
Mandat karny
Jako kierowcy wiemy, że czasem mogą zdarzyć się nam drobne wykroczenia, które będą skutkowały otrzymaniem mandatu karnego. W polskim prawie znajdziemy trzy rodzaje mandatów:
- Mandat gotówkowy – jak sama nazwa może sugerować, należy go zapłacić bezpośrednio po jego otrzymaniu (np. w radiowozie). Płacimy go gotówką, a w sytuacji, gdy funkcjonariusze posiadają terminal płatniczy, kartą płatniczą. Najczęściej mandat gotówkowy nakładany jest na osoby, które czasowo przebywają na terenie naszego kraju – chodzi szczególnie o obcokrajowców oraz osoby, które nie mają stałego miejsca zamieszkania lub pobytu.
- Mandat kredytowy – to najczęściej spotykany rodzaj mandatu, który należy opłacić w ciągu 7 dni od jego otrzymania. Mandat ten mogą otrzymać obywatele Rzeczypospolitej Polskiej oraz cudzoziemcy, którzy mają stałe miejsce zamieszkania lub pobytu w naszym kraju.
- Mandat zaoczny – jego również należy opłacić w ciągu 7 dni od momentu otrzymania. Mandat zaoczny nakładany jest w sytuacji, gdy funkcjonariusz stwierdzi wykroczenie, a jego sprawca będzie nieobecny na miejscu, w którym je popełniono (np. parkowanie w niedozwolonym miejscu).

Czy mogę zapłacić mandat kartą?
W przypadku otrzymania opisanego wyżej mandatu gotówkowego, opłacenie go na miejscu będzie koniecznością. Dostając taki mandat mamy możliwość wyboru – zapłata gotówką lub kartą. Jak wiemy, otrzymanie mandatu jest zazwyczaj sytuacją dość niespodziewaną, a kwota do zapłaty jaka zostanie na nas nałożona, może być naprawdę duża. W momencie, gdy nie mamy przy sobie pieniędzy, a wiemy, że dysponujemy wystarczającymi środkami na naszym koncie, możemy zdecydować się na płatność w radiowozie. Obecnie, coraz więcej samochodów policyjnych i funkcjonariuszy jest wyposażonych w terminale płatnicze, dzięki czemu możemy opłacić taki mandat zaraz po jego otrzymaniu.
Płatność na poczcie
Osoby, które rzadko korzystają z internetu czy też z płatności mobilnych, mogą wybrać opłacenie mandatu w oddziale Poczty Polskiej. Niestety, taka forma płacenia za wykroczenie drogowe nie należy do najwygodniejszych. Wybierając się na pocztę, sprawdźmy wcześniej godziny jej otwarcia. Zarezerwujmy sobie trochę więcej czasu, ponieważ na miejscu, szczególnie w godzinach szczytu, mogą spotkać nas kolejki. Po odwiedzeniu punktu, należy wypełnić odpowiedni druk. Uważajmy, żeby nie pomylić się przy jego wypisywaniu. Następnie musimy nadać przelew, który wiążę się z dodatkową opłatą wynoszącą 10 zł. Jak widać, taka forma płatności może zająć nam dość sporo czasu. Sprawdźmy, co będzie lepszym rozwiązaniem, a dokładnie, jak zapłacić mandat przez internet?
Przelew za mandat
Jeśli mamy konto w banku i dostęp do bankowości elektronicznej lub mobilnej, możemy dokonać płatności za mandat za pośrednictwem internetu. To bardzo szybkie rozwiązanie, dzięki któremu nie będziemy musieli tracić czasu na dojazd na pocztę i stanie w długich kolejkach. Płatność zostanie też szybciej przekazana, co jest szczególnie ważne, gdy zbliża się ostateczny termin zapłaty mandatu. Jedyne czego potrzebujemy, to dostęp do urządzenia podłączonego do internetu. Może to być komputer, tablet, a nawet telefon. W dzisiejszych czasach, aplikacje mobilne banków, mają przygotowane specjalne, dedykowane zakładki, w których szybko i bezpiecznie będziemy mogli zapłacić za nasz mandat. Jedyne co musimy zrobić, to wypełnić poprawnie dane do przelewu.
Jak zapłacić mandat przez internet?
Nowoczesne rozwiązania pomagają nam w codziennym życiu. Pozwalają zaoszczędzić dużo czasu i dzięki nim możemy uniknąć wielu niekomfortowych sytuacji. W przypadku mandatów możemy opłacić je przelewem. Jak zapłacić mandat przez internet? Otóż nie jest to skomplikowana procedura. Przedstawiamy, jak to zrobić, krok po kroku:
Podana instrukcja może się różnić w zależności od systemu bankowego, z którego korzystamy. Każdy z nich ma przygotowane indywidualne szablony.
Opłacanie mandatu przelewem internetowym wiąże się z prowizją wynoszącą 5 zł. To o połowę mniejsza kwota, niż w przypadku zlecenia przelewu na poczcie. Postępując zgodnie z instrukcją, nie będziemy mieli problemu z zapłaceniem mandatu przelewem. To dużo szybsze i wygodniejsze rozwiązanie, a dodatkowo, unikniemy niekomfortowego uczucia, związanego z publicznym płaceniem za mandat w urzędzie pocztowym.
Zapłata mandatu z konta zagranicznego
Jeśli znaleźliśmy się w sytuacji, w której musimy dokonać opłaty za mandat z konta zagranicznego, wtedy niezależnie od miejsca zamieszkania, w polu wyboru urzędu skarbowego, wybieramy „Opole”. To właśnie tam, czyli do opolskiego Urzędu Skarbowego od 1 stycznia 2016 spływają wszystkie mandaty krajowe wystawione przez Policję. Dodatkowo wpisujemy numer SWIFT (BIC): NBPLPLPW, oraz zmieniamy standardowy numer rachunku bankowego na IBAN, dodając przedrostek PL. Poprawny adres wygląda następująco: PL 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000. Ponadto, pamiętajmy aby przy dokonywaniu płatności podać swoje dane oraz numer i serię mandatu.
Nie zapłaciłem mandatu – co teraz?
W momencie przyjęcia mandatu, staje się on prawomocny. Wtedy pozostaje nam tylko jego zapłacanie, na które mamy 7 dni. Możemy to zrobić w momencie jego wystawiania, w placówce Poczty Polskiej lub za pomocą przelewu internetowego. Zdarza się jednak, że osoba która otrzymała mandat karny nie wniosła opłaty w terminie lub w ogóle tego nie dokonała. Co w takiej sytuacji?
Zapłata może zostać wyegzekwowana przez komornika lub Urząd Skarbowy. Możemy być pewni, że prędzej, czy później otrzymamy ostrzeżenie i wezwanie do zapłaty. Urząd Skarbowy może potrącić odpowiednią kwotę należności z tytułu zwrotu nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. A w przypadku, gdy nie otrzymujemy zwrotu, zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne i Urząd Skarbowy może zająć nasze wynagrodzenie za pracę lub emeryturę.
W innej wypadku, następuje przedawnienie. W przypadku najpopularniejszych mandatów, czyli mandatów kredytowych, wynosi ono 3 lata. Oznacza to, że odpowiednie organy ścigania mają dokładnie tyle czasu na ściągnięcie należności od ukaranego. Jeśli nie zrobią tego w tym terminie, mandat ulega przedawnieniu i osoba ukarana nie musi uiszczać grzywny.
Sprawdź również ostatnie artykuły

Kredyt a rozwód – poznaj swoje prawa
19 marca 2023
Co to jest KNF?
19 marca 2023
