Pożyczka na sprzęt RTV/AGD – niemal 40% Polaków z niej korzysta

natalia  • 
Przeczytasz w ciągu 6 minut
Zepsuta pralka, lodówka, telefon, telewizor czy ekspres do kawy i brak oszczędności w portfelu – ten problem zna wielu z nas. Jednym z rozwiązań w takim przypadku jest wzięcie kredytu lub pożyczki w instytucji bankowej albo firmie, świadczącej tego typu usługę. Okazuje się, co potwierdzają liczne badania w tym przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI, że aż jedna trzecia korzysta z oferty pożyczka na sprzęt RTV/AGD.
pożyczka na sprzęt rtv/agd

Spis treści:

Rekordowe zadłużenie Polaków

Czasami nie ma innego wyjścia. Brak możliwości uzyskania wsparcia pieniężnego od rodziny czy przyjaciół i niewielka wysokość oszczędności w domowym budżecie powodują, że jedyną opcją jest zaciągnięcie, zazwyczaj krótkoterminowego, zobowiązania. Trzeba wiedzieć, że Polacy od kilku lat zadłużają się na potęgę i z każdym kolejnym rokiem coraz bardziej.

Pożyczka czy kredyt to dla naszych rodaków jedna z najpopularniejszych metod wydostania się z dołka finansowego lub podreperowania osobistego budżetu. Z raportu Krajowego Rejestru Dłużników wynika, że dług posiada aż co 4 Polak posiada zadłużenie, a duża część z nich nie jest w stanie regularnie oddawać należności, przez co popada w tak zwaną spiralę zadłużenia. Eksperci rynku finansowego nie kryją, że sytuacja pogarsza się z każdym kolejnym rokiem, a prognozy wskazują, że w najbliższej przyszłości niestety nie będzie lepiej.

Niechlubny rekord

Obecnie, według tego co podaje KRD, rekordzista pod kątem wysokości zadłużenia, ma do zwrotu aż 75 milionów złotych! Siedemnastu największych dłużników w kraju ma do spłaty aż 435 miliony złotych. 29% zadłużonych Polaków ma problem z terminowymi spłatami zadłużenia. Blisko ⅕ badanych zdaje sobie sprawę, że może mieć trudność z regularnym płaceniem zobowiązań, ale wielu podchodzi do kwestii w myśl zasady, że jakoś to będzie.

W obliczu niemożliwości spłaty długu, duża grupa stara się przedłużyć lub przesunąć termin oddania pieniędzy. Inni natomiast w trosce o domowy budżet, szuka dodatkowego zajęcia, by uzbierać potrzebne środki.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz również w artykule REKORDOWE ZADŁUŻENIA POLAKÓW.

 

Polak w potrzebie

Związek Banków Polskich co jakiś czas udostępnia wyniki swoich badań statystycznych dotyczących między innymi tego, na co zapożyczają się nasi rodacy. Wyniki nie pozostawiają złudzeń.

Większość, bo aż 8 z 15 milionów polskich dłużników, zapożycza się na konsumpcję i bieżące potrzeby. Niepokojące są dane świadczące o tym, że z roku na rok odsetek tych pożyczkobiorców rośnie. Maleje za to liczba osób, które decydują się na zaciągnięcie zobowiązania pieniężnego z myślą o inwestycjach.

Świadome pożyczanie?

Tylko połowa Polskich pożyczkobiorców deklaruje, że przed zaciągnięciem zobowiązania, przyjrzało się swojej kondycji finansowej i dokładnie przeanalizowała wszelkie zagrożenia wynikające z umowy pożyczki czy kredytu. W tym większe zainteresowanie własną sytuacją materialną i jej oceną wykazują kobiety (59% badanych) niż mężczyźni (48%). Ze wspomnianych badań, przeprowadzonych na zlecenie Profi Credit, wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat, pożyczkę lub kredyt zaciągnął co trzeci Polak.

Najpopularniejsze produkty – pożyczka na sprzęt RTV/AGD

Te same statystyki pokazują, że większość pożyczkobiorców szuka dodatkowych pieniędzy na zakup w jednej kategorii – jest to pożyczka na sprzęt RTV/AGD. To aż 39% wszystkich dłużników. Na szczycie listy produktów, które są nabywane za uzyskane środki niezmiennie od wielu już lat królują komputery stacjonarne, laptopy i naturalnie telefony, czyli urządzenia które dla wielu z nas stały się nieodłącznym elementem codzienności.

Na co jeszcze pożyczamy?

Potrzeby zakupowe kobiet różnią się od tych, które mają mężczyźni. Bez wątpienia pożyczka na sprzęt RTV/AGD cieszy się dużym zainteresowaniem. Na co jeszcze pożyczają panie? 23% z nich przeznacza uzyskane środki na ogólnie pojęte zaspokojenie podstawowych potrzeb, a 22% na uregulowanie dotychczasowych należności, w tym zobowiązań pieniężnych. Poza wydatkami związanymi ze sprzętem RTV/AGD, w przypadku mężczyzn pożyczone środki idą na zakup samochodu (22%), inwestycje w nieruchomości albo wakacje (podobnie sytuacja wygląda w przypadku kobiet, 19% ankietowanych).

Profil polskiego pożyczkobiorcy

Okazuje się, że większa świadomość i potrzeba kalkulacji przy zaciąganiu zobowiązania przychodzi wraz z wiekiem. W przedziale 55 do 65 lat, aż 80% pożyczkobiorców przyznaje, że sprawdza swoje możliwości finansowe. W pozostałych grupach wiekowych, jak już wspomniano, robi to zaledwie połowa ankietowanych. Może to świadczyć o braku edukacji finansowej wśród młodych Polaków, a także o tym, że do kwestii materialnych podchodzą oni nieodpowiedzialnie, nie myśląc o przyszłości.

Sytuacja taka wynikać może także z faktu, że młodzi ludzie wiedzą, że są w stanie pracować i wezmą dodatkowe zlecenie i jakoś poradzą sobie z zaciągniętymi zobowiązaniami. Osoby starsze mają świadomość zagrożeń, myślą o swoim stanie zdrowia lub też liczą się z tym, że w ich przypadku ze stabilnością zatrudnienia może być różnie, a w razie utraty pracy znalezienie nowej nie jest łatwe.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: PROFIL POŻYCZKOBIORCY – KTO I NA CO ZACIĄGA POŻYCZKI?

 

Zadłużony jak Polak?

Badania udowadniają, że z kondycją finansową polskich obywateli nie jest najlepiej. Pokazują również zależność, jaka zachodzi między chęcią pożyczania, a dostępnością takich usług w naszym kraju. Z roku na rok na rynku pojawia się coraz więcej firm świadczących pożyczki czy kredyty. Kuszą licznymi promocjami i okazjami, które mogą się już więcej nie powtórzyć. Pożyczka na sprzęt RTV/AGD, chwilówka na dowód, bez zaświadczeń, bez sprawdzania w bazach dłużników – to tylko jedne z wielu haseł, które serwują nam instytucje pozabankowe. Niskie wynagrodzenia, brak stabilności zatrudnienia i w wielu przypadkach pomocy ze strony państwa lub bliskich powoduje, że nasi rodacy są zmuszeni pożyczać na bieżące zakupy, święta, wyjazdy. Dzieje się tak też w myśl przysłowia Zastaw się, a postaw się. Czy warto? Wszystko jest jednak dla ludzi, oczywiście, w granicach zdrowego rozsądku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły