Brytyjska Wonga na skraju upadku?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut
Wonga na skraju upadku! Wiadomość o możliwym bankructwie brytyjskiej firmy Wonga zalała w ostatnich godzinach większość serwisów finansowych. Jak donosi zagraniczna prasa, jedna z największych firm udzielających pozabankowych pożyczek online wpadła w kłopoty z powodu roszczeń klientów zaciągających pożyczki chwilówki przed 2014 rokiem. Co dalej z Wonga.com i z polskim oddziałem firmy?  
Wonga na skraju upadku

Spis treści:

Wonga o firmie 

Wonga jest jedną z największych firm udzielających krótkoterminowych pożyczek online w Wielkiej Brytanii. W Polsce, obok Vivusa, Lendon i Providenta to najpopularniejszy pożyczkodawca z wielkimi kampaniami reklamowymi. Firma powstała w UK w 2007 roku. Jak podaje dziennik “The Guardian” Wonga.com wynajęła firmę Grant Thorton zajmującą rachunkowością. Firma ma przeprowadzić procedurę upadłościową, gdy zarząd uzna to za jedyne wyjście i przyzna, że Wonga nie obroni się przed niewypłacalnością. Co ciekawe stacja Sky News niedawno donosiła, że Wonga otrzymała aż 10 mln funtów wsparcia, które miało wspomóc płynność finansową firmy. Jak widać, nawet tak poważna pomoc może okazać się niewystarczająca. Co więcej, dodatkowe pieniądze od akcjonariuszy okazały się impulsem do wystosowania roszczeń.

Jaka jest przyczyna kryzysu Wonga?

Wonga na skraju upadku jest prawdopodobnie już od kilku miesięcy. Kłopoty finansowe brytyjskiej firmy Wonga wzięły się z roszczeń do pożyczek udzielonych przed 2014. “Nic dziwnego, że Wonga znajduje się w takiej sytuacji, ponieważ wykorzystali rynek, który był luźno regulowany” – twierdzi James Daley, dyrektor zarządzający grupy Fairer Finance na łamach “The Guardian”. “Dawali ludziom szybki dostęp do kredytów z wysokimi kosztami i nie traktowali swoich klientów dobrze” – dodaje. 2014 rok to okres w UK, gdy rynek pożyczek nie był poddany odpowiednim regulacjom, przez co firmy pożyczkowe udzielały zobowiązań finansowych na wysoki procent. W ostatnim czasie Wonga odnotowała znaczny wzrost kosztów głównie ze względu na działalność firm zajmujących się likwidacją szkód. Po wpływie 10 mln funtów do Wonga przekazanych od inwestorów, pojawiła się fala nowych żądań od firm reprezentujących klientów, którzy domagają się odszkodowań za pożyczki udzielone przed 2014 r.

Co z polskim oddziałem Wonga?

Portal Wirtualne Media poprosił o komentarz szefową PR polskiego oddziału Wonga, która zapewnia, że sytuacja Wonga w Polsce jest stabilna. Firma nadal prowadzi swoją strategię rozwoju oferty pożyczek długoterminowych. Warto dodać, że Wonga oprócz szybkich chwilówek udziela obecnie pożyczek do 20 000 zł nawet w 60 ratach. Ubiegły rok Wonga zakończyła z zyskiem rzędu 6 milionów zł, co sytuuje ją na szóstym miejscu przychodów brutto firm pożyczkowych za największymi w branży – Providentem, Profi Credit, Vivus, Bocian Pożyczki i Hapi Pożyczki. Jak więc się dowiadujemy z wypowiedzi przedstawicieli Wonga, w Polsce dla klientów firmy, w kontekście kłopotów finansowych spółki matki, nic się nie zmienia. Czy możemy więc mówić o bardzo poważnym kryzysie? 

Wonga na skraju upadku

Należy podkreślić, że pomimo zauważalnych tarapatów finansowych firmy, rzecznik brytyjskiej centrali Wonga.com zapewnia, że na razie nie ma mowy o ogłoszeniu bankructwa. Nie ulega jednak wątpliwości, że Brytyjska Wonga robi wszystko, aby znaleźć najlepszą metodę rozwiązania problemów.  

Ważne! Aktualizacja ↓

Jak informują zagraniczne serwisy finansowe w środę 29 sierpnia 2018 r. Wonga wstrzymała udzielanie nowych pożyczek w Wielkiej Brytanii. Firma nie przyjmuje już wniosków o pożyczki. Jak się dowiedzieliśmy, na chwilę obecną polska Wonga nadal udziela zarówno chwilówek, jak i długoterminowych pożyczek ratalnych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły