Mieszkanie komunalne – jak można je dostać?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Ceny nieruchomości idą w górę, dlatego wiele osób nie stać na zakup własnego M. Coraz wyższe kwoty odstępnego za wynajem również powodują, że coraz więcej osób szuka tańszych alternatyw. Osoby będące w trudnej sytuacji finansowej, których nie stać na opłacenie lokalu prywatnego, a tym bardziej zakup nieruchomości, spełniające ściśle określone kryteria, mogą jednak liczyć na przydział mieszkania komunalnego. Jak można je dostać? Podpowiadamy.

Mieszkanie komunalne – jak można je dostać

Czym jest mieszkanie komunalne?

Mieszkanie komunalne to lokal należący do miasta lub gminy przyznawany osobom z niższymi dochodami, które na przykład nie mogą skorzystać z programu mieszkanie na start. Żeby móc ubiegać się o mieszkanie komunalne należy spełniać ściśle określone kryteria. Często są one ustalane indywidualnie przez poszczególne miasta i gminy. Lokale takie w odróżnieniu od socjalnych obiektów nie są jednak przeznaczone dla najuboższych mieszkańców miasta lub gminy, którzy np. przez eksmisję z mieszkania nie mają gdzie mieszkać. Mieszkania komunalne zazwyczaj charakteryzują się dość dobrym standardem odpowiadającym lokalom dostępnym w ofercie komercyjnej.

Jak dostać mieszkanie komunalne?

Rosnące ceny wynajmu i zakupu nieruchomości sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się, jak dostać mieszkanie od miasta. Przede wszystkim należy spełniać określone przez gminę kryteria. Najlepiej więc sprawdzić, jakie wymagania stawia przyszłym lokatorom mieszkań komunalnych nasze miasto lub gmina. Zazwyczaj jednak głównym czynnikiem, który brany jest pod uwagę przy klasyfikacji kandydatów do mieszkań, jest kryterium dochodowe. 

Mieszkanie komunalne w 2023 roku mogą otrzymać kandydaci, którzy spełniają ściśle określone wymagania dotyczące dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Jeżeli ich zarobki będą zbyt niskie, wówczas gmina może uznać, że taki kandydat będzie niezdolny do płacenia czynszu w terminie i może zaproponować mu na przykład mieszkanie socjalne. Zbyt wysokie zarobki jednak również dyskwalifikują kandydatów do otrzymania mieszkania komunalnego.

Jak otrzymać mieszkanie komunalne?

Jak się starać o mieszkanie komunalne? Należy najpierw sprawdzić, jakie warunki przyznawania mieszkań komunalnych obowiązują na terenie naszego miasta lub gminy. Choć najważniejszym kryterium jest to dotyczące wysokości dochodów to bardzo często, żeby otrzymać taki lokal, musimy udowodnić, że zamieszkujemy daną gminę. W niektórych sytuacjach więc sam meldunek nie wystarczy. Dodatkowo przyszły najemca nie może posiadać praw do żadnych innych lokali lub jego warunki mieszkaniowe kwalifikują się do poprawy.

Wniosek o mieszkanie komunalne – wzór

Osoby, które spełniają wymagania konieczne, aby móc ubiegać się o przyznanie mieszkania komunalnego, powinny złożyć odpowiedni wniosek wraz z kompletem dokumentów w urzędzie miasta lub gminy. Warto mieć jednak świadomość, że po wpłynięciu takiego podania urzędnicy będą je analizowali i zweryfikują stan faktyczny wnioskodawcy, a więc zarówno prywatny, jak i materialny. Kiedy uznają, że spełniliśmy wszelkie procedury, wówczas będziemy umieszczeni na liście osób oczekujących na lokal komunalny. Pierwszeństwo zawsze mają osoby bardziej potrzebujące.

Czas oczekiwania na mieszkanie komunalne różni się w zależności od tego, jakimi zasobami dysponuje dane miasto lub gmina. Zazwyczaj jednak wynosi od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Wniosek o mieszkanie komunalne znajdziemy na stronie internetowej lub placówkach stacjonarnych urzędu miasta, lub gminy. Po jego wypełnieniu należy do niego dołączyć komplet dokumentów, a więc na przykład oświadczenie o wysokości dochodów za ostatnie 3 miesiące, oświadczenie o stanie majątkowym i inne niezbędne dokumenty potrzebne do tego, aby wykazać swoją sytuację finansową i materialną.

Niestety nie jest dostępny jednolity wzór wniosku o mieszkanie komunalne. Każda gmina posiada własny wzór, który najczęściej można znaleźć na jej stronie internetowej. Pamiętaj, że oprócz wypełnionego wniosku będziesz musiał dostarczyć do urzędu także inne dokumenty. Najczęściej będą to deklaracja i zaświadczenie o dochodach i stanie majątkowych członków gospodarstwa domowego. W konkretnych sytuacjach mogą myć potrzebne także takie dokumenty jak prawomocny wyrok sądu o eksmisji.

Czy można wybrać mieszkanie komunalne?

Kiedy dla wnioskodawcy znajdzie się mieszkanie komunalne, taka osoba może je przyjąć lub odrzucić z różnych powodów. Na przykład, jeśli uzna, że jest ono zbyt małe lub jego warunki techniczne są nieodpowiednie lub jest ono nieprzystosowane dla osób z niepełnosprawnością. Odrzucić mieszkanie komunalne możemy również bez podawania przyczyny. Należy mieć jednak świadomość, że gmina może nam przedstawić maksymalnie trzy propozycje mieszkania komunalnego. Jeżeli kandydat wszystkie odrzuci, wówczas jest skreślony z listy oczekujących.

Wykup mieszkania komunalnego

Mieszkanie komunalne choć jest własnością gminy, w wielu przypadkach po pewnym okresie i spełnieniu ściśle określonych warunków można je wykupić w bardzo atrakcyjnej cenie, wspierając się wówczas pieniędzmi otrzymanymi na przykład w ramach pożyczki bez BIK. Mieszkanie komunalne różni się więc nie tylko standardem i wysokością czynszu od lokalu socjalnego, ale również tym, iż umowa w jego przypadku zawierana jest na czas nieokreślony, a mieszkanie to można wykupić.

Prawo do wykupu mieszkania komunalnego mają dotychczasowi najemcy, którzy nie zalegali nigdy z opłatami i zajmowali taki lokal przez ściśle określony czas, na przykład 5 lub 10 lat. Cena takiego mieszkania może być niższa nawet o 80% od rynkowej. Wykup lokalu komunalnego możliwy jest jednak tylko wtedy, kiedy miasto lub gmina ogłosi taką możliwość.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły