Ile kosztuje ślub i wesele? Sprawdź!

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Przeczytasz w ciągu 6 minut
Graniczne wydarzenia w naszym życiu, takie jak ślub, wyzwalają zazwyczaj lawinę emocji . Niezależnie od tego, jak długo i dokładnie planowaliśmy ten dzień i tak zawsze będzie nam towarzyszył stres. Dziś skupimy się wokół dnia, który choć planowany czasem nawet z kilkuletnim wyprzedzeniem, spędza sen z powiek nie tylko parze młodej, ale również nierzadko całej rodzinie. Sprawdźmy, ile kosztuje ślub i wesele. Czy opłaty te niosą ze sobą tak samo pozytywne emocje, jak sama uroczystość?
ile kosztuje ślub i wesele

Budżet weselny

Nie ukrywajmy, wesele to nie najtańsza impreza. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy decydujemy się na skromny ślub zakończony obiadem wyłącznie dla najbliższej rodziny. W przeciwnym wypadku istnieje duża szansa, że zasilimy grono tych, za którymi koszty wesela będą się ciągnąć przez kilka następnych lat. Nie wszyscy przecież mogą (lub chcą) liczyć na wsparcie rodziców. Z drugiej strony, jeśli to tak wyjątkowy dzień i żadna ze stron nie ma nic przeciwko temu, to czemu by nie zaszaleć i choć raz nie myśleć o pieniądzach?

Zła wiadomość jest taka, że sumy, które trzeba przeznaczyć na organizację ślubu i wesela liczy się nie w dziesiątkach, ale w tysiącach złotych, dlatego warto z wyprzedzeniem określić swoje możliwości finansowe. Potraktujmy budżet weselny tak, jak ten domowy – starajmy się umiejętnie zarządzać każdą jego częścią, ponieważ niewykluczone, że na niektórych wydatkach da się sporo zaoszczędzić.

Co składa się na koszty wesela?

Pamiętajmy, że ślub i wesele to nie tylko stroje państwa młodych i ustalone w wybranym lokalu menu, ale także zaproszenia, fotograf, kamerzysta, dekoracje sali, oprawa muzyczna czy nawet najtańsza podróż poślubna.

W polskich warunkach naprawdę trudno o coś takiego jak „skromne wesele”. Niewiele jest par młodych, które nie ulegają społecznej presji, by wyprawić huczną imprezę, w której wezmą udział nawet najdalsi członkowie rodziny. Jeżeli mamy na to odłożone środki, nie musimy się niczym przejmować. Natomiast gdy nie chcemy rezygnować z wesela w wersji „na bogato”, prędzej czy później staniemy przed koniecznością ograniczenia kosztów czy skorzystania z dodatkowych źródeł finansowania, które pozwolą zrealizować nasze wszystkie plany. Przejdźmy zatem do pytania, ile kosztuje ślub i wesele oraz dlaczego wychodzi to tak drogo.

Ile kosztuje ślub i wesele?

Młoda para z pewnością zastanawia się „ile kosztuje ślub i wesele”? Otóż, koszt wesela na 100 osób waha się od 30 do 60 tys. złotych i to przy założeniu, że nie szastamy pieniędzmi na prawo i lewo. Skąd takie kwoty? Zacznijmy od samego ślubu. Na ten kościelny (bez dekoracji kościoła i opłacenia organisty) wydamy ok. 800 zł. Znacznie mniej zapłacimy w Urzędzie Stanu Cywilnego (84 zł), ale jeśli zażyczymy sobie ceremonii w plenerze, staniemy się ubożsi nawet o 1000 zł. Na tych kosztach nie zaoszczędzimy, ponieważ nie zrezygnujemy z księdza czy urzędnika, bez których ślub będzie nieważny. Dlatego też skupmy się na tych elementach, które generują największy koszt.

Zacznijmy od sali i menu weselnego. Nie bez znaczenia będzie tutaj termin – ceny rosną wraz z nastaniem tzw. sezonu (czerwiec – wrzesień). Można również zaoszczędzić, kiedy zdecydujemy się zorganizować przyjęcie w inny dzień niż sobota zapłacimy mniej. Jeśli więc szukamy oszczędności, warto przemyśleć zorganizowanie wesela np. w drugi piątek października. Ważny będzie również odpowiedni wybór lokalizacji. Najlepiej zarezerwować salę, która będzie znajdowała się w optymalnej odległości od miejscowości rodzinnych obu małżonków. W innym przypadku do rachunku będzie trzeba doliczyć także noclegi dla gości i transport. Zastanówmy się także nad menu, a konkretnie nad ilością zamawianego jedzenia, za które przyjdzie nam zapłacić, niezależnie od tego, ile zjedzą goście. Z całą pewnością możemy założyć, że standardowe menu uwzględnia go za dużo, w związku z tym przemyślmy rozsądne okrojenie liczby posiłków.

Wesele – jak oszczędzić pieniądze?

Oszczędności możemy również poszukać, jeśli chodzi o wybór kamerzysty i fotografa. Przykładowo Ci początkujący godzą się na darmowe sesje i nagrania, by uzupełnić swoje portfolio – dla nas to okazja, by zaoszczędzić kilka tysięcy złotych. Nie ulega wątpliwości, że większość budżetu pochłaniają również stroje dla pary młodej. Z pewnością ciężko będzie namówić panią młodą do oszczędzenia na sukni czy dodatkach. Jednak warto sprawdzić, jak prezentują się ceny w salonach w zestawieniu z tymi oferowanymi przez krawców.

Szukanie oszczędności pozostawiamy w gestii przyszłych małżonków. Jednak warto zaznaczyć, że z pewnością nie warto oszczędzać na oprawie muzycznej. Dobry DJ lub zespół to koszt nawet 3-10 tys. zł. Jednak jeśli nie chcemy, by nasi goście zamiast się bawić, całe wesele przesiedzieli przy stołach, warto zainwestować.

Nie dokonujemy ostatecznego podsumowania kosztów, ponieważ do listy musielibyśmy dopisać masę innych, drobniejszych kwot, których nie sposób przewidzieć podczas rozpisywania budżetu. Z tego względu kluczową kwestią podczas organizowania ślubu i wesela pozostaje planowanie. Statystyki pokazują, że osoby ok. 25. roku życia wyznaczają datę ceremonii z nawet kilkuletnim wyprzedzeniem, ludziom ok. 30-letnim wystarczy czasem niecały rok. Jedni odkładają więc mniejsze kwoty przez dłuższy czas, inni muszą wdrożyć opcję przyspieszonego oszczędzania. Ostatecznie w której grupie wiekowej byśmy się nie znajdowali i jak długo nie oszczędzali, i tak zazwyczaj wydamy więcej, niż założyliśmy.

Wesele na kredyt

Wiele osób żartuje z tych, którzy zadłużają się z powodu swojego wesela. Branie kredytu na ten cel i wyprawienie imprezy, na którą nas zwyczajnie nie stać, rzeczywiście nie jest rozsądnym posunięciem. Z drugiej strony musimy jednak wziąć pod uwagę sytuacje losowe, zmuszające nas do podpisania umowy o pożyczkę. Załóżmy, że właściciel zarezerwowanej wcześniej sali weselnej zamknął działalność, a DJ postanowił wyjechać za granicę i tam rozwijać swoją karierę. Zwrócili nam zaliczki, ale to i tak nas nie ratuje. Czas nagli, najtańsze i najlepsze oferty dawno straciły swą ważność, pozostały jedynie te najgorsze lub najdroższe.

Oferty pożyczki na wesele

Trudno przewidzieć, ile kosztuje ślub i wesele. Dlatego też jeżeli zabrakło nam funduszy na pokrycie wszystkich opłat, warto skorzystać z pożyczki. Pewnie niewiele par młodych marzy o tym, by zaczynać nowy rozdział w życiu od kredytu. Jednak niewykluczone, że uda nam się spłacić zobowiązanie szybciej dzięki „kopertom” otrzymanym od weselnych gości. W takich sytuacjach zawsze  trzeba mieć jakiś plan B, którym może być pożyczka.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły