Ile wynoszą progi podatkowe w 2023 roku?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut

Chcesz wiedzieć, jakie są progi podatkowe w 2022 roku? Stawka opodatkowania dla limitów osiąganych dochodów to bardzo ważna kwestia. Dotyczy to osób, które rozliczają się na zasadach ogólnych z Urzędem Skarbowym. Już od wielu lat stawki progów podatkowych pozostawały bez zmian. Ustawa Polski Ład jednak wiele zmieniła i obecnie dopiero po przekroczeniu progu 120 tys. złotych rocznie zapłacisz znacznie więcej. Sprawdź, jak zmieniły się progi podatkowe w 2022 roku!

podatki

Czym są progi podatkowe? Podpowiadamy!

Progi podatkowe to inaczej limity, które dotyczą dochodów rocznych osób fizycznych rozliczających się na ogólnych zasadach z US. Wysokość daniny na rzecz państwa określana jest właśnie przez progi podatkowe. Rozliczanie się przy pomocy skali podatkowej ma swoje plusy. Pamiętaj, że jako osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub zlecenie (i nie tylko) będziesz zobowiązana do rozliczania się z fiskusem właśnie z uwzględnieniem progów podatkowych.

Jak działa skala podatkowa? To proste. Kiedy wzrasta próg dochodowy, rośnie jednocześnie stawka podatku. Taka sytuacja jest nazywana naliczaniem podatku progresywnego. Osoby najmniej zarabiające są dzięki temu obciążone niższymi stawkami, natomiast Ci bogatsi zapłacą nieco więcej.

Progi podatkowe w 2023 roku – ile wynoszą?

Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą lub po prostu rozliczasz się z Urzędem Skarbowym jako osoba fizyczna, na pewno chcesz wiedzieć, jakie są obecnie progi podatkowe. Na tę chwilę najnowsze progi podatkowe zostały zaakceptowane już w październiku 2021 roku. Najistotniejszą zmianą jest podniesienie II progu. Jak to wygląda w praktyce? Poniższa tabela przedstawia najważniejsze informacje na temat skali podatkowej od 1 lipca 2022 roku w Polsce.

Próg podatkowyDochódPodatek
I próg podatkowydo 120 000 zł12%
II próg podatkowypowyżej 120 000 zł32%

Pierwszy próg podatkowy dotyczy osób, które zarabiają w ciągu roku nie więcej niż 120 tys. złotych. Jeśli nie przekraczasz tej kwoty, nie musisz martwić się o wysokie podatki. Kiedy jednak Twoje zarobki są naprawdę duże, zostaniesz obarczony stawką podatkową na poziomie 32%. W kwestii podatków warto też wiedzieć, co się stanie jeśli źle wypełnisz PIT. W takiej sytuacji konieczna będzie korekta zeznania oraz uregulowanie niedopłaty w rozliczeniu rocznym z Urzędem Skarbowym. Kiedy fiskus sam dojdzie do tego, że popełniłeś błąd, prawdopodobnie zostanie nałożona na Ciebie wysoka kara.

Kwota wolna od podatku a skala podatkowa – co warto wiedzieć?

System podatkowy w  2022 roku przeszedł gruntowne zmiany. Progi podatkowe zostały podniesione już do 120 tys. złotych dla pierwszej grupy podatkowej. Dzięki temu mniej zarabiający obywatele kraju nie odprowadzają nadmiernie wysokich podatków. Kwota wolna od podatku ostatecznie wynosi teraz do 30 000 złotych rocznie, co oznacza, że miesięczne zarobki nie przekraczają w takiej sytuacji 2500 złotych miesięcznie.

Co ciekawe, w 2023 roku minimalne wynagrodzenie za pracę to 3590 złotych, od 1 lipca 2023 roku to 3600 zł. Po zwiększeniu kwoty wolnej od podatku okazuje się, że tylko niewielka część dochodu pozostaje opodatkowana, a więc taka osoba odprowadza naprawdę niewielką daninę na rzecz fiskusa.

Drugi próg podatkowy – czy można go ominąć?

Istnieją pewne sposoby, które podpowiedzą Ci, jak ominąć drugi próg podatkowy. W tym celu możesz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub małżonką. Dzięki temu Twoje dochody zostaną podzielone po połowie, a to sprawi, że nie „wpadniesz” w drugi próg podatkowy. Unikniesz w ten sposób konieczności opłacenia wyższego podatku, który mógłby wygenerować sporą niedopłatę w rocznym rozliczeniu z US.

Jak wyglądały progi podatkowe wcześniej?

Chcesz wiedzieć, jak wyglądały progi podatkowe przed zmianami w ramach Ustawy Polski Ład? Aż do wprowadzenia zmian I próg podatkowy sięgał dochodów do 85 528 złotych rocznie, natomiast II próg podatkowy uwzględniał dochody powyżej tej kwoty. Oznacza to, że do 85 528 złotych podatnik płacił tylko 17% podatku, a dla nadwyżki już 32%. Zmieniły się także przepisy dotyczące zwolnienia z podatku dla młodych. Ze zwolnienia PIT mogą skorzystać osoby do 26-roku życia, które nie przekraczają określonych przychodów w ciągu roku. Limity te odpowiadają kwocie I progu podatkowego. Wszystkie dochody powyżej tej kwoty nie są już objęte ulgą dla młodych.

Pamiętaj, że podczas rozliczania się z fiskusem przysługują Ci liczne ulgi podatkowe, o których Urząd Skarbowy nie informuje podatników w kraju. Jeśli maksymalnie wykorzystasz możliwe odpisy, prawdopodobnie sporo obniżysz kwotę należnego podatku, dzięki czemu otrzymasz zwrot nadpłaconych środków – np. dzięki uldze na internet

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły