Jak sfinansować Pierwszą Komunię?

 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut
natalia
Maj to czas, w którym rozpoczyna się okres komunijny. I choćby wyprawić skromne przyjęcie dla najbliższej rodziny, to Pierwsza Komunia jest sporym wydatkiem dla każdego rodzica. Skąd wziąć pieniądze na Pierwszą Komunię Świętą?
Jak sfinansować Pierwszą Komunię?

Spis treści:

Chociaż jest to jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka i każdy rodzic chce, żeby był to czas niezapomniany, to jednocześnie jest to spore zmartwienie. Jak sfinansować Pierwszą Komunię, kiedy brakuje na to funduszy? Spróbujmy spojrzeć na to przedsięwzięcie na spokojnie i bez emocji.

Wydatki komunijne

Nawet nie licząc zorganizowania poczęstunku dla gości, wydatki komunijne są dla wielu wysokie: składka na książeczkę, różaniec, albę, upominek, ubranie dla dziecka… Koszty tego wszystkiego są bardzo zależne od miejsca zamieszkania, ale zwykle i tak trzeba liczyć nawet kilkaset złotych na dziecko.

Koszty przyjęcia dla gości

Niełatwym tematem finansowym jest także organizacja przyjęcia dla gości. Koszt takiego przedsięwzięcia jest w dużej mierze zależny od tego, gdzie ma się ono odbyć. Restauracje oczywiście wyliczą odpowiednią dla siebie stawkę, zaś przyjęcie w domu to z całą pewnością ogromne zakupy spożywcze, zamówienie tortu i ciast, a także bardzo często zorganizowanie pomocy w kuchni, ponieważ nie każdy czuje się na siłach, by ugotować wszystko samodzielnie.

Gdzie najlepiej zorganizować przyjęcie komunijne?

Rodzice często stają przed dylematem, gdzie zorganizować przyjęcie komunijne: w domu lub w mieszkaniu, czy w lokalu? Cóż, oba wyjścia mają swoje wady i zalety.

Koszty imprezy w restauracji będą zdecydowanie wyższe, ale odchodzi robienie zakupów, planowanie dań i ich ilości, a po zakończonym spotkaniu wraca się do domu, gdzie panuje porządek i można się zrelaksować. Z drugiej strony: zakup składników na poczęstunek, zamówienie lub własnoręczne wykonanie ciast, a nawet zaangażowanie do pomocy sąsiadki z pewnością wyjdzie taniej – ale też trzeba liczyć się z ogromnym bałaganem i poświęceniem na wszystko sporej ilości czasu.

Goście, goście

Decyzję o tym, gdzie i w jaki sposób zorganizować przyjęcie po uroczystości Pierwszej Komunii w kościele parafialnym, powinno się podjąć na podstawie dwóch czynników: możliwości finansowych oraz ilości zaproszonych gości. Posiadając dużą rodzinę (nawet licząc wyłącznie tę najbliższą: dziadków, rodziców chrzestnych i rodzeństwo), czasami nie ma się większego wyboru, jak tylko zrezygnować z organizacji imprezy u siebie – nie każdy posiada przecież dostatecznie duże mieszkanie. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy faktycznie pozostaje tylko walczyć o miejsce w restauracji z innymi rodzicami w podobnym położeniu i zastanawiać się, skąd wziąć na to pieniądze?

Jak tanio wyprawić Pierwszą Komunię?

Nie ma sytuacji bez wyjścia. Nawet jeśli ma się niewielkie mieszkanie, ale dużą rodzinę, można wyprawić Pierwszą Komunię taniej, niż w restauracji. Przede wszystkim: skoro rodzina jest liczna, a żyje się z nią na tyle blisko, że zaprasza się ją całą na przyjęcie, może któryś z jej członków posiadający dom z ogrodem zgodzi się na zorganizowanie imprezy u niego? Oczywiście nie byłoby rozsądnie pytać o to brata mieszkającego 60 km od nas, ale warto się zastanowić, czy jest w rodzinie ktoś, kto byłby skłonny pomóc. Innym pomysłem może być pobliski dom działkowca lub podobne, niedrogie miejsce, w którym można wynająć przestrzeń z dostępem do kuchni.

Jeżeli zapada decyzja, że Komunia wyprawiana będzie w domu, warto zrobić pierwsze zakupy spożywcze na długo przed terminem. Produkty takie jak mąka, galaretki, przyprawy, słodycze dla dzieci itp. mają długi termin ważności. Dlatego można się w nie zaopatrzyć nawet i pół roku wcześniej, kiedy trwają promocje bożonarodzeniowe. Warto także popytać sąsiadów i przyjaciół o okoliczne kucharki, które w dobrej cenie przygotują smaczne dania dla naszych gości.

Jak sfinansować Pierwszą Komunię

Oczywiście nawet przy ograniczeniu kosztów organizacji Pierwszej Komunii dziecka do minimum, trzeba liczyć się ze sporymi wydatkami, które czasami mogą nas przerosnąć. Co wtedy? Pozostaje pożyczyć pieniądze, ale i tu sprawa nie jest taka prosta: ile i skąd? Czasami poratuje rodzina: dziadkowie lub rodzice chrzestni dziecka przyjmującego Komunię albo najbliżsi przyjaciele, którzy rozumieją sytuację. Jednak co począć w sytuacji, gdy nie można skorzystać z niczyjej pomocy? Pozostaje firma pożyczkowa.

Pożyczki ratalne w Monedo

Wyjściem z sytuacji mogą być usługi firmy Monedo Now. To jedne z szybkich i godnych zaufania pożyczek ratalnych online. Aby starać się o pieniądze w Monedo, wystarczy mieć ukończone 18 lat, posiadać polskie obywatelstwo. Trzeba również mieć ważny dowód osobisty, a także otwarte konto bankowe. Wszystko odbywa się tu online: składanie wniosku, przelew i późniejsze spłaty rat.

Pożyczki ratalne Monedo Now to kwoty od 1500 zł do 20 000 zł płatnych nawet już tylko po 100 zł miesięcznie. Prawda, że to niezłe rozwiązanie na kłopoty związane z finansowaniem Pierwszej Komunii?

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły