
Spis treści:
- Jak żyć z długami nie do spłacenia?
- Jak poradzić sobie z długami?
- Jak żyć z długami – refinansowanie i konsolidacja
- Wychodzenie z długów
- Dług niemożliwy do spłaty, co wtedy?
Jak żyć z długami nie do spłacenia?
Jak podaje portal money.pl, z badań przeprowadzonych początkiem lutego 2021 roku przez Krajowy Rejestr Długów, łączne zadłużenie Polaków sięga 48 mld zł. Nasze zobowiązania drastycznie rosną. Zadłużeni powoli zaczęli oszczędzać na takich wydatkach jak: zakup tańszej odzieży, czy rezygnacja z wyjść np. do kina, czy teatru. Czy da się żyć z długiem, który wydaje się, że nie jest możliwy do spłaty? Zdarzają się sytuacje, że unikanie kontaktu z dłużnikami, firmami windykacyjnymi sprawiło, że nasze zadłużenie jest bardzo wysokie, wręcz niemożliwe do oddania. Nie da się w nieskończoność uciekać od odpowiedzialności za własne finanse. Koniecznością staje się podołanie trudnemu zadaniu. Należy działać możliwie jak najszybciej. Jak poradzić sobie z długami?
W pierwszej kolejności powinniśmy skontaktować się z instytucją, której trzeba zwrócić pieniądze. Przypominają o tym wszyscy doradcy finansowi. Twierdzą oni, że unikanie pożyczkodawcy jest najgorszym z możliwych rozwiązań. W pierwszych etapach odzyskania długu jest próba kontaktu za pośrednictwem listów ponaglających i smsów przypominających o spłacie. Później trzeba liczyć się z tym, że do drzwi domu zapuka przedstawiciel spółki windykacyjnej. Nasuwa się zatem pytanie: co zrobić? Jak najszybciej reagować na każde opóźnienie w spłacie długu. Przede wszystkim zdecyduj się na trudną rozmowę z wierzycielem lub windykacją. Warto też, nawet w najmniejszych transzach, spłacać zadłużenie. W ten sposób okazujemy chęć naprawienia kłopotliwej sytuacji. Jak zapewniają komentatorzy, takie działanie jest nad wyraz pomocne. Prędzej czy później trzeba jednak sięgnąć po bardziej złożone narzędzia finansowe.
Jak poradzić sobie z długami?
W pierwszej kolejności należy ustrzec się przed skutkami spirali zadłużenia. Trzeba odpowiedzialnie zarządzać swoim kapitałem. Ponadto należy pamiętać o tym, iż do naszej dyspozycji są pożyczki społecznościowe. Łatwo można odnaleźć je w Internecie i cieszą się coraz większą popularnością. Informacje na ich temat znajdują się na różnego rodzaju platformach internetowych. Można zatem w prosty sposób skorzystać z ich zalet. Jeśli jednak bardziej odpowiada nam pomoc świadczona przez konkretne, działające na rynku instytucje – skorzystajmy z ofert pożyczkodawców takich jak, chociażby Vivus. Przedsiębiorstwa te są zdecydowanie mniej sformalizowane od banków i chętniej udzielają wsparcia finansowego.
Najgorzej jest jednak wtedy, gdy przyszła już pora na ustalanie z windykatorem dalszych działań. Nie zapominajmy jednak o tym, że możemy z nim negocjować. Możliwe jest dyskutowanie na temat umorzenia odsetek lub zwiększenia ilości rat. Odpowiednio pomniejszone są łatwiejsze do spłaty. Dróg do osiągnięcia kompromisu jest zresztą więcej. Jedno jest jednak pewne – nie można unikać dialogu. Koniecznością staje się także zrezygnowanie z niepotrzebnych wydatków. Warto również poszukać pracy dodatkowej. Taki dochód znacznie pomaga w uporaniu się z żądaniami wierzycieli.
Jak żyć z długami – refinansowanie i konsolidacja
Świadomość nieuregulowanego zadłużenia sprawia, że kondycja psychiczna ulega pogorszeniu. Dlatego właśnie ważne jest to, by uodpornić się na stres. Nie można też pozwolić na to, by zawładnął nami strach przed konsekwencjami zadłużenia. Trzeba raczej usilnie poszukiwać drogi do wyjścia z trudnej sytuacji. Działania te powinny pochłaniać nas w pełni. Ponadto dobrze jest zdecydować się na wizytę u fachowca od finansów. Posiada on wiedzę o tych zabiegach, które warto wcielić w życie. Dobrze jest zadbać przy tym o wsparcie najbliższych. Dotyczy to zarówno pomocy emocjonalnej, jak i tej bardziej pragmatycznej – finansowej. Nieraz w trudnej sytuacji pomogą rodzice lub inne osoby z najbliższej rodziny. W końcu im również zależy na tym, by długi z chwilówek przestały zaprzątać naszą głowę. Nie zapominajmy jednak o tym, że do dyspozycji mamy pożyczki dla zadłużonych. Dostępne są za pośrednictwem firm działających w przestrzeni wirtualnej, jak i tych, które mają swoje punkty stacjonarne.
Warto pamiętać również o refinansowaniu pożyczki. Usługa ta dostępna jest u wielu pożyczkodawców. Dane tam zebrane stanowią zbiór najważniejszych na ten temat. Poza refinansowaniem mamy także do dyspozycji konsolidację chwilówek, dzięki której wiele zobowiązań zamienisz w jedno. Twoje zadłużenie spłacisz dłuższym okresie, ale w ratach, które są realniejsze do spłaty.
Wychodzenie z długów
Jak poradzić sobie z długami? Jedną z najlepszych oznak tego, że proces oddłużania postępuje we właściwym kierunku, jest zlikwidowanie zaległości w jednej z firm. To najważniejszy krok, który trzeba podjąć. Należy mieć jednak świadomość, że umarzanie długów najlepiej zacząć od tego przedsiębiorstwa, w którym są one największe. Zobowiązanie to powinno być dla nas priorytetem. Na dalszy plan schodzą wtedy inni wierzyciele. Trzeba jednak poinformować ich o naszej sytuacji i ustalić zasady, według których uregulujemy wszelkie zaległości wobec nich. Pod żadnym pozorem nie można unikać rozmów. To najgorsze z możliwych rozwiązań. Pamiętając o tym, wyjdźmy z inicjatywą i rozmawiajmy z pożyczkodawcą. Towarzyszy temu duże poczucie ulgi. Niezapłacone chwilówki bywają kłopotliwe. Stanowią źródło poważnych problemów finansowych.
Dług niemożliwy do spłaty, co wtedy?
Jak poradzić sobie z długami, które wydają się niemożliwe do spłaty? Upadłość konsumencką może orzec sąd na Twój wniosek, jeśli nie jesteś osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Pismo takie kosztuje obecnie 30 zł. Gdy okazuje się, że Twój dług jest niemożliwy do spłaty, na mocy Prawa upadłościowego, art. 491, jest szansa, że zostanie on częściowo lub w całości umorzony. Sąd decyduje o tym w jaki sposób i w jakiej kolejności zostaną zaspokojone roszczenia wierzycieli. Zdecyduje o tym, co wejdzie w skład masy upadłościowej. Określi także jak będzie wyglądała spłata pozostałego zadłużenia, jeśli majątek jakim dysponował dłużnik okazał się zbyt mały.
Zaleta upadłości konsumenckiej jest to, że gdy okaże się, że mimo wszelkich starań dług dalej jest wysoki, istnieje możliwość złożenia kolejnego pisma do sądu o skasowanie zobowiązań finansowych. Takie działania powinny być ostatecznością, bo wiążą się one bardzo często z utratą dorobku życia. Jeśli sąd uzna, że w kłopoty finansowe wpadliśmy z powodu własnej nieodpowiedzialności i głupoty, nasz wniosek zostanie oddalony. Przed poważnym zadłużeniem uchronić nas może rozsądek i nie życie ponad stan. Jednak, jeśli pojawią się kłopoty nie jest tak, że znajdujemy się w sytuacji bez wyjścia. Warto szukać rozwiązań. Mamy nadzieję, że nasz artykuł kilka takich podsunie.
Podobne artykuły

Inwestowanie w pożyczki – pomysł na pomnażanie pieniędzy…?
28 czerwca 2022
Czym jest WIBOR? Odpowiadamy!
24 czerwca 2022
Zostałem oszukany. Gdzie zgłosić nieuczciwą firmę?
20 czerwca 2022