Jakie są rodzaje kart płatniczych?

natalia  • 
Przeczytasz w ciągu 9 minut
Możemy śmiało powiedzieć, że karty płatnicze coraz bardziej zastępują nam transakcje gotówkowe, a w niedalekiej przyszłości być może w ogóle gotówka przestanie istnieć - wystarczy spojrzeć na kraje Skandynawskie i ich starania o wycofanie z obrotu banknotów i monet. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie rodzaje kart płatniczych mamy w Polsce, przeczytaj artykuł na ten temat!
rodzaje kart

Z artykułu dowiesz się:

Najlepsze konta osobiste z kartą debetową

Konto 360° w Millennium Bank

Do 360 zł z promocyjnym kontem

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
84%
Konto przekorzystne w Pekao Bank Polski

Odbierz do 200 zł premii!

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
92%
Konto Direct z Moim ING

Otwórz konto osobiste w promocji i otrzymaj 160 zł

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
88%
Konto Jakie Chcę w Santander Bank Polska

Otwórz konto i zyskaj 350 zł

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
88%
mKonto Intensive w mBank

Otwórz konto w promocji i otrzymaj do 300 zł

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
86%
Konto z Kartą Otwartą na eŚwiat w BNP Paribas

Zyskaj dodatkowe ubezpieczenie „Cyber pomoc” za 0 zł

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
83%
Konto za Zero w PKO Bank Polski

Załóż konto za zero złotych

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
83%
Konto Jakże Osobiste w Alior Bank

Zyskaj nawet 300 zł bonusów za aktywne korzystanie z konta

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
86%
Konto Osobiste CitiKonto w Citi Handlowy

200 zł dla Klientów Banku na dobry początek

0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Karta
81%

Polska Bezgotówkowa

Zapewne wielu z nas spotkało się z sytuacją, kiedy sprzedawca odmawia realizacji płatności kartą za niewielkie zakupy. Niemal standardem było zamieszczanie informacji o możliwości wykonania transakcji bezgotówkowej przy kwocie powyżej 10 zł. Jeżeli ktoś próbował znaleźć powód takiej sytuacji, z pewnością dowiedział się, że jest to praktyka niezgodna z zapisami w kontraktach między sklepem a właścicielem terminalu.

W 2012 roku wynosiła średnio aż : 1,6% od transakcji wykonanych kartą VISA oraz 1,64% od płatności wykonanych kartą MasterCard.

Dlaczego mimo to właściciele wielu sklepów decydowali się na taki krok? Aby umożliwić konsumentom płatności kartą, przedsiębiorca musi podpisać odpowiedni kontrakt, na podstawie którego otrzymuje terminal. Następnie za każdorazowe skorzystanie z urządzenia musi zapłacić prowizję.

Dodatkowo do tej kwoty należy doliczyć koszt wynajęcia urządzenia, opłatę systemową oraz prowizję od sprzedaży. Po podsumowaniu opłat zysk okazywał się znikomy dla przedsiębiorcy. Natomiast korzystali na tym właściciele terminali, czyli najczęściej banki. Jednak teraz coraz rzadziej spotykamy kartki z informacją “Płatność kartą od 10 zł”. Dlaczego? Z pewnością duży wpływ na zanikanie tego zjawiska i upowszechnienie transakcji kartą ma Fundacja Polska Bezgotówkowa.

Do głównych celów działalności Fundacji Polska Bezgotówkowa należą:

  • upowszechnienie transakcji bezgotówkowych wśród Polaków,
  • promocja wprowadzania przez sklepy, urzędy, punkty usługowe i wiele innych możliwości realizacji transakcji za pomocą karty, systemu BLIK itd.,
  • działalność informacyjno-edukacyjna na temat działania transakcji bezgotówkowych,
  • promocja innowacyjnych rozwiązań usprawniających płatności bezgotówkowe.

Dołączając do programu, dana firma otrzymuje darmowy terminal oraz gwarancję braku opłat za rozliczanie transakcji bezgotówkowych. Dopiero po przekroczeniu obrotu 100 tys. zł (płatności bezgotówkowych) w skali roku zostaną potrącone opłaty wcześniej ustalone z agentem.

Karty płatnicze wszędzie?

Ile razy zabrakło Ci gotówki w portfelu, gdy nie można było dokonać płatności kartą płatniczą? Jeśli zdarza się to dosyć często, może oznaczać to, że coraz bardziej przyzwyczailiśmy się do wygodnego korzystania z kart płatniczych i nie pamiętamy, aby wybierać gotówkę z bankomatu. Obecnie różne rodzaje kart są dostępne w instytucjach finansowych. Korzystanie z kart płatniczych zdecydowanie ułatwia zakupy czy chociażby zwykłe wyjście do pubu lub restauracji. Nie musimy przejmować się ilością gotówki w portfelu. Podczas zapłaty, wyjmujemy tylko kartę, przykładamy do terminalu, wpisujemy PIN i po kłopocie. Jeszcze wygodniejsze są transakcje zbliżeniowe, gdy nie musimy wpisywać PINu.

Sytuacje, w których musimy zapłacić gotówką, zdarzają się coraz rzadziej. Terminale płatnicze posiadają już nawet małe piekarnie. Symbolem przełomu w powszechności użytkowania kart płatniczych było wprowadzenie przez sieć sklepów Biedronka możliwości korzystania z bezgotówkowej formy płatności. Pamiętacie sytuacje, gdy Biedronka nie obsługiwała płatności kartami? Było to na tyle uciążliwe, że po jakimś czasie, wprowadzono bankomaty wewnątrz sklepów. Mimo wszystko taki pomysł i tak nie rozwiązywał problemu, ponieważ osoba, której zabrakło gotówki, musiała pozostawić koszyk z zakupami, ominąć kolejkę, wypłacić gotówkę i wrócić przed kasy. Czasochłonne i skomplikowane. Na przykładzie Biedronki doskonale widać, jak bardzo płacenie kartą weszło Polakom w nawyk.

Karty debetowe – rodzaje kart płatniczych

Jakie wyróżniamy rodzaje kart płatniczych? Karty debetowe – są to standardowe karty wydawane do konta bankowego. Karta debetowa charakteryzuje się tym, że po dokonaniu płatności, bank od razu obciąża rachunek bankowy, z którym powiązana jest karta. Ważne, aby posiadacz karty dysponował również odpowiednimi środkami na swoim koncie. W innym przypadku, nie dojdzie do transakcji. Niektóre banki oferują określoną wysokość debetu na koncie. Trzeba jednak wiedzieć, że nie ma to związku z nazwą “karta debetowa”. Nazwa została zaadoptowana z angielskiego “debit card”. Warto zaznaczyć, że zamówienie karty podczas zakładania konta jest opcjonalne. Mimo to warto skorzystać z takiej możliwości, ponieważ wiele banków gwarantuje swoim klientom dodatkowe premię z transakcje bezgotówkowe. Poniżej zostaniemy umieszczone zestawienie kont bankowych z kartami debetowymi. Z poziomu tabeli można zapoznać się z kosztami lub warunkami, które należy spełnić, aby korzystać z transakcji bezgotówkowych za darmo.

Jeżeli jesteśmy klientami mBanku, możemy uzyskać w promocji dodatkowe 250 zł. Wystarczy jedynie zasilić konto kwotą w wysokości min. 1000 zł w ciągu tygodnia od jego otwarcia oraz wykonać co najmniej 8 transakcji kartą. Pamiętajmy również, że jako klienci banku mamy prawo do zwrotu karty jeszcze przed upływem okresu ważności. W tym celu należy udać się do instytucji, która jest jej właścicielem. W przypadku mBanku istnieje możliwość rezygnacji z poziomu panelu klienta. Wystarczy oznaczyć kartę jako nieaktywną.

Karty kredytowe 

Karty kredytowe – są to karty płatnicze z określonym limitem kredytowym przyznanym przez bank. Karta kredytowa różni się od karty debetowej tym, że klient nie posiada określonych środków finansowych na koncie, za które dokonuje płatności, lecz dysponuje odpowiednią kwotą przyznanego kredytu. Limit kredytowy wiąże się z ustalonymi odsetkami, ale jeśli klient spłaci w terminie zaciągnięte kwoty kredytu, unika oprocentowania. Posiadacz karty kredytowej ma wgląd do wykonanych transakcji oraz terminów rozliczeń z bankiem.

Aby otrzymać kartę kredytową, nie musimy posiadać konta w danym banku (wybrane oferty).  Warto pamiętać, że podlegają one takim samym regulacjom jak kredyty. Oznacza to, że maksymalne oprocentowanie może wynosić maksymalnie dwukrotność sumy wartości stopy referencyjnej NBP oraz 3,5 punktów procentowych. Tak więc aktualnie (stan na dzień 06.02.2019 r.) nie może ono przekroczyć 10%. Zwróćmy również uwagę na obowiązujący okres bezodsetkowy. Jego długość zależy przede wszystkim od tego, ile w danej instytucji wynosi okres rozliczeniowy oraz spłaty zadłużenia. Przykładowo w mBanku sami możemy wybrać datę rozliczenia. Następnie raz w miesiącu w wyznaczonym przez nas dniu będziemy otrzymywać podsumowanie transakcji. Od tego momentu rozpocznie się odliczanie czasu na pokrycie zadłużenia. W przypadku mBanku łączny okres bezodsetkowy wynosi 54 dni.

Jeżeli chcemy uniknąć wysokich kosztów utrzymania karty kredytowej, musimy zwracać uwagę na to, jak z niej korzystamy. Kiedy chcemy wypłacić pieniądze z bankomatu, należy unikać realizacji tego typu transakcji kartą kredytową. Opłata za tego typu usługę może nas wiele kosztować. 

Karty przedpłacone – prepaid

Karty przedpłacone (karty typu prepaid) – są instrumentami finansowymi, które należy zasilić przelewem bankowym. Po zasileniu karty odpowiednimi środkami pieniężnymi mogą zostać wykorzystane aż do wysokości salda na karcie. Gdy klient wykorzysta środki dostępne na karcie, może ją ponownie doładować i nadal z niej korzystać. W tym przypadku nie jest wymagane otwieranie konta w danym banku i podpisywanie umów. Karty typu prepaid mogą być wydane na okaziciela, czyli mogą pełnić funkcję np. karty podarunkowej. Z takiej formy karty płatniczej często korzystają firmy, powierzając kartę swojemu pracownikowi, który może z niej korzystać np. podczas delegacji służbowej.

Warto również zaznaczyć, że wypłaty z bankomatów na terenie Polski nie kosztują tak wiele, jak w przypadku kart kredytowych. Jeżeli zdecydujemy się na wypłatę z urządzenia należącego do naszego banku nie zapłacimy prawdopodobnie nic. Opłaty będą zbliżone lub identyczne do tych obowiązujących standardowe karty płatnicze. Wyjątkiem mogą być karty prepaid założone dla dzieci przez rodziców. W takiej sytuacji mogą się zdarzyć ograniczenia w kwestii wypłat z bankomatu. Jednak wszystko zależy od osoby, która zdecydowała się na aktywację takiego produktu. Do niekwestionowanych zalet karty przedpłaconej jest kwestia bezpieczeństwa w przypadku zaginięcia karty. Jeśli wpadnie w niepowołane ręce, możemy stracić tylko tyle pieniędzy, jak bardzo została opłacona.

Karty wirtualne i obciążeniowe jako rodzaje kart płatniczych

Karty wirtualne – podobne do kart przedpłaconych, jednak nie zostają wydane fizyczne. Kartą jest numer, który można używać w transakcjach bezgotówkowych. Karty wirtualne często używane są do płatności internetowych. Wystarczy wpisać odpowiedni numer karty i dane, jeśli podmiot, u którego dokonujemy opłaty, tego wymaga. Taką kartą jednak nie wypłacimy pieniędzy z bankomatu. Warto wspomnieć, że karty wirtualne mogą być wydawane w wariancie walutowym. Jeżeli planujemy wyjazd za granicę, warto dowiedzieć się, w jakiej walucie najlepiej dokonywać płatności, a następnie wybrać odpowiedni pakiet. W przypadku mBanku możemy wnioskować o prowadzenie salda karty w walucie euro lub dolar amerykański. Takie rozwiązanie przyda się także, kiedy zdecydujemy się na zakupy online w sklepie zagranicznym.

Karty obciążeniowe – to karty z odroczonym terminem płatności. Są niejako połączeniem karty debetowej i karty kredytowej. Karta obciążeniowe powiązana jest z rachunkiem bankowym. Bank udziela klientowi kredytu, a zadaniem klienta jest zapewnienie całości środków pieniężnych potrzebnych do spłaty zadłużenia w danym terminie. Bank pobiera pieniądze bezpośrednio z konta posiadacza karty obciążeniowej.

Poziom zamożności klientów

Karty płatnicze możemy podzielić również według poziomu zamożności klientów. Karty klasyczne (karty classic) są to standardowe karty płatnicze proponowane klientom podczas zakładania konta bankowego. Służą do realizacji transakcji bezgotówkowych czy też wypłat z bankomatów. Kolejne różnią się od siebie jedynie zakresem ubezpieczenia, wyższymi limitami zwolnienia z opłat, dodatkowymi zniżkami u partnerów banku czy też możliwością zaciągnięcia kredytu czy założenia karty kredytowej o większej wartości. Należą do nich:

  • Karty srebrne (karty Silver)
  • Karty złote (karty Gold)
  • Karty platynowe (karty Platinum)
  • Karty ekskluzywne
Ostatnia aktualizacja artykułu: 23 listopada 2021

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły