kochają płatności bezgotówkowe. Ponad 40% zawsze płaci kartą, telefonem lub zegarkiem, a 30% robi to co najmniej raz w tygodniu. Największą popularnością cieszą się transakcje za pomocą kart, ale coraz częściej wykorzystujemy do tego urządzenia mobilne. Sprawdź, co musisz zrobić, żeby płacić za pomocą zegarka. Jakiego sprzętu potrzebujesz?

smartwatch

Rośnie popularność płatności mobilnych w Polsce

Ze wspomnianego badania firmy PolCard wynika, że już 70% Polaków rezygnuje z korzystania z gotówki. Najczęściej robią to osoby w wieku 18-39 lat – takiej odpowiedzi udzieliło 80% respondentów. Najbardziej do płatności gotówkowych przywiązani są seniorzy, ale i tak 40% osób powyżej 70. roku życia płaci co najmniej raz w tygodniu bezgotówkowo. 

Z danych Cashless wynika natomiast, że ponad 13% płatności w terminalach odbywa się za pomocą smartfonów i smartwatchy. O ile coraz częściej możesz spotkać osoby płacące telefonem, o tyle trudniej dostrzec używających do tego zegarków. Tymczasem ta forma płatności ma wiele zalet. 

Dlaczego warto płacić zegarkiem?

Czy zdarzyło Ci się zapomnieć portfela, będąc na zakupach? W takim przypadku możesz sięgnąć po telefon i zapłacić, np. BLIK-iem. Co jeśli jednak nie masz ze sobą smartfona? Rozwiązaniem problemu jest zegarek, który zakładasz na rękę i nosisz przeważnie przez cały dzień. Innymi zaletami tego rozwiązania są:

  • wygoda – płacisz zbliżeniowo, nie musisz zabierać ze sobą portfela czy telefonu, kiedy biegasz lub jeździsz na rowerze;
  • szybkość – wystarczy, że aktywujesz płatność i zbliżysz zegarek do terminala;
  • bezpieczeństwo – wirtualny portfel jest chroniony kodem PIN.

Jeśli jednak wolisz używać do tego telefonu, sprawdź, jak płacić smartfonem. To również bardzo wygodne rozwiązanie. 

Jak płacić zegarkiem?

W pierwszej kolejności potrzebujesz odpowiedniego sprzętu. Nie każdy smartwatch da Ci możliwość płacenia zbliżeniowego. Zegarek musi być wyposażony w moduł NFC (ang. Near Field Communication), który umożliwia przeprowadzanie transakcji. Sygnał transmitowany jest na niewielki dystans – odległość między zegarkiem a terminalem płatniczym nie powinna być większa niż 20 cm. NFC służy nie tylko do płatności zbliżeniowych – możesz wykorzystać tę technologię do transferu plików, np. graficznych i tekstowych, między urządzeniami. 

Zegarek z NFC to nie wszystko. Oprócz tego potrzebujesz aplikacji do obsługi płatności mobilnych. Producenci korzystają z różnych. Oto najpopularniejsze:

  • Apple Pay – w przypadku urządzeń wyposażonych w system iOS.
  • Fitbit Pay – globalny system płatności, dostępny w Polsce od 2018 roku.
  • Garmin Pay – używana w przypadku popularnych modeli zegarków marki Garmin.
  • Google Pay – jedna z najpopularniejszych. To aplikacja systemowa, z której korzystają użytkownicy smartwatchy wielu marek m.in. Samsunga. 
  • Xiaomi Pay – firma, której urządzenia robią furorę na całym świecie, również ma swoją własną aplikację do płatności zbliżeniowych. 

Płatność zegarkiem krok po kroku

Sprawdź, jaka aplikacja jest zainstalowana w Twoim smartwatchu. Dowiedz się, czy system do rozliczania transakcji z danego urządzenia jest obsługiwany przez Twój bank. Jeśli aplikacja nie jest zainstalowana, pobierz ją ze sklepu producenta, uruchom i przejdź do konfiguracji. Nie powinno Ci to przysporzyć problemów – urządzenie poprowadzi Cię krok po kroku. 

Oto co musisz zrobić:

  • dodaj kartę kredytową, debetową lub przedpłaconą,
  • wprowadź inne wymagane dane,
  • zaakceptuj regulamin.
  • wybierz sposób autoryzacji transakcji.

Aby móc płacić telefonem, włącz moduł NFC. Może być potrzebne odblokowanie smartwatcha oraz włączenie aplikacji. Kiedy zbliżysz zegarek do terminala, usłyszysz dźwięk potwierdzający rozpoczęcie płatności. Następnie wyświetli się komunikat o zarejestrowanej transakcji. Musisz jeszcze potwierdzić operację i  gotowe. Nie musisz mieć dostępu do sieci w momencie zapłaty. 

Aplikacje mobilne umożliwiają dodanie nawet kilku kart płatniczych. Taką opcję udostępnia, np. Google Pay. Wybierasz, która jest domyślna, a jeśli chcesz zapłacić inną, uruchamiasz system obsługujący płatności, a następnie przewijasz karty, aż zobaczysz miniaturę tej, z której chcesz skorzystać. W ustawieniach możesz zmienić kartę domyślną. 

Obecnie banki w Polsce umożliwiają korzystanie ze wszystkich popularnych systemów płatności, ale i tak, zanim kupisz smartwatch, sprawdź, czy na pewno będziesz mieć taką możliwość. Jeśli pojawia się nowa aplikacja i staje się popularna, największe banki szybko umożliwiają jej obsługę. Tak było, np. z Xiaomi Pay. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły