Dodatek węglowy – zasady: dla kogo, od kiedy [pobierz wniosek]

 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut
Stanisław

Zobacz co obecnie wiadomo o dodatku węglowym, czyli 3000 zł dofinansowania dla osób ogrzewających gospodarstwo domowe węglem lub innym paliwem zawierającym węgiel.

węgiel

Co to jest dodatek węglowy?

Dodatek węglowy to dofinansowanie dla osób korzystających z węgla do ogrzewania gospodarstwa domowego w wysokości 3 000 zł. Projekt ustawy został przyjęty na mocy ustawy z dnia 22 lipca o dodatku węglowym. Obecnie trwają dalsze prace Parlamentu nad tym aktem prawnym.

Ustawa o dodatku węglowym w Senacie

4 sierpnia 2022 roku Senat wprowadził do ustawy swoje poprawki. 98 senatorów głosowało za, jeden przeciw, jeden wstrzymał się. Według senackich poprawek wsparcie miały otrzymać wszystkie gospodarstwa domowe, niezależnie od źródła ciepła. Sejm odrzucił jednak tę propozycję. Dodatek nie został więc rozszerzony o olej opałowy, gaz ziemny, LPG czy fotowoltaikę.

Obecnie Sejm pracuje jednak nad kolejną ustawą o dopłatach do ogrzewania, w której mają znajdować się przepisy o dopłatach również dla innych źródeł ciepła. Może ona zostać uchwalona jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Od kiedy można dostać dopłatę na węgiel?

Teraz ustawa będzie musiała być jeszcze podpisana przez prezydenta. Nie jest jeszcze wyznaczona data, do której Prezydent ma się zająć sprawą, ale można się spodziewać, że ustawa będzie miała pierwszeństwo przed innymi sprawami.

Od momentu podpisania przez prezydenta do publikacji w dzienniku ustaw średnio mija 5 dni. Ustawa wejdzie w życie od razu po opublikowaniu w dzienniku ustaw. Maksymalny czas na złożenie wniosku to 30 listopada 2022 roku. Gminy na wypłatę świadczenia mają do 30 dni. 

Jakie są wymagania? Komu przysługuje dodatek?

Dodatek może otrzymać każde gospodarstwo domowe które poda w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) węgiel jako główne źródło ogrzewania. Dane w bazie można uzupełnić przez internet, ale można to też zrobić listownie lub w urzędzie gminy. 

Konieczny jest zatem wpis do tej bazy. Deklaracja w CEEB tak czy inaczej jest obowiązkowa. Kara za brak wpisu do ewidencji wynosi nawet 5 000 zł. Teoretycznie czas na to minął pod koniec czerwca. Minister Rozwoju, Waldemar Buda jednak uspokaja. Do września nie będzie problemu ze złożeniem spóźnionej deklaracji. 

Oprócz tego nie ma żadnych kryteriów, np. dochodowych, co do ilości osób w gospodarstwie domowym czy jakichkolwiek innych wymogów formalnych. 

Co jest objęte dodatkiem węglowym?

Dodatek przysługuje na każde paliwo, które ma w sobie co najmniej 85% węgla, a więc również na ekogroszek i inne produkty zbliżone do węgla takie jak ekomiał, brykiet czy pellet.

Czy 3000 zł na węgiel wlicza się do dochodu i czy może zabrać je komornik?

Dodatek nie wlicza się do dochodu. Nie trzeba podawać go w rocznym rozliczeniu PIT. Nie może on także zostać zajęty przez komornika. 

Na co można dostać pieniądze?

Pieniądze można otrzymać na jedno źródło ciepła. Oznacza to, że dostanie je tylko jeden członek gospodarstwa domowego, ale również tylko jedna osoba np. w domu w którym mieszkają dwie rodziny, ale mają wspólne źródło ciepła. 

Środki z dodatku można wydać na dowolny cel. W ustawie nia ma żadnych zapisów o weryfikacji wydatków czy celowości dofinansowania.

Dodatek węglowy – wniosek do pobrania online

Wzór wniosku o dodatek węglowy został opublikowany na rządowych platformach. Można go pobrać przez ten przycisk:

Jakie dane trzeba podać we wniosku?

We wniosku konieczne jest podanie:

  • imienia, nazwiska, numeru PESEL i numeru dowodu osobistego wnioskującej osoby
  • takie same dane pozostałych członków gospodarstwa domowego
  • nazwy gminy w której składany jest wniosek
  • numeru rachunku bankowego na który ma zostać przesłane dofinansowanie
  • źródło ciepła w gospodarstwie domowym, czyli kocioł, piec, kominek lub inne

Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy?

Wniosek będzie można złożyć całkowicie elektronicznie, przez internet, ale też w formie papierowej w urzędzie swojej gminny.

Luka w dodatku węglowym

Wiele osób ma wątpliwości co do uczciwości potencjalnych beneficjentów dodatku. Wystarczy zadeklarowanie węgla jako źródła ciepła. W praktyce nikt nie będzie sprawdzał czy ktoś nie używa do ogrzewania np. drewna czy gazu czy prądu. Może się więc zdarzyć, że dodatek otrzymają osoby, które wcale domu węglem nie opalają. 

Według senackich poprawek z 4 sierpnia dodatek mają dostać wszyscy niezależnie od źródła ciepła. W Sejmie procedowana jest również ustawa mająca rozszerzyć dodatek na inne źródła ciepła, ale nie są jeszcze znane szczegóły jej zapisów. Być może na inne paliwa będzie obowiązywać mniejsza kwota dopłaty.

Ostatnia aktualizacja artykułu: 8 sierpnia 2022

3 komentarze

Grzegorz

Jak wenglowy to nie wiem, jak węglowy to na jedno źródło ciepła – jeden dodatek (kto pierwszy złoży ten dostanie).

0-1 Odpowiedz
Gizela

Gdzie zlozyc wniosek o dodatek weglowy przez Internet W jaki sposób to zrobić?

2-1 Odpowiedz
Lukasz

Dwie rodziny w gospodarstwie a dodatek wenglowy

0-3 Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły