Lombardy. Na jakich zasadach są udzielane pożyczki pod zastaw?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Na rynku można spotkać wiele metod szybkiego pozyskiwania gotówki na przeróżne cele. Najbardziej popularną metodą jest branie kredytów i chwilówek. Jednak wiele osób zapomina, że istnieją też takie podmioty jak lombardy. Wiele z nich funkcjonuje od dawna na terenie nawet małych miejscowości, a oferta sprzedaży zastawionych przedmiotów jest dostępna poprzez internet. Czy jest to dobry sposób na finansowanie własnych potrzeb?

złoto

Czym jest lombard?

Lombard to firma, w której możliwy jest zastaw posiadanych przedmiotów na określonych zasadach. Równie dobrze można tu sprzedać niechciane dobra materialne lub znaleźć coś dla siebie w przystępnej cenie. Jest to świetna propozycja dla osób, które są ścigane przez komornika, windykatora lub mają problemy finansowe, ponieważ fakt zaciągnięcia takiej pożyczki pod zastaw nie jest odnotowywany w żadnych rejestrach. 

Co można zastawić w lombardzie?

Przede wszystkim warto pamiętać, że nie każdy przedmiot nie może być zastawiony w lombardzie. Wśród takich rzeczy można wymienić:

  • odzież i przedmioty osobiste,
  • żywność, napoje i przedmioty, które mają datę przydatności,
  • inwentarz żywy – zwierzęta i rośliny,
  • niebezpieczne substancje chemiczne,
  • materiały wybuchowe.

W lombardzie można sprzedać lub zastawić wszelkie przedmioty, które są trwałe, mają wartość materialną, którą można oszacować i są kompletne. Najczęściej klienci przynoszą małe lub średnie przedmioty – takie jak sprzęt RTV, biżuterię czy przedmioty kolekcjonerskie, jak np. znaczki pocztowe. Dużo rzadziej można znaleźć meble, pojazdy, a nawet mieszkania. Warto jednak pamiętać, że pożyczki pod zastaw nieruchomości są jak najbardziej możliwe.

Zastaw w lombardzie czy sprzedaż – jak to działa?

Aby skorzystać z usług firmy skupującej różne przedmioty, warto wiedzieć, jak działają lombardy i co można w nich zastawić.

Osoba, która chce dokonać zastawu lub dokonać transakcji sprzedaży, musi być właścicielem danego przedmiotu. Dlatego jednym z warunków dokonania wymiany za pieniądze jest okazanie dowodu zakupu. W przypadku, gdy właściciel nie ma żadnego paragonu czy faktury – a takie sytuacje też mają miejsce – to podpisuje oświadczenie, że dana rzecz należy do niego. W ten sposób lombardy zabezpieczają się przed ewentualnymi roszczeniami osób trzecich.

Kolejną kwestią jest użyteczność danej rzeczy. Nie może być niekompletna – tak jak przykładowo biurko bez szuflady lub wieczne pióro bez wkładu. Nie warto również przynosić do lombardu przedmiotów, które są niesprawne. Dotyczy to w szczególności gadżetów elektronicznych, zegarków i wszystkich rzeczy, które powinny mieć funkcjonujący mechanizm.

Pracownik lombardu, poza wyceną przedmiotu i sporządzaniem umowy zastawu zajmuje się sprawdzeniem jego użyteczności. Firmy nie skupują obiektów, które nie działają i nie będą cieszyły się zainteresowaniem wśród kupujących.

Po jakim czasie lombard może sprzedać zastaw?

Klient zastawia swoją własność na podstawie pisemnej umowy. Jeśli w ustalonym terminie nie zgłosi się po odbiór tej rzeczy i nie odda kwoty pożyczki wraz z odsetkami i innymi kosztami, to traci prawo do własności. Widać więc, że to, po jakim czasie lombard może sprzedać zastaw zależy przede wszystkim od woli właściciela przedmiotu. Jeśli nie odda on pożyczki pod zastaw samochodu, to będzie musiał poruszać się komunikacją miejską.

W takim wypadku lombard staje się jedynym właścicielem przedmiotu i może go w każdej chwili wystawić na sprzedaż. Wszystkie informacje na temat zobowiązań i praw zarówno właściciela przedmiotu, jak i lombardu są zawarte w umowie zastawu. W tym wypadku najbardziej kluczowe jest wysokość odsetek, prowizja, opłaty dodatkowe oraz termin wykupienia własności.

Oprocentowanie pożyczki lombardowej

Każdy zastaw w lombardzie jest oprocentowany. Oznacza to, że jego właściciel, aby odzyskać przedmiot, musi oddać jego równowartość oraz doliczone do tej kwoty odsetki. Maksymalna wysokość tych odsetek to dwukrotność stopy referencyjnej NBP, zwiększoną o określoną wartość. Do tej kwoty firma dolicza dodatkowe opłaty i prowizje, które są większe w przypadku, gdy klient zdecyduje się zwiększyć długość trwania okresu pożyczki.

Warto pamiętać, że sama pożyczka nie obejmuje całkowitej wartości zastawianego przedmiotu. Najczęściej jest od 30 – 50% wartości tej rzeczy. Zastaw jest udzielany zazwyczaj na okres jednego miesiąca i dlatego może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki. 

Zakupy w lombardzie

Kupujący w lombardzie może poczuć się tak, jakby był na przecenie w normalnym sklepie. Wiele produktów ma dużo atrakcyjniejsze wyceny niż te spotykane w innych obiektach handlowych. Warto mieć na uwadze, że sprzedawane przedmioty były wcześniej używane przez inne osoby. Obowiązuje tu prawo konsumenckie, więc w przypadku reklamacji można zwrócić przedmiot i otrzymać zwrot pieniędzy. W niektórych lombardach można negocjować cenę, co jest dodatkową korzyścią dla konsumentów. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły