Konto dla obywateli Ukrainy. Najlepsze oferty polskich banków

Avatar photo Michał Ziemski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Wraz z napływem wielu ibywateli Ukrainy do Polski pojawiła się potrzeba, aby ułatwić im funkcjonowanie w naszym kraju. Konto bankowe jest nie tylko pomaga uporządkować finanse, ale umożliwia także pobieranie wynagrodzenia za pracę i daje wygodny dostęp do gotówki. Jednocześnie zasady, na jakich są zakładane konta w Polsce mogą być niejasne dla wielu cudzoziemców. W tym artykule wyjaśniamy, jak obywatel Ukrainy może założyć konto w Polsce i jakie są najlepsze oferty banków.

Konto dla obywateli Ukrainy. Jakie banki dają najciekawsze oferty

Jakie powinno być konto dla Ukraińców?

Na rynku usług finansowych można znaleźć wiele ciekawych ofert, jednak nie każda jest warta uwagi. Duży wpływ na opłacalność konta ma poziom opłat, możliwości jego wykorzystania oraz trudności w weryfikacji tożsamości danej osoby. W celu lepszego porównania różnych produktów oszczędnościowo – rozliczeniowych można wykorzystać ranking kont osobistych. Znajdziesz w nim wszystkie szczegóły dotyczące oferowanych rachunków bankowych.

W przypadku polskich banków zostały przygotowane specjalne propozycje dla gości z Ukrainy, którzy postanowili znaleźć swoje miejsce w naszym kraju – to również darmowe konto dla Ukraińców. Takie konto powinno umożliwiać wygodną obsługę w języku ukraińskim, umożliwiać darmowe przelewy za granicę oraz pozwalać na korzystanie z pomocą sieci internetowej. W niektórych przypadkach może to być także łatwy i przystępny kredyt dla obcokrajowca, który można spłacić na korzystnych warunkach.

Wśród wielu warunków można także wymienić kilka innych zalet:

  • tanie korzystanie z bankomatów – konta dla Ukraińców powinny umożliwiać wypłacanie gotówki bez konieczności ponoszenia wysokich opłat. Wielu obywateli zza wschodniej granicy wymienia pieniądze w stacjonarnych kantorach, dlatego wysokie prowizje za wypłatę pieniędzy są dla nich dużą przeszkodą,
  • możliwość legitymowania się różnymi dokumentami – po 24 lutego 2022 roku wielu obywateli Ukrainy dostało swój numer PESEL, jednak nie wszyscy z nich skorzystali z tej możliwości lub nie są tego świadomi. Dlatego warto, aby przy zakładaniu konta pracownicy banku honorowali ukraiński paszport, tymczasowe zaświadczenie o tożsamości cudzoziemca lub inny dokument z numerem TIN (ukraińska identyfikacja podatkowa),
  • niskie koszty przewalutowania – cudzoziemcy często przesyłają pieniądze dla swojej rodziny, dlatego priorytetem dla nich mogą być korzystne warunki przy wymianie polskiej waluty,
  • możliwość zaciągania zobowiązań – konto powinno umożliwiać także kredyt dla Ukraińca, przyznawany na jasnych i prostych zasadach,
  • konto proste w obsłudze – korzystanie z konta powinno być łatwe i umożliwiać Ukraińcom opłacanie czynszu, rachunków i robienie zakupów.

Wybierając bank dla Ukraińców warto pamiętać, że wbrew powszechnej opinii nie wszyscy obywatele Ukrainy posługują się językiem ukraińskim. Dla wielu przybyszy ze wschodniej części tego kraju podstawową mową, którą się posługują, pozostaje język rosyjski. Dlatego warto zadbać, aby obsługa konta była możliwa również w tym języku. 

Konto bankowe dla uchodźców – jak je założyć?

Po wybraniu najlepszej oferty przychodzi moment na otwarcie konta. Aby skutecznie otworzyć konto dla obywatela Ukrainy, ta osoba musi się udać osobiście do placówki bankowej z ważnym dokumentem tożsamości. Niektóre instytucje finansowe wymagają też dodatkowo okazania zaświadczenia, że dany klient przybył na terytorium Polski po 23 lutego 2022 roku. To daje możliwość otwarcia konta na preferencyjnych warunkach.

W każdym oddziale czeka przeszkolony pracownik banku, który będzie potrzebował dokument tożsamości i będzie prosił o wypełnienie wniosku. W tym piśmie należy podać aktualny adres zamieszkania. Może to być także adres pobytu u przyjaciół, w ośrodku dla uchodźców lub u rodziny. Ważne jest także przekazanie numeru telefonicznego, który umożliwi szybki kontakt z obsługą banku. 

Aby założyć rachunek bankowy dla Ukraińca, należy też określić, czy będzie on korzystał z dodatkowych produktów bankowych – tzn. z karty debetowej, bankowości elektronicznej lub innych usług. Po określeniu wszystkich szczegółów i zapoznaniu się z warunkami korzystania z konta można w końcu podpisać dokument umowy. Wraz z nią można otrzymać kartę płatniczą do konta i instrukcję ułatwiającą wykonywanie operacji przez internet.

Jakie są najciekawsze oferty konta dla obywateli Ukrainy?

Konto bankowe dla Ukraińców można założyć w większości polskich banków. Poniżej znalazło się kilka ciekawych propozycji dla gości ze wschodu:

  • BNP Paribas – bank wymaga od obywateli ze wschodu dowodu tożsamości, numeru TIN oraz adresu e-mail i numeru telefonu. Po założeniu konta można cieszyć się bezpłatnymi wypłatami z bankomatów w całej Polsce, darmowymi wpłatami i wypłatami pieniędzy z konta. Przelewy na ukraińskie numery kont są również zwolnione z opłat,
  • mBank – w tym wypadku bank wymaga paszportu z kartą pobytu i numeru PESEL, aby założyć konto dla cudzoziemca. Otwarcie i prowadzenie konta są w pełni darmowe. Korzystanie z karty jest warunkowo bezpłatne – wymaga wykonania minimum 5 transakcji miesięcznie. Przelewy zagraniczne kosztują 0,35% (SWIFT) i wymagają przesłania minimum 20zł. Przelewy na Ukrainę są płatne, ale opłaty są zwracane w ciągu 2 tygodni od realizacji przelewu,
  • Santander – do założenia konta wymagana jest osobista wizyta w placówce banku. Wymagane dokumenty to PESEL, adres zameldowania oraz paszport z kartą pobytu. Prowadzenie konta jest bezpłatne, podobnie jak wypłaty z bankomatów w Polsce i krajowe przelewy. Za to korzystanie z karty debetowej (3 zł miesięcznie) i wypłaty z bankomatów w innych krajach są już płatne (10 zł/ od każdej wypłaty).

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły